Санітарна зона путіна в Україні: чи варто вірити новим погрозам диктатора

Читать на русском

Президент рф озвучив ідею створення спеціальної "зони" у разі "прильотів" по російській території. Не виключено, що для цього кремлю знадобиться влаштувати ядерну катастрофу.

Читать на русском
путін
путіна критикують за виступ перед воєнкорами

Президент рф озвучив ідею створення спеціальної "зони" у разі "прильотів" по російській території. Не виключено, що для цього кремлю знадобиться влаштувати ядерну катастрофу.

Президент рф володимир путін під час зустрічі з російськими воєнкорами 14 червня розмірковував на тему створення в Україні "санітарної зони", щоб убезпечити державу-агресора від обстрілів своєї території. Втім на тій пресконференції очільник кремля висловив багато тез, які протиречать дійсності, як у випадку заяви путіна про те, що армія рф нібито не завдає ударів по українських цивільних обʼєктах.

Інформатор розбирався, чи варто серйозно сприймати слова путіна про "санітарну зону" в Україні.

"Санітарна зона" в Україні: про що говорив путін

На зустрічі з журналістами президент рф визнав, що Україна має можливість обстрілювати російську територію, і заявив про декілька способів рішення цієї проблеми.

"По-перше, підвищення ефективності контрбатарейної боротьби - але це не означає, що прильотів не буде на нашу територію. Якщо це буде продовжуватися, ми повинні будемо, мабуть, розглянути питання – і я це говорю дуже акуратно – щоб створити на території України якусь "санітарну зону" на такому віддаленні, з якого неможливо було б діставати нашу територію. Це окреме питання, не кажу, що завтра ми приступимо до цієї роботи. Потрібно дивитися на те, як ситуація розвиватиметься", - сказав путін.

Путін

Зазначимо, що така ідея пролунала з боку російського президента через майже 8 місяців після того, як влада Бєлгородської області вперше повідомила про обстріли Шебекіно. Критичною ситуація там стала у травні-червні 2023 року, коли місцеві мешканці були вимушені покинути домівки через обстріли. Влада Бєлгородської області звинувачує в цих ударах українську сторону. І коли від президента рф на пресконференції була потрібна реакція, він і озвучив воєнкорам варіант про створення "санітарної зони" в Україні.

Чи вірити заявам путіна про "Санітарну зону"

Відзначимо, що ідея з "санітарною зоною" в контексті російсько-української війни не є новою. Радник Офісу президента України Михайло Подоляк неодноразово заявляв, що після перемоги над росією на території держави-агресора має бути створена "демілітарізована зона" на 100 км від спільного кордону

"Ми казали: давайте так, швиденько виходьте на кордон 1991 року, обговоримо з вами зону демілітаризації. Ми навіть договір підпишемо: "демілітаризована зона" на 100 кілометрів до кордону з Україною, але на території Росії", – зазначав він.

Чи запозичив цю ідею путін в Офісу Зеленського, невідомо. Однак, якщо проаналізувати всі заяви президента рф під час вчорашньої пресконференції, можна дійти висновку, що вірити їм не варто. Один з прикладів - заява путіна про те, що рф не битиме по цивільних обʼєктах і житлових кварталах в Україні.

"Не робитимемо так, як ці придурки — б'ють по цивільних об'єктах, по житлових кварталах. Звісно, ми цього робити не будемо. Ми вибірково продовжуватимемо відповідати", - сказав очільник держави-агресора.

Вранці того ж дня, 13 червня стало відомо, що російські війська нанесли удар ракетами по Кривому Рогу, в результаті якого було зафіксоване потрапляння у житловий будинок. Кількість загиблих цивільних сягнула станом на ранок середи сягнула 12. Вночі 14 червня, вже після виступу путіна, росія ударила по житлових будинках та цивільних обʼєктах Одеси. Загинули троє мешканців.

Наслідки удару по Кривому Рогу

Окрім цього, путін збрехав, що втрати російських військових під час контрнаступальних дій Україні становлять 1 до 10 на користь рф, а також повторив кремлівський фейк про підрив українцями Каховської ГЕС.

Ще один приклад - путін на зустрічі з воєнкорами заявив, що росія не причетна до війни на Донбасі, що почалася у 2014 році. За словами російського лідера, рф "була вимушена втрутитися" тільки у 2022 році, коли розпочала повномасштабну війну. Водночас відомо, що у Донецькій і Луганській області воювали кадрові російські військові та спецслужбовці.

"Ми взагалі там (на Донбасі) пальцем не торкнулися. Так, там були наші добровольці, але російська держава не мала до цього жодного стосунку. Жодного! Я запевняю вас цілком щиро і чесно", - сказав путін.

 "Санітарна зона": реакція в рф

Телеграм-канал "Генерал СВР", який може бути повʼязаний з критиком путіна і політологом Валерієм Соловʼйом і публікує, як стверджується, інсайди з оточення путіна, опублікував пост з інформацією про те, що у пресконференції 13 червня брав участь двійник володимира путіна. Джерело також зазначає, що останнім часом справжній путін погано себе почуває і рідко зʼявляється на публічних подіях.

"Двійник досить часто "підвисав" піднімаючи очі вгору і намагався згадати деталі викладені в конспекті з того чи іншого питання (зверніть увагу, це відбувалося досить часто). Були звичайно й тривожні для дублера моменти, коли йому було поставлено питання про "зернову угоду", до якого його не готували, і він чесно відразу проговорився, що не був готовий до такого питання, сказавши: "Для мене це несподіване питання. Не очікував такого питання почути", - йдеться у публікації.

Окрім цього телеграм-канал стверджує, що путін нібито доручив силовикам підготувати провокацію техногенної катастрофи на одній з російських АЕС протягом двох тижнів та 27 червня доповісти йому ступінь готовності.

"Справи на фронті йдуть не найкращим чином, впевненість у тому, що український контрнаступ провалиться і всі "нові території" вдасться зберегти, немає ні військових, ні президента... На думку Путіна, катастрофа на АЕС мобілізує суспільство на боротьбу з наслідками катастрофи та допомогу постраждалим, відверне увагу від фронту, пояснить невдачі у війні та втрати територій підступністю ворога, який скористався тим, що російське керівництво концентрує зусилля на подолання наслідків катастрофи", - пише "Генерал СВР".

Також, згідно з повідомленням телеграм-каналу, путін заявив, що "фахівці обґрунтовано радять зупинити вибір на Курській АЕС". Ця інформація, підтвердження якої немає, вписується в контекст висловів путіна про "санітарну зону" з поправкою на те, що вона може бути "облаштована" на російській території. Відзначимо, що восени 2022 року Головне управління розвідки Міноборони України попередило, що російські військові використовують територію курської АЕС та пов’язаних з нею підприємств для зберігання та обслуговування ракет. З огляду на це можливе допущення росіянами певної "позаштатної" ситуації на обʼєкті.

Курська АЕС
Курська АЕС
Курська АЕС на карті
Курська АЕС на карті

Не вбачає можливим створення такої "зони" в Україні військовий злочинець, колишній очільник "армії ДНР" Ігор "Стрєлков" Гіркін. Відомо, що під час повномасштабної війни він поширює фейки про Україну і водночас активно критикує Кремль і самого путіна.

"Хотілося б поцікавитися (у президента та його дивовижних радників): "А якими силами встановлювати цю санітарну зону, КОЛИ ворог продовжить напади та обстріли і ЯКЩО "розгляд" покаже необхідність створення такої зони?" Практично всі боєздатні частини та з'єднання, укомплектовані контрактниками та мобілізованими – задіяні на фронті... А якщо раптом припустити, що противник дасть ось так "спокійно зайти" - то яку смугу оборони "санітарної зони" він зможе тримати поодинці? Кілометрів 30, чи навіть 50? А решту 200-300 км хто триматиме? На повноцінний новий "санітарний" фронт військ не вистачить." - заявив Гіркін.

Загалом, виступ путіна 13 червня активно критикується у проросійському сегменті Telegram зокрема через те, що прихильникам агресії рф стало очевидно, що президент не володіє ситуацією на фронті.

"Санітарна зона": реакція в Україні

За словами радника голови Офісу президента Михайла Подоляка, заява путіна про "санітарну зону" означає, що агресор налаштований на знищення всієї інфраструктури на окупованій ним території.

Михайло Подоляк
Михайло Подоляк

"Путін сказав, що хочуть зробити санітарну зону в Україні. Це означає, що все, що вони окупували, включно з Каховською ГЕС, вони будуть нищити. Всю саме цивільну інфраструктуру. Вони хочуть втекти з нашої території, програвши війну, але хочуть при цьому знищити максимально все, що зараз знаходиться на окупованій території, включно з Кримом", — зазначив Подоляк.

Представник ОП додав, що росія вже здійснює "злочин проти людяності", обстрілюючи щоночі територію України.

"Це (відбувається) в рамках конкретної стратегії, яку путін публічно демонструє, що він є її автором", — підкреслив Подоляк.

"Санітарна зона" в Україні: висновки

В російському інформаційному просторі створюється відчуття поступової втрати путіним контролю над тим, що відбувається - як у самій Україні, так і в рф. Автори його промов, судячи з результатів їхньої роботи, навіть не намагаються надати словам лідера росії хоч якоїсь правдоподібності. Через триваюче послаблення впливу путіна навіть на найбільших прихильників загарбницької війни росії аналізувати його слова всерйоз не має раціонального сенсу.

Якщо вірити анонімним телеграм-каналам, таким як "Генерал СВР", можна дійти висновку, що "справжній путін" не зʼявляється на публіці і все частіше задіює своїх двійників на публічних подіях. Однак, якщо і відхрещуватися від цієї інформації як від можливої спроби хайпу очевидно, що образ сильного лідера похитнувся всередині самої росії.

У путіна немає засобів для створення санітарної зони на кордоні. Використовувати ядерну зброю президенту рф по суті заборонив Китай, цей крок спричинив би важкий удар по російській політичній системі. У цьому випадку також слід враховувати, що збереження влади і власного життя для путіна є головним пріоритетом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.