Що буде, якщо вся Україна залишиться без світла, - пояснення від «Укренерго»

Читать на русском

Спрогнозувати, скільки та в якому регіоні не буде енергопостачання через блекаут – не може ніхто

Читать на русском
Що буде, якщо вся Україна залишиться без світла, - пояснення від «Укренерго»
Останні півтора місяця показали, який в України був великий запас міцності

Спрогнозувати, скільки та в якому регіоні не буде енергопостачання через блекаут – не може ніхто

Росія поставила за мету повністю знеструмити Україну ще 10 жовтня. Однак завдяки зусиллям енергетиків, наша країна встояла. Блекаут, тобто стан, коли енергосистема повністю знеструмлена, "це не кінець світу". 

Про це в інтерв'ю НВ сказав керівник "Укренерго" Володимир Кудрицький. За його словами, це складна подія як для енергетиків, так і для споживачів, тому що обмеження енергопостачання можуть бути досить тривалими.

"Ще раз повторю: в цілому блекаут — це не є кінець світу. Це складна подія як для енергетиків, так і для споживачів, тому що обмеження енергопостачання можуть бути дуже тривалими. Але в цілому для споживача, ця картина вже знайома: обмеження енергопостачання якийсь час, проблема зі зв’язком та іншими сервісами. А для енергетиків — це означає реалізацію складних технічних процесів. Розвертати систему "з нуля" складніше, ніж просто заживлювати об'єкти, які були пошкоджені в разі ракетної атаки, коли система все ж працює", – сказав Кудрицький.

Технічною мовою, пояснив він, блекаут — це системна аварія, неконтрольована подія. Його причина може бути лише одна, і жоден диспетчер не може її передбачити.

"Ніхто не може спрогнозувати і знати наперед, скільки і в якому регіоні не буде енергопостачання, якщо така подія теоретично трапиться. Тому що ми не знаємо, якими будуть ракетні удари, в які точки ці ракети потраплять, яким буде масштаб руйнувань, які нам будуть доступні мережі, підстанції і електростанції, щоб заживлювати споживачів", – пояснив Кудрицький.

Він зазначив, що "Укренерго" давно та ретельно відпрацювало алгоритм дій на цей випадок, у тому числі з іншими енергетичними компаніями – електростанціями, обленерго, іншими операторами критичної інфраструктури. Скільки часу може зайняти відновлення енергосистеми у разі блекауту Кудрицький не називає.

"Після атаки 23 листопада нам знадобилося 14 годин на "зшиття" системи і підготовки мережі для подачі напруги на обʼєкти критичної інфраструктури. Але є технологічна особливість підняття атомних блоків — вони повертаються в систему повільно. Тому чимало побутових споживачів не мали світла більше доби. На жаль, ми не можемо виключити нових атак. Тому людям потрібно бути готовими до різних сценаріїв, особливо якщо вони живуть у багатоповерхівках з електроплитами. Єдине, що я можу обіцяти — що відновлення системи розпочинається в момент пошкодження і ми будемо її піднімати за будь-яких умов", – додав Кудрицький.

До чого готуватися Україні, якщо атаки по енергетиці продовжаться

23 листопада, окупанти всьоме вдарили по енергетичній інфраструктурі України. Атака призвела до тимчасового знеструмлення всіх атомних станцій, більшості теплових та гідроелектростанцій. Також уражені об‘єкти електропередачі. Це був не найгірший розвиток подій, є три варіанти блекауту. Перший сценарій – блекаут на Лівобережжі, коли рф концентрує ракетні удари по транзитних підстанціях, які передають електроенергію із заходу на схід країни та бʼє по електростанціях на Лівобережжі. Другий – блекаут всієї країни, коли рф наносить серію одночасних масованих ударів по електростанціях та підстанціях по всій країні. Найгірший сценарій – блекаут всієї країни до 7 днів. Він передбачає серію одночасних масованих атак по відкритих розподільчих пристроях атомних станцій, а також по підстанціях, які з’єднують українську енергосистему з європейською.

Нагадаємо, за розповсюдження фото і відео обстрілів в Україні будуть жорстко карати. Крім того, Зеленський назвав регіони, в яких найважча ситуація з електрикою.

Також Інформатор писав, чи планують українці у разі блекауту змінювати місце проживання. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.