Колишній радник Джо Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що ключовою причиною затримки з передачею ракет ATACMS Україні був не страх перед ескалацією, а нестача самих боєприпасів у США
Колишній радник експрезидента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван пояснив, чому Вашингтон не поспішав передавати Україні далекобійні ракети ATACMS у перші місяці повномасштабного вторгнення Росії. В інтерв’ю, яке з’явилося в мережі 16 квітня, він зазначив, що першочерговим бар’єром були не побоювання щодо масштабування війни. Першопричиною став банальний дефіцит ракет у власному запасі США.
Таку заяву він зробив, виступаючи в Інституті політики Гарвардської школи Кеннеді. За словами Саллівана, Пентагон на старті вторгнення прямо заявив президенту Байдену: запаси ATACMS критично малі, аби задовольнити навіть потреби самої американської армії.
"Міністр оборони Ллойд Остін і військове керівництво дали чітко зрозуміти: передача цих ракет третій країні - ризик, на який ми не можемо піти", - пояснив він.
З часом ситуація змінилася. США наростили виробництво і змогли виділити Україні сотні одиниць цього озброєння. Проте, за словами Саллівана, другим чинником, який уповільнив ухвалення рішення, все ж були побоювання щодо можливої ескалації конфлікту.
"У 2022 році ми інакше оцінювали ризики, ніж тепер. Рішення ухвалювали обережно, намагаючись знайти баланс: допомогти Україні, але не спровокувати пряме зіткнення зі стороною конфлікту, яка має ядерну зброю", - підкреслив ексрадник.
Водночас, він зазначив, що, попри передачу значної кількості ATACMS, ці ракети не стали кардинальним чинником у зміні ходу війни. "Було багато розмов у стилі: "Ось отримає Україна ATACMS - і все зміниться". Але реальність поля бою довела зворотне", - додав Салліван.
Варто згадати, що, згідно з публікацією Associated Press від березня, до січня 2025 року Збройні сили України вже вичерпали увесь наданий США запас ATACMS. За інформацією анонімного представника Пентагону і депутата українського Комітету з питань оборони, Україна більше не має у своєму розпорядженні цих ракет.
Ці ракети мають винятково стратегічну вагу для України - особливо в умовах боротьби з логістикою ворога на великих відстанях. За даними українських джерел, уперше Україна застосувала ATACMS проти цілей на території Росії в ніч на 19 листопада 2024 року, завдавши удару по об'єктах у Брянській області.
Перед цим адміністрація тодішнього президента США Джо Байдена зняла обмеження на використання ATACMS для ударів по тилах РФ. За інформацією The New York Times, це рішення було ухвалене у зв’язку з інформацією про появу на півночі Росії північнокорейських військових формувань.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.