Що змінить для України нещодавня розмова президентів
Безперечно, обмін думками та переговори – це завжди добре. Особливо якщо події розвиваються так, що надати їм вигідного спрямування може лише активна комунікація. А з огляду на те, що гра навколо України ведеться довга, то й корекція напряму не завадить. І оскільки президент нашої країни гравець не досвідчений, то порада-підказка-інструкція навченого гравця – це завжди «в плюс». Особливо якщо цей самий навчений гравець – твій явний союзник у грі, де ставка не гаманець і не фішка $100, а саме життя. Ось як не прислухатися до такої поради у розмові?!
Саме з цієї причини Інформатор зібрав коментарі експертів у міжнародній сфері, політиків та підготував аналіз переговорів президентів. Тих самих переговорів, які зараз фактично формують нову міжнародну реальність навколо та для нашої країни.
Експерти не квапляться з підсумковими оцінками
Політичні експерти та спостерігачі фіксують відсутність нових сигналів з країни-агресора щодо телефонних переговорів Зеленського та Байдена. Що може свідчити і про деяку поінформованість Кремля щодо суті розмови, і про коригування Москвою своєї позиції під нові вводні, а ще про кілька несподіваних для Росії наслідків обміну думками Джо Байдена з Путіним, і подальшого спілкування глави білого будинку з союзниками США.
Як пояснив Інформатору у коментарі міністр закордонних справ України (2007-2009 рр.), голова Центру дослідження Росії Володимир Огризко, після Розмови Байдена і Путіна стало ясно, що західна коаліція готова до кардинально жорсткішої реакції на прояви російської агресії, ніж це було раніше. І підґрунтям для якісно нових відносин країн Заходу та України з РФ стане саме нещодавня відеоконференція президента США та російського лідера.
«Кремль отримав чіткий сигнал про те, що наслідки у разі подальшої військової ескалації з боку Росії будуть дуже болючі для агресора. Захід має безліч інструментів, щоб показати Росії: хлопці, побузили, а тепер зупиняємося, інакше буде дуже погано. Є такі моменти, як фінансові відносини, повне припинення науково-технічного співробітництва, виключення із усієї системи міжнародних відносин, зокрема і фінансових, і таке інше. Важелів достатньо.
Наразі йдеться про позицію США та країн НАТО. Це загальний фронт, схоже, що цей Антипутинський фронт справді створений. Безумовно, Байден поінформував і президента Зеленського, і керівників країн НАТО про переговори (з Путіним - ред.). Розповів про те, що він говорив, про реакцію з того боку. І це все – основа для розробки подальшої спільної позиції країн Заходу та України у відносинах із РФ», - пояснив Володимир Огризко.
З погляду дипломата, Україна спільно з колективним Заходом фактично перебуває в одному човні, протистоїть агресії Росії, а це спричиняє загальну координацію зусиль та отримання інформації від союзників – для вироблення спільної позиції.
«Підсумком цих переговорів (Байдена з Путіним та Байдена із Зеленським – ред.) може стати те, що в Україні на емоційному рівні дещо знизиться загальний рівень тривожності від очікувань вторгнення російських військ. Оскільки, гадаю, зараз Кремль отримав сигнал про надто високу для нього ціну за можливе розв'язання війни з Україною», - наголосив Володимир Огризко, коментуючи ситуацію.
І додав, що вважає заяву Білого дому після розмови із Зеленським про те, що жодне рішення про Україну без України не ухвалюється – не просто ввічливими словами, а серйозним запевненням.
«Це підтвердження незмінної позиції нашого найважливішого союзника. Це готовність максимально відкрито та ефективно впливати на країну-агресора, і надавати Україні підтримку такою мірою, якою наша країна буде готова», - сказав дипломат.
З таким поглядом частково погоджується політолог, співзасновник Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію» Олег Саакян.
На думку експерта, незабаром ми зможемо оцінити кілька індикаторів, які допоможуть зрозуміти, як вплинула розмова на глав США і РФ.
«Якщо ми побачимо, що вздовж наших кордонів зменшується кількісно та якісно військова присутність Росії, якщо знизився агресивний тон щодо України з боку російських пропагандистів. Також якщо ми побачимо, що від кордону Білорусі та Польщі масово почали їхати біженці, то це говоритиме на користь того, що ціна за агресію, названа Заходом Путіну, Кремль не влаштовує. Принаймні поки що», - повідомив у коментарі Інформатору Олег Саакян.
Також політолог наголосив, що наразі, напевно, вперше, широка західна коаліція вже створена фактично і без зайвих формальностей, і тому є можливість запровадити нові відчутні для Кремля санкції за потреби негайно, дуже швидко. А американському лідеру вдалося переконати нове керівництво Німеччини у небезпеці нейтрального ставлення до Росії. І ці аргументи разом наразі грають на підтримку України, зокрема.
Реакція українських політиків
В українському політикумі реакція на телефонну розмову Білого дому та Банкової відрізняється.
Близькі до «Слуги народу» коментатори запевняють, що президент США обговорював спільні дії України та Штатів та фокусувався на темах міжнародної безпеки. А отже – неподоланих проблем у відносинах двох країн, фактично, немає.
«Сторони скоординували позиції щодо подальших кроків у цьому напрямку. Володимир Зеленський наголосив, що в нас є чіткі пропозиції щодо розблокування мирного процесу, і ми готові обговорювати їх у різних форматах. Глави держав також предметно обговорили шляхи підтримки у сфері безпеки, фінансової та політичної підтримки України у протидії гібридній агресії, що триває», - йдеться в офіційному коментарі Офісу Президента України.
Глава парламентської фракції «Слуги народу» Давид Арахамія з гарячим схваленням висловився за те, що розмова відбулася і, на його думку, це може говорити про розвиток партнерських відносин двох країн.
«Проведення таких переговорів є важливим для повного розуміння позицій наших держав…важлива координація позицій наших президентів. Також це (спілкування президентів – Ред.) свідчить, що наші держави є стратегічними партнерами», – вважає Давид Арахамія.
Інша народна депутатка, голова партії «Голос» Кіра Рудик оцінює те, що сталося більш песимістично. Дипломатичних та інших успіхів у розмові Зеленського і Байдена вона не бачить. Натомість фіксує наявність непрофесіоналізму Офісу Президента, і це негативно впливає на міжнародний імідж України.
«Для Зеленського будь-який контакт із Білим домом вже видається перемогою дипломатії. Але Офіс Президента не вміє грати в дипломатичні шахи і навіть не хоче цього вчитися, а тому Україна буде об'єктом Нормандських переговорів навіть за умови можливого приєднання до них США. Із чим українська делегація може поїхати на ці переговори – незрозуміло. Жодних публічних дискусій не ведеться, немає ні стратегії, ні розуміння. А потенційна зустріч Зеленського з президентом Франції Макроном та канцлером Німеччини Шольцем відбудеться лише, щоб нас поінформували про інтереси Європи», - прокоментувала Кіра Рудик телефонна розмова глав України та США, що відбулася 9 грудня.
Народна депутатка також вважає, що Україна вкотре продемонструвала втрату чинною владою суб'єктності у міжнародній політиці. І знову підтвердила фактичну втрату довіри між Білим домом та Банковою.
«Для США наша влада залишається непрофесійною. Дуже сумно, що відсутність дипломатичної вертикалі та концентрація відповідальності за міжнародну політику на людях в Офісі Президента, які не мають жодного дипломатичного досвіду, коштує Україні міжнародного іміджу, а суспільству – часу», - наголосила Кіра Рудик.
Побоювання того, що все може стати ще гіршим, але поки що не стало – висловив у коментарі Інформатору народний депутат від партії «Слуга народу» (у минулому дипломат) Богдан Яременко.
«Якби цієї розмови не було, ситуація з ескалацією російської військової присутності вздовж українського кордону була б ще менш прогнозованою. Хоча поки що переговори не принесли відчутного результату, але торги розпочалися. Це не гарантує майже нічого. Але відсутність цих торгів гарантувала б нам ще менше. Розходитися явно зарано», - резюмував те, що відбулося народний депутат Яременко.
Ще нещодавно міністр внутрішніх справ України, а нині – критично налаштований по відношенню до влади Арсен Аваков, також не обійшов увагою цю подію.
