Розбір. Що не так з вакциною Sinovac, яку хоче закупити Україна

На початку лютого її можуть затвердити до використання

Розбір. Що не так з вакциною Sinovac, яку хоче закупити Україна

Уже в лютому-березні в Україні може розпочатися вакцинація від СOVID-19 препаратом китайської компанії Sinovac Biotech. Але в міру надходження нової інформації з країн, де цю вакцину випробовують на людях, з'являється все більше питань. Зокрема, про ефективність і її ціну. Що не так з вакциною, яку хоче закупити Україна - читайте в матеріалі Інформатора .

Урочиста новина під новорічну ялинку

30 грудня о Офісі президента оголосили,що Україна уклала перший контракт на поставку 1,9 млн доз вакцини від Sinovac.

Українців познайомили з цією вакциною, яка до цього була не на слуху (на відміну від Pfizer, Moderna, AstraZeneca), розповівши, що клінічні випробування препарату проводили в різних країнах, а ефективність досягає 97%.Крім цього, вакцину потрібно зберігати при температурі від + 2 до + 8 градусів за Цельсієм,що також є її перевагою над конкурентами. Наприклад, вакцину Pfizer, яку використовують в країнах ЄС, потрібно зберігати за температури -70 градусів, що важко.

У цій ситуації залишалося лише радіти, але як завжди є "але".

За умовами угоди, Україна повинна заплатити 504 гривні за одну дозу вакцини Sinovac. Це можна порівняти з вартістю вакцини Pfizer для Євросоюзу (близько 530 грн), яка ефективна на 95%, але дешевше найдорожчою в світі вакцини Modernа (від 700 до 1030 грн), яка показує і 94,1% ефективності, і порівняно легко зберігається. При цьому Бельгія, наприклад, може купити собі вакцину Moderna за такою ж ціною, за якою Україна купує Sinovac.

А що там з ефективністю Sinovac?

Обнадійливі дані, які озвучили в Офісі президента, а потім і сам глава МОЗ Максим Степанов, мовляв в Індонезії та Туреччини ця вакцина ефективна на 97% і 91%, перестали бути такими,коли стало відомо про перші результати пізніших випробувань в Бразилії і тієї ж Індонезії.

Так, бразильські дослідники заявили,що вакцина Sinovac була на 78% ефективною на пізній стадії випробувань без важких випадків COVID-19. Але вони не розкрили повні деталі випробувань, включаючи середню ефективність.

Пізніше ці дані уточнили. Виявилося, що середня ефективність вакцини Sinovac в Бразилії склала близько 50,4%. У випробуваннях взяли участь 13 тисяч осіб.

Крім того, дані пізніх випробувань вакцини Sinovac в Індонезії показали, що вона ефективна на 65,3%.Там добровольцями стали 1620 осіб.

Туреччина в грудні заявила, що вакцина Sinovac показала ефективність на рівні 91,25% в ході місцевих випробувань. У них взяли участь 3400 людей.

Вакцину схвалили для екстреного використання в Туреччині та Індонезії. У Бразилії вона поки не схвалена.

Реакція МОЗ на відсутність декларованих успіхів

Після появи не надто радісних новин про випробування вакцини Sinovac, послідувала реакція Степанова. За його словами, контракт може бути розірваний, якщо ефективність вакцини не досягне 70%.

"Ефективність продукції на момент поставки має бути підтверджена на рівні не менше 70%. Відповідний аналіз повинен бути підтверджений від компанії-виробника. Якщо компанія не буде відповідати цим стандартам, то вона відшкодовує кошти в повному обсязі.Фінансово ми повністю захищені і у нас є банківська гарантія на ці речі", - запевнив міністр.

Але тут виникає питання.Навіщо було купувати по 18 доларів вакцину, яка повинна бути на 70% ефективна, якщо є британська AstraZeneca. Цей препарат також ефективний на 70% і може зберігатися в простому холодильнику. При цьому одна доза такої вакцини обійдеться в середньому в 4 долари (близько 111 гривень), що значно дешевше вакцини від Sinovac. Це питання Інформатор направив Міністерству охорони здоров'я.

Також варто згадати, що на одному з брифінгів Степанов звинуватив політичні сили в маніпуляціях навколо закупівлі вакцин від COVID-19 Україною.

"Всі ці маніпуляції, які намагаються розганятися деякими політичними діячами ... Мета одна - наводити жах, щоб в страху тримати українця. Мені здається, що це просто не той випадок, коли можна маніпулювати і спекулювати на здоров'ї громадян", - сказав глава МОЗ .

Чи мав на увазі Степанов політичних діячів Індонезії та Бразилії, які оприлюднили такі "погані" дані про ефективність вакцини Sinovac? Скоріше за все ні.

Інші шляхи отримання вакцини

Україна зможе отримати першу партію безкоштовних вакцин від COVID-19 у другому кварталі 2021 року.У цьому допоможе глобальний механізм COVAX за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я. Передбачається, що в нашу країну доставлять 8 млн доз (вистачить для 4 млн осіб), але Україна розраховує отримати 16 млн доз вакцин в рамках COVAX, про це ще домовляються. При цьому в аптеках вакцина з'явиться не раніше осені.

У МОЗ кажуть, що в рамках цієї програми Україна може отримати вакцини від трьох виробників. Це вищезгадана AstraZeneca,а також вакцини Novavax і Johnson & Johnson. Детальніше про ці препарати можна прочитати тут.

Також Україна з травня 2020 року веде переговори з іншими виробниками вакцин, як запевняє глава МОЗ Степанов. Конкретики, правда, в цьому питанні немає. Міністр поки не називає виробників, у яких Україна в перспективі може купити вакцини.

Що в підсумку

Якість вакцини Sinovac і її ціна викликає безліч питань. На ринку є вакцини, які більш доступні за ціною, але при цьому не поступаються в якості і умов зберігання. Чому Україна обрала вакцину без результатів пізніх випробувань, в той час як всі її сусіди вже повним ходом прищеплюють населення більш ефективними вакцинами - загадка. Навіщо владі з помпою оголошували, що вакцина ефективна на 97%, коли випробування в інших країнах не були завершені? Всі ці питання Інформатор направив до Міністерства охорони здоров'я. Після отримання відповідей буде друга частина матеріалу.

Відзначимо, в світі вакцинувалось від COVID-19 вже більше 30 мільйонів людей. Згідно з картою вакцинації, Україна в Європі значно відстає від інших країн за цим показником.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube