Російський бізнесмен Фрідман пропонує Україні 1 мільярд доларів в обмін на зняття санкцій
Через санкції Великої Британії, де зараз мешкає бізнесмен, йому не вистачає на звичне життя
Російський бізнесмен Михайло Фрідман пропонує перевести 1 мільярд доларів в українську філію «Альфа-банку». Їх планують витратити на фінансування проєктів на відновлення України. Але це не з великої любові до своєї батьківщини, адже він народився у Львові, а щоб скасувати санкції і не втратити гроші. Відкупитися готові й інші російські багатії. Тільки українська сторона проти – санкції для того, аби зупинити війну, а не торгуватися.
Про те, що Фрідман пропонує перевести 1 мільярд доларів зі своїх особистих статків написав The Wall Street Journal. За словами голови наглядової ради «Альфа-Банк-Україна» Романа Шпека, ці гроші будуть використані для фінансування важливих проектів в Україні, пов’язаних з інфраструктурою, охороною здоров’я, продовольчою та енергетичною безпекою.
«Банк хотів би, як один із найбільших приватних банків в Україні, системних банків, бути активним гравцем у відновленні української економіки після війни», — сказав Роман Шпек. До речі, він – колишній міністр економіки України та міністр Кабміну з питань роздержавлення власності.
Видання пише, що у березні, після вторгнення росії в Україну, західні союзники ввели санкції проти російських олігархів і політичних союзників путіна. Серед тих, хто став мішенню ЄС та Великої Британії був Фрідман, який володіє контрольним пакетом акцій «Альфа-банку» і його бізнес-партнери Петр Авен і Герман Хан.
«Сполучене Королівство не виправдовує будь-яких ухилень від санкцій», – заявили в МЗС Британії. Крім того, передача будь-яких активів Фрідмана в його банку потребуватиме схвалення від США, тому що ця установа потрапила до американського «чорного списку».
Через санкції Великої Британії, де зараз мешкає бізнесмен, йому не вистачає на звичне життя. Йому заборонили витрачати понад 2500 фунтів на місяць. Хоча зазвичай він витрачав 140 тисяч фунтів на місяць. Тому Фрідман назвав санкції несправедливими. Видання Forbes з посиланням на Financial Times пише, що йому замало грошей на охорону колекції творів мистецтва вартістю 300 млн фунтів. У липні суддя помʼякшив ухвалу і дозволив оплачувати деякі додаткові рахунки.
За інформацією Financial Times, багаті росіяни, які потрапили під західні санкції, теж хочуть так зробити. Дати грошей і зняти санкції. Але не готові називати війну війною. «Україна не використовує санкції як інструмент торгу. Це принципове питання. Головна мета санкцій – зупинити війну, а не предʼявити якісь умови для їх скасування», - сказав заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма. Іноземним журналістам стало відомо, що Зеленський може погодитися на це, тільки якщо Фрідман засудить путіна, виступить проти війни і порве свій російський паспорт.
Зараз відомо, щонайменше 21 російський бізнесмен подав до суду на ЄС, намагаючись скасувати санкції. Серед них є прізвище Фрідмана.
Хто такий Фрідман
До лютого 2022 року Михайло Фрідман був одним з найбагатших людей росії, але мешкати волів у Великобританії. У 2019 році газета The Times оголосила Фрідмана найбагатшим жителем Лондона зі статками 15 млрд дол. У 2021 журнал Forbes поставив Михайла Фрідмана на 11-е місце в списку найбагатших підприємців Росії зі статком в 15,5 млрд. доларів
Крім російського, Фрідман має ще й ізраїльське громадянство. З 2015 року мешкає у Великобританії, де у 2016 році за 65 млн фунтів придбав Athlone House. Ось як виглядає цей маєток ХІХ століття.
Звідки у Фрідмана ці статки та чому він потрапив під санкції? За радянських часів уродженець Львову Михайло Фрідман працював інженером. А з початком перебудови почав створювати різні кооперативи: від миття вікон до торгівлі офісною технікою. У 1989 році заснував радянсько-швейцарське спільне підприємство «Альфа-Еко», яке займалося експортом нафти та металургійної продукції, на його основі згодом було створено «Альфа-Груп».
У 1991 році Фрідман очолив раду директорів «Альфа-банку». Частина його капіталу була вкладена в білоруські проєкти - Альфа-банк, оператора Life, рітейлерів "Білмаркет" та "БілЄвросеть". У 1997 році разом з Access/Renova Леоніда Блаватника та Віктора Вексельберга придбав у власність Альфа-банку на аукціоні 40% акцій Тюменської нафтової компанії. У 2003 акціонери її об'єднали з британської ВР і створили компанію TНK-BP. Згодом був членом ради директорів об'єднання «Общественное российское телевидение» (ОРТ), а також ради директорів нафтової компанії «Сіданко» та торгового дому «Перехрестя».
У 1999 і 2000 роках у пресі з'явилися повідомлення про те, що «Альфа-груп» має тісні зв'язки з кремлем (оскільки Бабаков і Олександр Абрамов, що колись працювали в консорціумі, стали заступниками керівника президентської адміністрації). Крім того, до 2000 року багато людей, що колись працювали в «Альфа-груп», стали депутатами Держдуми.
У 2013 році Фрідман з партнерами продали свою частку (25% акцій) у TНК-BP за 14 млрд доларів, що зробило його одним з найбагатших бізнесменів у росії. Пізніше він з партнерами заснували інвестиційну компанію LetterOne, яка зайнялася вкладенням виручених коштів у закордонні активи.
Раніше Інформатор повідомляв, що Михайло Фрідман намагався отримати українське громадянство. В Україні в судовому порядку було заарештовано 469 млн гривень на рахунках і цінні папери вартістю близько 12 млрд гривень російського олігарха Михайла Фрідмана.
Олена Скобцева