Румунія передала Україні ЗРК Patriot, який пообіцяла ще у червні

Постачання цієї зброї відбулося у рамках безпекової угоди, які дві країни підписали напередодні

Румунія, ЗРК Patriot
Румунія передала Україні ЗРК Patriot

Румунія посилила Україну надпотужним зенітно-ракетним комплексом (ЗРК) Patriot. У четвер, 3 жовтня, румунське міністерство оборони підтвердило, що це озброєння вже прибуло до нашої держави. Передача ЗРК відбулася у межах безпекової угоди, яку Київ та Бухарест підписали напередодні. 

Про те, що ще один ЗРК Patriot від Румунії прибув до України, повідомив речник Міністерства оборони Румунії Константін Спіну для "Радіо Свобода".

"Ми підтверджуємо, що система Patriot прибула в Україну", – повідомив Спіну.

Напередодні український президент подякував Румунії та всім іншим країнам, які дбають про повітряний захист України. Він підкреслив, що ці країни повинні сприяти перехопленню російських безпілотників і ракет.

"Я дякую кожній країні, яка допомагає нам з ППО. Окрема подяка Румунії за системи Patriot. Разом ми можемо досягти ще більшої ефективності — покласти край російському терору, спільними зусиллями знищивши "шахеди" та ракети", – заявив Зеленський. 

Зеленський зазначив, що минулої ночі російська армія знову атакувала Україну "шахедами", вдаривши по Одеській області, в Ізмаїльському районі, неподалік від кордону з Румунією. Безпілотники вразили цивільну інфраструктуру, зокрема поромний термінал, вантажівки та зерновий склад. Дрони були спеціально спрямовані, вони несуть загрозу регіональній та глобальній продовольчій безпеці.

Він повторив заклик до надання зброї далекого радіусу дії, стверджуючи, що лише тоді Росію можна буде посадити за стіл переговорів, підкресливши, що для досягнення дипломатичного рішення потрібні більший тиск і сила.

Румунські Patriot для України

Раніше уряд Румунії схвалив передачу батареї системи ППО Patriot Україні. Офіційний представник Кабміну Румунії Міхай Костянтин заявив, що законопроєкт, що дозволяє передачу батареї системи ППО Patriot Україні, буде оперативно скерований до парламенту. Після того, як народні обранці ратифікують законопроект, Бухарест офіційно передасть Києву систему ППО.

"Після того, як парламент схвалить закон, уряд зможе ухвалити рішення, яке зробить дарунок чинним", - уточнив Міхай Костянтин.

У законопроєкті також зазначається, що Румунія скерує до США листи з пропозицією та прийняттям для заміни подарованої батареї та розраховує заплатити приблизно $60 млн у вигляді податків та зборів.

Рада національної безпеки Румунії оголосила про передачу системи Patriot Україні ще в червні, проте узгодження всіх деталей затягнулось аж майже на два місяці.

У липні на саміті НАТО у Вашингтоні вже тодішній глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Україні не вистачає ще семи систем ППО. Після цього союзники України на Заході пообіцяли допомогти усунути дефіцит у засобах протиповітряного захисту. Відомо, що партнери Києва готові відправити йому 5 американських систем та неназвану кількість інших установок ППО. Відразу після саміту Румунія підписала угоду про співробітництво у сфері безпеки з Україною.

Бухарест отримав сім систем Patriot від США у 2017 році. За них Румунія заплатила понад $4 млрд. Це стало найбільшим контрактом зброї для Бухареста. Першу партію систем ППО було доставлено у 2020 році. Наразі Румунія отримала чотири системи, дві з яких перебувають у робочому стані.

Зазначимо, що вперше обіцянка передати цей Patriot зʼявилася 20 червня. Що цікаво, ця заява прозвучала всього лише через три дні після того, як футбольна збірна України програла румунам на Євро-2024 з рахунком 0:3. Тоді це викликало хвилю жартів, що наша збірна таким чином навмисне "злила" матч, аби отримати підтримку від закордонних патрнерів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube