У новому сезоні цукру зварять багато, але збільшать цінник на 7 гривень за кіло
В Україні в розпал сезону консервації почав дорожчати цукор. За останній місяць цінники у роздрібі зросли на 1-1,5 гривень за кілограм. Одна з причин - уряд пом'якшив обмеження щодо вивезення із країни солодкого продукту. Оскільки світові ціни на цукор зараз зашкалюють, ціни на внутрішньому ринку теж почали «підтягуватися». Ажіотажу додає і підвіщення попиту всередіні країни.
Донедавна цукор був у списку продуктів, ціни на які зростали найменше. Наприклад, за даними Держстату, цукор у червні, порівняно з травнем, взагалі не подорожчав, а, якщо порівнювати з початком літа 2022 року, зростання ціни склало всього 9,6%, що явно нижче за інфляцію (за минулий рік вона склала 26 6%). Але тепер усе змінилося.
Головна інтрига – що буде із цукром у новому сезоні. Адже врожай буряків, які є основною сировиною для цукрозаводчиків, надійде на ринок уже за підвищеними цінами. Тому готова продукція може ще більше подорожчати.
Українські господині, які закручують на зиму варення, отримали неприємний сюрприз – почав дорожчати цукор. При цьому початок сезону консервації складався більш ніж вдало. У червні, за даними Держстату, цукор порівняно з травнем взагалі не змінився в ціні, а, якщо порівнювати з початком року, навіть трохи подешевшав. Плюс сильно обвалилися ціни на деякі ягоди, зокрема малину. Що автоматично знижувало вартість середньостатистичної банки варення.
У мережі «Епіцентр» нам розповіли, що українці почали готуватись до сезону консервації та запасатися цукром ще з травня. Тоді вперше за останні півроку ціни якраз знизилися на 12%.
Але вже з липня ситуація почала змінюватись. Наприклад, якщо у червні в середньому по Україні кілограм цукру коштував 33,73 гривні, то в липні — вже 34 гривні. Станом на 3 серпня, у великих торгових мережах цукор продають уже по 34,4 гривні, а в деяких магазинах можна побачити і цінник у 35 гривень.
На перший погляд подорожчання невелике. Але тема цукру для українських господарок дуже чутлива, тим більше, що в сезон консервації продукт споживається десятками кілограмів.
В «Епіцентрі» зазначають, що люди продовжую скуповувати цукор – продажі у липні вдвічі перевищили обсяги реалізації, які були у перші місяці цього року. За перші три дні серпня продаж цукру досяг 25% травневих обсягів.
Зрозуміло, що зростання цін вносить на ринок нотку ажіотажу і змушує господарок скуповуватися, «доки що цукор ще більше не подорожчав». Але чому цукор дорожчає?
Зростання цінників збіглося з рішенням Кабміну про пом'якшення обмежень щодо експорту цього продукту (воно було прийнято з початку липня). До цього уряд взагалі заборонив вивезення цукру з України. І не тому, що його не вистачало. Внутрішні запаси цього сезону достатні. Очікується, що на той час, коли на ринку з'явиться цукор з нового врожаю буряків, залишиться ще не менше 100 тисяч тонн перехідних запасів.
Головним аргументом при запровадженні заборони на експорт став той факт, що світові ціни на цукор просто злетіли. Вони почали підвищуватися ще з весни, і зростають і досі. Цінники вже досягли 11 -річного максимуму. Причина – дефіцит цукру, що пов'язано з несприятливими погодними умовами у Латинський Амеріці (де виробляються великі тростини) та зниженням виробництва одразу у кількох країнах.
За даними профільної асоціації «Укрцукор», на 2 серпня, цукор-сирець на світових біржах подорожчав ще на 0,28 цента за фунт. Білий цукор подорожчав на 2,4%, до $699,7 за тонну. Однією із причин стала активізація закупівель Єгиптом. Ситуацію не врятували навіть збільшені постачання цукру з Бразилії, яка вже наростила експорт на 2,5% порівняно з минулим роком і поставила на світовий ринок 2,98 млн. тонн цукру.
Для порівняння: у липні цукор на світовому ринку коштував 625 євро за тонну, а рік тому – 500 євро. І, як випливає з прогнозів Нідерландського агентства підприємництва, у новому сезоні високі ціни на цукор збережуться.
На тлі цієї ситуації Кабмін раніше запровадив обмеження на експорт цукру з України на період із 5 червня до 15 вересня. На той момент українські експортери вже встигли відвантажити понад 350 тисяч тонн продукції. І заборона на експорт мала запобігти загрозі дефіциту цукру в Україні влітку і восени цього року. Але потім уряд пом'якшив обмеження і дозволив експорт цукру до Румунії, встановивши квоту в 20 тисяч тонн до 15 вересня цього року.
Квота насправді невелика. І, як вважає голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензин, більше на зростання цінників впливає навіть не вона, а підвищення попиту на продукт через сезон консервації. Хоча, не виключено, що цінники штовхають вгору одразу два фактори.
Цього року в Україні збільшилися площі під цукровим буряком. Якщо минулого року через війну бурякові плантації зменшилися з 226 тисяч до 178 тисяч гектарів, але цього сезону обсяги практично відновилися - засіяли 220 тисяч гектарів.
Як очікується, урожай буряків збільшиться, порівняно з торішнім, на 1,6 млн тонн, до 11,3 млн. Як вважають в асоціації «Укрцукор», це дозволить збільшити кількість цукрових заводів, що працюють у сезон, - з торішніх 23 до 29.
Щоправда, як каже Пендзин, до збирання врожаю ще далеко, і яким він за підсумком буде сказати складно. "Погодні фактори можуть підкоригувати і врожайність, і цукристість буряків", - зазначив експерт.
За даними асоціації «Укрцукор», на кінець липня від 2 до 15% посівів виявилися ураженими буряковою попелицею та іншими шкідниками. Ще до 10% постраждали від різних хвороб (зокрема грибкового фомозу).
Але, якщо ризиків для врожаю вдасться уникнути, виробництво цукру має бути великим. За прогнозами USDA, в Україні в 2023-2024 маркетинговому році зварять 1,5 млн. тонн цукру, що на 13% більше, ніж минулого сезону. Плюс є перехідні залишки у розмірі не менше 100 тисяч тонн.
Споживання ж цукру в Україні очікується на рівні 900 тисяч тонн (воно нижча за довоєнне через відтік біженців), тобто, буде навіть «зайва продукція». Очікується, що до кінця сезону 2024 року перехідні залишки зростуть до 313 тисяч тонн.
При цьому експорт заплановано на рівні 250 тисяч тонн. Але, як зазначається у звіті USDA, «зростання світових цін може стимулювати український експорт, щоб компенсувати втрати, спричинені повномасштабним вторгненням Росії та падінням внутрішнього споживання».
Тобто формально для зростання цін на цукор причин немає – на ринку не тільки не буде дефіциту, а й можливий профіцит. Але вже зараз виробники говорять про збільшення собівартості цукру. Так, очікується до 30% зростання цін на основну сировину - цукрові буряки. Вона дорожчає через збільшення витрат на добрива, засоби захисту рослин. Плюс збільшаться витрати на логістику (з 1 липня в країні дорожчає паливо, якому повернули довоєнні податки).
Тому цукрозаводчики не виключають подорожчання цукру як мінімум на 20% (а це ще 7 гривень до цінника, тобто буде близько 42 гривень за кілограм).
"Виробництво цукру в Украні неефектвне. На багатьох заводах встановлене обладнання ще 30-40 рокив минулого року. Тому виробники традиційно шукають виправдання високим цінам", - зазначив Пендзин.
Зрозуміло, що ціни на внутрішньому ринку тягнутитимуть і високі котирування на світових біржах, — підсумували експерти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.