Що для українців зміниться з першого вересня: соцвиплати, тарифи, податки та ціни

Перший місяць осені внесе в життя українців чергові зміни, які стосуються соцвиплат, тарифів та цін

Ціни, податки, допомога, тарифи
В очікуванні вересня

У вересні більшість побутових споживачів не відчують підвищення цін на комунальні послуги, електроенергію та газ. Проте, ймовірне збільшення цін на пальне. Щодо збільшення податків, то відповідний законопроєкт ще не прийнятий. Будуть у вересні зміни у виплаті соцвиплат. Які саме – в огляді Інформатора.

Чи продовжать виплати ВПО з 1 вересня

На урядовому рівні було прийнято рішення з 1 вересня продовжити на пів року виплати людям з числа внутрішньо переміщених осіб, які їх до цього отримували. Тобто, у вересні продовжать виплати ВПО тим, кому допомога призначена автоматично, і тим, кому ухвалили заявку на продовження виплат.

«Було прийнято рішення на урядовому рівні, що виплати ВПО будуть продовжені тим категоріям, які їх зараз отримують. Йдеться про 1,5 млн осіб. Також ми звернулися до Міністерства соціальної політики з проханням розширити коло отримувачів цієї допомоги. Наразі очікуємо від них відповідь», — наголосила Віцепрем'єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

Крім цього, очільниця Міністерства реінтеграції уточнила, що ВПО, діти яких із нового навчального року навчатимуться в онлайн-режимі, не будуть позбавлені виплат, якщо вони їх отримують згідно з законодавством.

Допомога для громадян, які проживають в Україні та мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить:

  • для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн;
  • для інших осіб — 2000 грн.

Отримувати гроші можна 15-го та 28-го числа кожного місяця.

Грошова та гуманітарна допомога у вересні

Понад 33 тисячі родин на прифронтових територіях отримають допомогу від ЮНІСЕФ у межах підготовки до зими.

Передбачається надання допомоги в натуральній формі:

  • паливні брикети;
  • гігієнічні набори;
  • зимовий одяг для дітей віком до 15 років;
  • ковдри;

або грошової підтримки для підготовки до зимового періоду 2024/2025 років.

Відповідними заходами планується охопити 60 тисяч осіб з-поміж вразливих категорій громадян, включаючи 15,5 тисяч дітей, у таких громадах шести прифронтових областей:

  • Сумська область: Білопільська, Хотінська, Миропільська, Краснопільська, Зноб-Новгородська, Дружбівська, Ямпільська, Глухівська, Свеська, Есманська, Новослобідська, Юнаківська, Ворожбянська, Шалигинська, Путивльська громади.
  • Харківська область: Богодухівська, Борівська, Дергачівська, Кіндрашівська, Куп’янська, Курилівська, Малоданилівська, Оскільська, Старосалтівська, Циркунівська, Великобурлуцька, Вільхівська, Вільхуватська, Вовчанська, Золочівська громади.
  • Донецька область: Покровська, Мирноградська, Костянтинівська, Святогірська, Краматорська, Слов’янська, Дружківська, Курахівська, Новогродівська, Миколаївська громади.
  • Дніпропетровська область: Марганецька й Нікопольська громади.
  • Запорізька область: Комишуваська та Микільська громади.
  • Херсонська область: Нововоронцовська й Херсонська громади.

Також разову грошову допомогу на зимовий період отримають деякі категорії населення у прифронтових областях у рамках реалізації програми УВКБ ООН.

Тарифи на комунальні послуги

Електроенергія

Більшість українців у вересні не відчують підвищення цін на комунальні послуги, електроенергію та газ. Нагадаємо, що в Україні тариф на електроенергію для населення було збільшено від 1 червня 2024 року: від 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год. Цей тариф залишатиметься незмінним до 1 травня 2025 року.

Додамо, що для помешкань із двозонним лічильником так званий нічний тариф на електроенергію становить 2,16 грн/кВт-год.

Тарифи на газ

Тарифи на газ також не зміняться у вересні. Вартість блакитного пального для побутових споживачів, яких обслуговує "Нафтогаз України", залишиться на рівні 7,96 грн за куб. Йдеться про 98% споживачів. Водночас в інших постачальників газу ціна коливатиметься в межах від 7,70 до 9,90 грн за куб.