«Президент Байден простимулював активність та єдність європейського політикуму на підтримку України. Це важливо особливо для канцлера Німеччини Олафа Шольца, для якого Нормандський переговорний процес є новим викликом. Додає оптимізму позиція і нової міністрки закордонних справ Німеччини Анналени Бербок, послідовного критика загарбницької політики Путіна, активного критика анексії Криму та Північного потоку-2.
… Світ демонструє дедалі більшу готовність захищати Україну, таким чином стримуючи поширення цієї загарбницької ідеології зла», - коментує Арсен Аваков ситуацію на своїй сторінці у соцмережах.
Проте політик звертає увагу на те, що Байден «не вважав за потрібне, напередодні розмови з Путіним, поспілкуватися з Президентом України». Але при цьому знайшов можливість поспілкуватися з лідерами Німеччини, Франції, Італії та Великої Британії. І на думку Авакова, це свідчить про втрату статусу суб'єктності української влади в очах світових лідерів.
"Але вирішення цього завдання - це вже домашня робота для українців", - резюмує політик.
Шикарний «подарунок» для корупціонерів в Україні
Підсумки дня 9 грудня не були б повними, якби Інформатор не згадав ще одну подію. Точніше, одразу про кілька.
Того ж дня, коли відбулася телефонна розмова президента Байдена та президента Зеленського, у світі відзначали Міжнародний день боротьби з корупцією. І Держдеп цього дня зробив чудовий подарунок Україні – опублікувавши заяву про санкції проти двох дуже відомих у нашій країні діячів.
Перший – колишній голова Конституційного суду Олександр Тупицький, він внесений до санкційного списку «за значні корупційні дії, зокрема, отримання грошового хабара під час роботи в українській судовій системі». Під санкції також потрапила дружина судді Ольга Тупицька.
Другим фігурантом оновленого списку американських санкцій став ще один громадянин України – одіозний заступник голови Адміністрації президента Януковича Андрій Портнов.
В офіційному поясненні Міністерства фінансів США зазначено, Андрій Портнов у 2019 році «культивував широкі зв'язки із судовим та правоохоронним апаратом України за допомогою хабарництва». Також повідомляється, що Портнов домагався призначення лояльних йому осіб на найвищі судові посади, а також здійснював підкуп при винесенні судових рішень. І загалом намагався отримати контроль над системою правосуддя в Україні.
«В середині 2019 року Портнов вступив у змову з високопоставленим українським членом уряду, щоб сформувати найвищі юридичні інституції країни на користь його інтересів, а також впливати на Конституційний Суд України. Крім того, Портнов був причетний до спроб вплинути на Генерального прокурора України», - стверджують у Мінфіні США.
"Сигналом для Банкової" називає запровадження цих санкцій стосовно українських корупціонерів народний депутат України VIII скликання Вадим Денисенко.
Санкції проти Портнова – це сигнал і суддівському корпусу з одного боку, і для Офісу Президента з іншого. Зеленському показують, що бомби падають дуже близько до оточення. Щоправда, знаючи характер Портнова, я не здивуюсь, що завдяки цим санкціям він несподівано може перейти з першої до вищої політичної ліги. Бо на проросійському фланзі зараз є певна криза лідерства. Але це поки що просто думки вголос і футурологія на майбутнє», - упевнений Денисенко.
***
Вся ця інформація не може не наштовхнути на висновок, що лідер Кремля буде явно не цілком задоволений тим, як колективний Захід реагує на російський шантаж. І тому Путін спробує перебирати далі нові варіанти-компенсатори. Його активність найімовірніше знайде точку застосування в Україні та країнах Балтії (причому, нам точно перепаде більше). І це ще одна причина зберігати свою готовність до нової ескалації, і навіть, можливо, до великої війни. Оскільки Кремль – на жаль для нас – ніколи не змириться з програшем на пострадянському просторі, який чомусь вважає «своїм».
Раніше Інформатор публікував матеріал про Стратегічну угоду Україна-США: безпека в обмін на реформи.
Також повідомляли, що США погрожували Росії небаченими раніше санкціями у разі нового вторгнення в Україну.
Варто нагадати, секретар РНБОУ напередодні заявив: Росія розуміє лише «мову сили», тому для України важлива підтримка США, Канади та Британії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .