“Я готовий на все заради миру в Україні. Якщо завтра Україну приймуть до ЄС та НАТО, я більше не потрібний. Але поки цього не буде, я захищатиму свою країну”
Погода
Дізнайся прогноз для твого міста
Оновлено станом на
Трамп, Зеленський та Путін почали перемовини щодо завершення війни в Україні. Чим завершиться ця спроба?
голосів
Курс валют на сьогодні
Дізнайтесь актуальну інформацію станом на
23.02.2025
"Це був такий час, коли всі записувалися до тероборони, і були великі черги. Я попросив зайняти мені місце в черзі, щоб я зміг записатися"
Репер розповів Дудю, як заочно вступив до лав Територіальної оборони Києва
Чи надовго Ілон Маск затримається у Білому домі?
Журнал "Time" вийшов з обкладинкою, на якій Маск вже сидить за столом президента США. Між тим все частіше кажуть, що Трамп доручить хазяїну Tesla зробити всю брудну роботу, а потім скаже йому остаточне прощавай. Що думаете ви?
голосів
Росія знову фабрикує фейки
Cуджанці розповіли Інформатору, як Кремль вигадав масові вбивства в Руському Порічному
Що слухає Україна
10 найпопулярніших пісень за даними Apple Music
1
Abracadabra
Lady Gaga
2
Ау ау
Sasha Norova, Adam
3
Інстинкт
Loboda
4
Повод
Morgenshtern
5
Дом
Morgenshtern
6
Красный флаг
Morgenshter
7
Врубай
Parfeniuk
8
Не расслабляйся
Skryptonite
9
Пустой вокзал
Morgenshtern
10
Кульбаби
Tonya Matvienko
Це ж було вже!
Чому, як і перед початком вторгнення, про кінець війни пишуть на Заході, а Київ все заперечує
Невже історія й справді циклічна чи українську владу нічого не навчило?
Актуальний курс кріптовалют
BINANCE COIN (BNB)
667.38
DOGECOIN (DOGE)
0.24
THETA (THETA)
1.35
LITECOIN (LTC)
126.3
BITCOIN (BTC)
96221.92
Теорія рукостискань
у Києві ТРЦ Gulliver об'єднав Валерія Залужного й Дмитра Мєдвєдєва
ПʼЯТІРКА НАЙБАГАТШИХ ЛЮДЕЙ СВІТУ
за версією Bloomberg
1
Ілон Маск
$432 млрд
2
Джефф Безос
$239 млрд
3
Марк Цукерберг
$207 млрд
4
Ларрі Елісон
$192 млрд
5
Бернар Арно
$176 млрд
Як Мін'юст проґавив кібератаку
Про вразливість реєстрів знали ще восени 2020 року
Великий наступ за участі КНДР на Курщині
Росіян в атаку ведуть колонами та на квадроциклах, у полоні багато кримчан, які розчарувалися в Путіні, корейці готуються
Понад 1000 днів минуло від початку повномасштабного вторгнення
Як ви вважаєте, скільки ще триватиме війна?
голосів
Це лохотрон, а не евакуація!
Репортаж Інформатора з Сумщини, де через обстріли примусово евакуюють мешканців
Замість рідного дому - нестерпні умови, одноразове харчування та відсутність виплат
1000 днів війни у цифрах та спогадах
Youtube Україна на часі
Мешканці Курщини: для Путіна ми ніщо
РЕПОРТАЖ ІНФОРМАТОРА З СУДЖІ
Як Ігор Рець вижив на стежці ухилянтів із Закарпаття в Румунію
Кореспондент Інформатора забрався на високогір'я Карпат і прожив тиждень у притулку для туристів, щоби взяти інтерв'ю у ухилянтів; на шляху він зустрів прикордонників, військкомів із Хуста, а також численні порушення закону
Подорож Ігоря закінчилася у ТЦК та СП Хуста, звідки, як вважають ухилянти, одна дорога – до учебки, а потім на фронт. У Хусті кореспондент Інформатора зафіксував численні порушення закону. Підсумком поїздки став докладний звіт про пригоди. Інформатор публікує цей звіт у кількох частинах.
KOLA - Край
Зараз слухають і кайфують - прем'єра кліпу
Всі ми інколи вдаємо, що все добре, хоча по факту ні. В такі моменти твоє тіло ніби онімівше від душевного болю хоче втекти кудись на вулицю, де холодно і вогко, бо тільки там твій внутрішній стан співпадає з тим що назовні. Задихаючись, ти кричиш в пустоту про те, як тобі погано.
Підземна тюрма ТЦК на Закарпатті
Історія Олександра Литвина
Заброньованого чоловіка з Дніпра затримали біля Говерли, звинуватили у спробі незаконного перетину кордону та тримали у ТЦК міста Хуст
ТОП-10 найпотужніших економік світу
За даними Світового банку
1
США
$27 360,935 млрд.
2
Китай
$17 794,782 млрд.
3
Німеччина
$4 456,081 млрд.
4
Японія
$4 212,945 млрд.
5
Індія
$3 549,919 млрд.
6
Велико-британія
$3 340,032 млрд.
7
Франція
$3 030,904 млрд.
8
Італія
$2 254,851 млрд.
9
Бразилія
$2 173,666 млрд.
10
Канада
$2 140,086 млрд.
Підпал авто ЗСУ
Кому саме спецслужби РФ через ресурси з працевлаштування пропонують легкі гроші за злочин против оборони держави: розслідування Інформатора
Під виглядом людини, яка шукає швидкий заробіток, наш кореспондент Ігор Рець поспілкувався в соцмережах з російськими вербувальниками та зробив висновки, що можуть бути корисні для безпеки ваших дітей та друзів
Кулінарний рецепт від Інформатора
Ющенко їв, тепер ваша черга: трипільський рецепт
23 лютого народився третій президент України Віктор Ющенко. Він любить качку по-трипільськи та борщ, який готує його дружина Катерина. Сьогодні ми приготуємо качку, або курча, запечене у глині, за рецептом популярного українського шеф-кухаря Євгена Клопотенка.
"Ефект Фукусіми": чи стоїть Запорізька АЕС за крок до ядерної катастрофи
Занепокоєння міжнародних спостерігачів викликає стрімке падіння рівня у Каховському водосховищі, вода з якого охолоджує атомну станцію.
У "Енергоатомі" запевняють, що ситуація під контролем
Ситуація на Запорізькій АЕС в тимчасово окупованому Енергодарі погіршилась внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС. Супутникові знімки свідчать про те, що Каховське водосховище та став, вода з яких забезпечує охолодження реакторів, міліє. За відсутності охолодження АЕС може статися катастрофа, схожа на вибух на Фукусімській АЕС в Японії у 2011 році.
Інформатор розпитав експертів щодо ймовірності трагедії на ЗАЕС.
"Якщо рівень опуститься нижче 12,7 метра, ЗАЕС вже не зможе перекачувати воду з водойми у резервуари. Оскільки повний масштаб пошкодження дамби залишається невідомим, неможливо передбачити, коли це станеться. Але якщо нинішня швидкість падіння продовжуватиметься, критичного рівня буде досягнуто упродовж наступних двох днів", – прогнозували у МАГАТЕ напередодні.
Таким чином рівень води у водосховищі впав швидше, ніж того очікували експерти Агенства при ООН. При тому в органі наголошували, що ЗАЕС постійно поповнює свої резервуари (великий ставок-охолоджувач поруч із станцією, спринклерні ставки-охолоджувачі та прилеглі канали) водою з Каховського водосховища.
ЗАЕС
У МАГАТЕ наголосили, що у випадку заповнення цих об’єктів водою, її вистачить на кілька місяців, щоб забезпечити охолодження шести реакторів та відпрацьованого палива.
Водночас генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що існує ризик, що ЗАЕС може залишитися без необхідної кількості води для охолодження шести реакторів, яка подається з Каховського водосховища та ставків. У найгіршому випадку, без охолодження "є ризик ядерного розплавнення, аварійної ситуації, за якої плавиться активна зона ядерного реактора під впливом високої температури.
"Безумовно, існує небезпека, можливо, через кілька тижнів або місяць, але потрібно щось робити. Ми не хочемо створювати тут паніку, але це серйозна ситуація, тому що зазвичай вам потрібна гарантована кількість води, яка циркулює в цих реакторах. Якщо ви почнете втрачати цю здатність, у вас виникне проблема. Проблема може відтермінуватися на кілька днів або тижнів, але проблема буде", – сказав Гроссі.
Наступного тижня голова МАГАТЕ планує відвідати ЗАЕС для оцінки наслідків підриву Каховської ГЕС.
Що каже "Енергоатом"
Президент державного підприємства Петро Котін 9 червня заявив, що, незважаючи на досягнення "мертвої точки" в Каховському водосховищі, коли теоретично вже неможливо підживлювати його від насосів підживлення, наразі підтверджено, що реальні умови менш консервативні, ніж передбачено проєктом.
За словами Котіна, фактично ЗАЕС потребує постійного охолодження відпрацьованого ядерного палива, а також палива, яке завантажене в реактори, заходи по спрацюванню якого не завершено через повномасштабне вторгнення рф.
"Охолодження дійсно потрібне, але заходи з охолодження реакторів на сьогодні достатні і охолоджуючий став, який знаходиться на майданчику ЗАЕС, цілком на сьогодні достатньо (води в ньому). Вода в системах безпеки, які незалежні від Каховського водосховища (також є)... Ситуація зі спустошенням Каховського водосховища вона передбачена проектом ЗАЕС з самого початку - заходи безпеки для ЗАЕС в цьому випадку розроблені", - сказав президент підприємства.
Каховське водосховище використовується як джерело підживлення охолоджуючого ставу ЗАЕС, "який відокремлений від Каховського водосховища", - додав Костін.
"Зараз в цьому ставку рівень нормальний, він не знижується. Якщо б реактори працювали зі ставку було б дуже велике випаровування. В цьому режимі його потрібно було б підживлювати один раз на 1-1,5 місяці. Коли всі реактори зупинені - цього обсягу води достатньо на сьогодні. Також передбачені декілька джерел підживлення ставка - перш за все насоси у Каховському водосховищі, вони зараз працездатні і можуть у будь-якому випадку його наповнювати", - заявив Костін.
Очільник ДП також назвав альтернативні джерела підживлення - це мобільні насосні установки (МНУ), які зараз, за його словами, є на ЗАЕС і можуть бути розгорнуті за необхідності. Вони можуть брати воду з тих місць, де вона залишатиметься у Каховському водосховищі та каналах ЗАЕС, додав Костін.
"І останній рубіж – використання підземних свердловин питної води", - заявив очільник держпідприємства.
Відзначимо, що 8 червня OSINT-аналітик Бреді Ефрик опублікував супутникові знімки Енергодара, де розташована АЕС. На них зображено, що рівень води у Каховському водосховищі та ставку-охолоджувачі станції станом на четвер знизився.
The water line near Zaporizhzhia Nuclear Power Plant is receding due to the destruction of the Kakhovka dam, new satellite imagery of Ukraine shows. pic.twitter.com/qnhLvYBqZj
Екс-міністр охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України (1995-1998) Юрій Костенко у коментарі Інформатору підтвердив, що альтернативні джерела охолодження обʼєктів АЕС існують.
"З точки зору можливостей (для охолодження) - такі можливості є. Окрім ставка охолоджувача є ще артезіанські скважини на території АЕС. Є автономні системи забезпечення охолодження реакторів. Після катастрофи на Фукусімі було закуплене аварійне обладнання для забезпечення охолодження реакторів, де насоси і довгі рукави можуть качати воду не тільки з водосховища а й набагато далі", - заявив колишній урядовець.
Юрій Костенко
Втім, за словами Костенко, неможливо спрогнозувати, наскільки довго альтернативні джерела можуть охолоджувати АЕС. На це впливає ряд факторів.
"По-перше, це метеоумови, які впливають суттєво на швидкість випаровування охолоджувача. По-друге, ніхто не використовував ці системи раніше і випробувань їхньої ефективності не проводилося. Те ж саме стосується цих систем. Після Фукусіми закупила Запорізька атомна станція додаткові насоси. Річ у тому, що вони загалом невідомо де, з Запорізької атомної станції росіянами вивозилося масу обладнання", - додав експерт.
Екс-міністр зазначив, що ситуація на ЗАЕС цілком може піти за сценарієм аварії на Фукусімі через терористичну діяльність окупантів. За словами Костенка, перелік загроз, які створені росіянами на атомній станції, свідчить про те, що вони "готують масштабну радіаційну аварію" - наприклад, підрив сховища з відпрацьованим паливом. Також ймовірний і підрив агресором систем подачі води на АЕС.
Окупант на ЗАЕС
"Навіть якщо є вода, то знищення насосів, які подають воду в реакторну установку означає припинення охолодження. Далі підуть процеси накопичення водню внаслідок радіолізу і перегріву реактора - далі йде так званий водневий вибух і повторення того, що було на Фукусімі. Тільки на Фукусімі підірвалися три реактори, а тут їх шість. Радіоактивна хмара, яка утворюватиметься, враховуючи густонаселені регіони, зокрема України, і сусідніх держав, у тому числі рф, внаслідок метеоумов можуть перетворитися на зону радіаційної пустелі. Ці сценарії є абсолютно реалістичними... Як фахівець з ядерної безпеки сказати лише одне - весь світ, не тільки Україна, світ висить на волосині від повторення трагедії, масштабнішої за Чорнобильську катастрофу", - додав Костенко
Екс-радник міністра з надзвичайних ситуацій України Костянтин Гринчук в свою чергу стверджує, що за присутності росіян на атомній станції в Енергодарі варто очікувати будь-яких трагічних наслідків.
Костянтин Гринчук
"Як свого часу спеціаліст з цивільної оборони і людина, що брала участь у розробці планів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, можу сказати, що на сьогоднішній день може бути все. Чи могла би статися катастрофа у мирний час - 99,9% що ні. Сьогодні ворог знаходиться на обʼєкті особливої важливості та для ворога тактика випаленої землі - це їхній основний важіль тиску на Україну та світову спільноту", - заявив Гринчук в коментарі Інформатору.
Ризик трагедії на ЗАЕС: висновки
Підсумовуючи сказане представниками української влади, експертів та міжнародних організацій можна зрозуміти наступне:
Так, рівень в Каховському водосховищі нижче критичного рівня, за якого, за минулими оцінками, неможливо звідти викачувати воду на потреби ЗАЕС. Втім в "Енергоатомі" запевнили, що реальна ситуація станом на зараз така, що брати воду з водосховища все ще можна, а попередні оцінки були занадто консервативними;
У МАГАТЕ кажуть, що ЗАЕС "постійно поповнює" запаси води, однак існує виникнення її дефіциту "через кілька тижнів або місяць";
"Енергоатом" та екс-міністр Костенко говорять про існування альтернативних джерел води для ЗАЕС - це застосування мобільних насосів на інших водних джерелах та використання підземних свердловин питної води. Президент держпідприємства Костін наголошує, що мобільні насоси є в наявності на ЗАЕС, у той час як Костенко не виключив, що раніше росіяни могли їх вкрасти з обʼєкта і вивезти у невідомому напрямку;
Костін також наголосив, що ставок поруч з ЗАЕС відокремлений від Каховського водосховища. Втім супутникові знімки показують, що цей ставок також міліє. Причини цього процесу невідомі - або це відбулося внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС, або через активне використання джерела для поповнення запасів води на атомній станції;
Найбільшим ризиком станом на зараз є саме перебування російських окупантів на території атомної електростанції в Енергодарі, враховуючи, що вони зберігають зброю на обʼєкті. За думкою екс-міністра Костенка, росіяни готують "масштабну радіаційну аварію" на території ЗАЕС. І небезпека будь-якого трагічного розвитку подій буде зберігатися, доки на станції залишатимуться російські війська.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.