Тарифи на опалення

Тарифи на опалення залишаться незмінними. Так, очільник Міненерго Герман Галущенко нещодавно повідомив про подовження спеціальних зобов’язань щодо постачання газу для виробників теплової енергії до кінця опалювального сезону 2024/2025.

"31 серпня закінчується дія "газового" ПСО. Воно буде подовжене до кінця наступного опалювального сезону, тобто до 30 квітня. Відповідний проєкт уже напрацьований", – заявив Галущенко.

Тарифи на водопостачання

Щодо цін на водопостачання, то у вересні такі послуги можуть здорожчати в деяких невеликих населених пунктах. Усе тому, що місцева влада має право самотужки встановлювати тарифи на воду. Водночас у великих містах тариф на воду для побутових споживачів залишиться на попередньому рівні.

Зокрема, від 1 вересня планується запровадження нових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення у Київській області. Буде перераховано тариф для КП "Гореничі", що належить Білогородській сільраді Бучанського району. Для населення тариф на водовідведення становитиме 34,16 грн за куб. з ПДВ, а для бюджетних установ та інших споживачів – 53,45 грн за куб.

Ціни на пальне

Від 1 вересня уряд планує збільшити акцизні податки на різні види пального – бензин, дизпаливо та автогаз:

  • акциз на бензин зросте від 242,6 євро до 271,7 євро за 1000 л,
  • акциз на дизельне пальне – від 177,6 євро до 215,7 євро,
  • акциз на автогаз – від 55,6 євро до 59,2 євро.

Через це на АЗС України можуть зрости ціни на пальне.

"Від 1 вересня акциз на бензин зростає на 1,5 грн. На дизпаливо – менш ніж на 2 грн за літр. Більше зростання – на 5 грн – на скраплений газ. Щодо бензину й дизеля, то не факт, що ми побачимо якісь зміни. Адже йтиметься про "буденні" ринкові коливання, яких споживач навіть не помічає", – озвучив свої оцінки директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

Водночас НБУ прогнозує, що ціни на пальне можуть зрости більш ніж на 9% до кінця року.

Підвищення податків

У липні в Кабміні анонсували підвищення податків від 1 вересня. Це потрібно для додаткового фінансування потреб оборони. Однак, схоже, ці зміни відкладаються, адже відповідний урядовий законопроєкт наразі не знаходить підтримки у Верховній Раді. Народні депутати пропонують змінити підхід до підвищення податків. Ухвалити законопроєкт до кінця тижня буде складно.

Нардепи Ярослав Железняк та Данило Гетманцев назвали попередні параметри доопрацьованого варіанту законопроєкту. Зокрема, у ньому містяться такі норми:

  • підвищення ставки військового збору від 1,5% до 5%;
  • встановлення військового збору для ФОП першої та другої груп у розмірі 10% від мінімальної зарплати;
  • встановлення щомісячних авансових внесків для АЗС (у зміненій редакції).
  • підвищення ставки податку на прибуток для фінансових компаній до 25% (у майбутньому, а не 2024 року).

Нові тарифи "Укрзалізниці" та новий сайт

"Укрзалізниця" планує підвищити вартість пасажирських квитків, повідомив керівник пасажирського напрямку "УЗ" Олександр Перцовський. Щоправда, він не сказав, коли саме це відбудеться. Держкомпанія має намір розробити модель, яка передбачає кілька тарифних змін.

"Модель базуватиметься на поступовому помірному підвищенні базових тарифів щорічно з урахуванням інфляції, а також планується відпустити ціни на "СВ" та прив'язати вартість квитків до попиту", – розповів Перцовський.

Від 1 вересня припинить роботу старий сайт "Укрзалізниці", де можна було купувати та резервувати квитки. Його функції будуть перенесені на новий портал та до мобільного застосунку "Укрзалізниці", а також будуть доступні у сторонніх сервісах купівлі квитків. Під час переходу на адресу старого сайту автоматично відкриватиметься нова версія.

Отримання паспортів за кордоном

У вересні запрацює нова послуга від "Укрпошти". Так, у серпні компанія та МЗС підписали меморандум про співпрацю, який обіцяє змінити процес доставлення закордонних паспортів для громадян України.

Від 1 вересня українці, які замовлять перевипуск закордонного паспорта, зможуть скористатися оновленою послугою доставлення через сайт "Укрпошти". Для цього необхідно буде використовувати електронну марку з QR-кодом та сплатити послугу в особистому кабінеті на сайті поштового оператора.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube