Самогубства підлітків в Україні: як розпізнати та запобігти

Читать на русском

Важливо, щоб батьки звертали увагу на психічний стан своїх дітей

Читать на русском

Важливо, щоб батьки звертали увагу на психічний стан своїх дітей

В Україні в лютому почастішали випадки самогубств серед підлітків. У Києві тільки з початку місяця зафіксували кілька випадків, коли неповнолітні покінчили життя самогубством. Двом дівчаткам було по 13 років, і обидві вони випали з балконів багатоповерхівок. Ще одна 15-річна дівчинка впала з балкона 16-го поверху. Ще чотири дівчинки отруїлися таблетками, одна з них померла. Інформатор вирішив звернути увагу на проблему і зібрав всю інформацію для запобігання проблемі.

Що передувало

У Києві за лютий з балконів багатоповерхівок випали три підлітка. У першому випадку 13-річна дівчинка випала з балкону на 14 поверсі і загинула на місці,а в другому випадку, який стався на наступний день 15-річна дівчинка теж випала з балкона 16-го поверху та померла.Схожа ситуація трапилася 2 лютого, де 13-річна дівчинка загинула внаслідок падіння з балкону 17 поверху в Києві. Вона жила в тому ж будинку, з балкону якого випала.

За інформацією матері дівчинки, її підштовхнули до самогубства так звані «групи смерті» в соцмережах.

«Це наше припущення. Поки триває слідство, телефон доньки знаходиться в поліції, там його переглядають. Висновки будуть відомі приблизно через місяць, тоді нам його повернуть. Але я залізла до Telegram, і точно знаю, що вона перебувала в одній групі, правда, це група знайомств, там збираються підлітки за інтересами. Але кажуть, що і через знайомства їх втягують до цих груп смерті», - каже мама загиблої дівчинки.

За її словами, донька постійно сиділа з телефоном, і родичі вирішили його відібрати. Однак потім дівчинка попросила його повернути через дистанційне навчання.

«За кілька днів до смерті донька дійсно у своєму блокноті зробила кілька дивних малюнків. Зазвичай вона їх розфарбовує, але ці - ні, вони були чорно-білі. Там вона зобразила "політ в нікуди". Але вела вона себе, як зазвичай, ніщо не віщувало біди. Того дня вона повернулася зі школи, поїла, поспала, потім зібралася на англійську до четвертої години. Весела пішла. Але до англійської вона не дійшла, щось її змусило повернути і піти на той балкон, можливо, прийшло якесь завдання», - пояснює жінка.

Ще один випадок зафіксували у Київській області, там 10-річний хлопчик загинув через падіння з вікна 15 поверху. Дитина жила в приватному будинку, і як саме він потрапив до будівлі, невідомо.

Ще двоє дітей з Умані і двоє з Боярки наковталися препарату "Дротаверин". вони подивилися відео в соцмережах та прийняли по 40 пігулок цих ліків. Причини смерті зараз встановлює поліція. Останнім часом в інтернеті почастішали випадки призову до небезпечних ігор для дітей. Багато підлітків вже постраждали від суворих умов гри, челенджів та відео, які вони переглядають.

Як визначити проблему

Необхідно знати звичайні шаблони поведінки підлітка, щоб точно визначити зміни. Для депресії характерно:

  • пригнічений настрій, що супроводжується стійким відчуттям смутку і спустошеності,
  • зниження інтересу або задоволення від активності, яка раніше представляла інтерес або приносила задоволення,
  • відчуття втоми і втрати життєвої енергії,
  • відчуття своєї нікчемності і провини,
  • утруднення мислення або концентрації уваги,
  • нав'язливі думки про смерть і самогубство,
  • стан загальмованості або збудження,
  • зменшення або збільшення тривалості сну,
  • зміна апетиту з втратою або набором ваги.

Щоб запобігти непоправному, необхідно в найкоротші терміни зняти тривогу і страх, стабілізувати сон, прибрати неприємні хворобливі відчуття, нормалізувати настрій. Близьким потрібно серйозно сприйняти такий стан, що не применшувати важливість проблеми, а завчасно звернутися до фахівця.

Переважна більшість суїцидентів насправді хочуть позбутися від нестерпного психічного болю, а не просто померти. Суїцидальна спроба являє собою крик про допомогу в нестерпній ситуації,а не з якихось причин невдале самогубство.

Рекомендації батькам, як вберегти від цього своїх дітей

Для запобігання проблемі необхідно спілкуватися з дітьми дружньо і будувати довірчі відносини, спонукати дитину розповідати про своїх друзів та шкільне життя.

  • приділяти більше уваги психологічному стану дитини;
  • перевіряти акаунти дитини в соцмережах і групи, до яких вона приєдналася;
  • переглядати зміст листування в особистих чатах;
  • контролювати відео та фото в гаджетах дітей;
  • звертати увагу на коло спілкування дитини.

Якщо ви виявили підозрілі відеоінструкції або інший контент в інтернеті, який може призвести до небезпеки, можна звернутися на спеціальну лінію "102".

Статистика самогубств по Україні

Згідно зі статистикою в східних регіонах відбулося більше самогубств, ніж в західних. У лідерах за кількістю суїцидальних випадків у минулому році: Дніпропетровська область - 745 випадків. У Харківській - 597, Одеській - 523, Запорізькій - 500, Київській - 461, Донецькій - 450. Найменше - в Тернопільській області, тут наклали на себе руки 108 осіб.

Як надавати допомогу людині, яка спробувала покінчити життя самогубством

Необхідно перевірити наявність у людини дихання, при кількості вдихів - до 2 за 10 секунд приступити до серцево-легеневої реанімації. При кількості вдихів - від 2 до 5, необхідно перевести людину в бічну стабільність. Орієнтуйтеся на вдихи, а не на пульс, оскільки пульсацію не завжди можна промацати, а в стресовій ситуації - сприйняти власну пульсацію в кінчиках пальці за пульсацію потерпілого. Швидку необхідно викликати, як тільки ви зрозуміли, що людина потребує допомоги.

Якщо людина прийняла ліки - необхідно викликати швидку і чітко розповісти ситуацію, що склалася, стан і поведінку людини, яка отруїлася. Основне завдання першої допомоги потерпілому полягає у виведенні з організму речовин.

Головним є очищення шлунку - для цього викликають блювоту та промивають шлунок. Найчастіше використовується звичайна вода в кількості 3-5 літрів. Промивати шлунок необхідно кілька разів за можливості теплою водою з додаванням невеликої кількості перманганату калію (світло-рожеве забарвлення водного розчину).

Якщо людина спробувала порізати собі кінцівки - необхідно зупинити кровотечу. Для цього потрібно накласти джгут або турнікет на кінцівку якомога ближче до тіла і затягнути до зупинки кровотечі. Запам'ятати час накладення і повідомити його лікарям швидкої. Не послаблювати і не знімати джгут, тому як кровотеча відновиться.

Нагадаємо, в Київській області дві семикласниці отруїлися невідомою речовиною, одна з них померла. Крім того, в Києві з балкону на 14 поверсі випала 13-річна дівчинка, вона загинула.

Також Інформатор писав, що населення України за 2020 рік скоротилося на 300 тисяч осіб.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.