Російський мільярдер Фрідман хоче стати громадянином України: яка мета та чи є на це підстави

Читать на русском

До лютого 2022 року Михайло Фрідман був одним з найбагатших людей росії

Читать на русском
Російський мільярдер Фрідман хоче стати громадянином України: яка мета та чи є на це підстави

До лютого 2022 року Михайло Фрідман був одним з найбагатших людей росії

Підсанкційний російський олігарх Михайло Фрідман, якого називали одним із друзів та соратників Путіна, хоче отримати українське громадянство. Про це в інтерв'ю Forbes.ua розповів голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков.

Інформатор вирішив розібратися, навіщо олігарху це громадянство, яка його роль у набутті влади путіним та до чого тут НАЗК.

Хто такий Михайло Фрідман

До лютого 2022 року Михайло Фрідман був одним з найбагатших людей росії, але мешкати волів у Великобританії. У 2019 році газета The Times оголосила Фрідмана найбагатшим жителем Лондона зі статками 15 млрд дол. У 2021 журнал Forbes поставив Михайла Фрідмана на 11-е місце в списку найбагатших підприємців Росії зі статком в $ 15,5 млрд. За версією газети «Комерсант», Фрідман увійшов до топ-10 російських підприємців та топ-менеджерів за згадуваністю у зарубіжних ЗМІ за підсумками 2020.

Крім російського, Фрідман має ще й ізраїльське громадянство. З 2015 року мешкає у Великобританії, де у 2016 році за 65 млн фунтів придбав Athlone House. Ось як виглядає цей маєток ХІХ століття.

 

Звідки у Фрідмана ці статки та чому він потрапив під санкції? За радянських часів уродженець Львову Михайло Фрідман працював інженером. А з початком перебудови почав створювати різні кооперативи: від миття вікон до торгівлі офісною технікою. У 1989 році заснував радянсько-швейцарське спільне підприємство "Альфа-Еко", яке займалося експортом нафти та металургійної продукції, на його основі згодом було створено «Альфа-Груп». 

У 1991 році Фрідман очолив раду директорів Альфа-банку. Частина його капіталу була вкладена в білоруські проєкти - Альфа-банк, оператора Life, рітейлерів "Білмаркет" та "БілЄвросеть". У 1997 році разом з Access/Renova Леоніда Блаватника та Віктора Вексельберга придбав у власність Альфа-банку на аукціоні 40% акцій Тюменської нафтової компанії. У 2003 акціонери її об'єднали з британської ВР і створили компанію TНK-BP. Згодом був членом ради директорів об'єднання «Общественное российское телевидение» (ОРТ), а також ради директорів нафтової компанії «Сіданко» та торгового дому «Перехрестя».

У 1999 і 2000 роках у пресі з'явилися повідомлення про те, що «Альфа-груп» має тісні зв'язки з кремлем (оскільки Бабаков і Олександр Абрамов, що колись працювали в консорціумі, стали заступниками керівника президентської адміністрації). Крім того, до 2000 року багато людей, що колись працювали в «Альфа-груп», стали депутатами Держдуми. 

У 2013 році Фрідман з партнерами продали свою частку (25% акцій) у TНК-BP за 14 млрд доларів, що зробило його одним з найбагатших бізнесменів у росії. Пізніше він з партнерами заснували інвестиційну компанію LetterOne, яка зайнялася вкладенням виручених коштів у закордонні активи: німецьку нафтогазову компанію DEA, англійську мережу магазинів здорового харчування Holland & Barrett, VEON (колишня VimpelCom), турецьку телекомунікаційну компанію Turkcell тощо.

У 2016 році Михайло Фрідман, Герман Хан та Петро Авен виграли в Лондонському суді справу через публікацію так званого досьє Трампа. У ньому йшлося про те, що акціонери Альфа-банку неофіційно консультують володимира путіна. 

У січні 2018 року Михайла Фрідмана було включено до «кремлівського списку» Мінфіну США. Цей документ був поданий 29 січня 2018 року Міністерством фінансів Сполучених Штатів Америки Конгресу США відповідно до розділу 241 закону «Про протидію противникам США за допомогою санкцій». Він містить у додатку список 96 осіб: «високопоставлених політичних діячів та олігархів Російської Федерації».

У книзі Кетрін Белтон «Люди Путіна» (Putin's People), виданої видавництвом HarperCollins у квітні 2020 року, окрім іншого, йдеться про те що двоє з керівників Альфа-Груп, Петро Авен та Михайло Фрідман, ймовірно, були пов'язані з КДБ СРСР — і його наступницею ФСБ — ще зі студентських років та початку їхніх кар'єр. Як зазначає Говард Амос у своєму аналізі книги для видання Foreign Policy «Белтон […] показує що навіть ті мільярдери яких зазвичай вважають незалежними [від російської верхівки], насправді невід'ємно пов'язані з Кремлем. Вона згадує як власники приватного Альфа Банку Михайло Фрідман та Петро Авен, наймали на роботу родичів приятелів-шпигунів Путіна з комуністичної Східної Німеччини».

На початку травня 2021 року російські олігархи Шалва Чігірінскій й Роман Абрамович, керівники Альфа-Груп Петро Авен та Михайло Фрідман та російська державна корпорація Роснєфть подали позов до суду на видавництво HarperCollins оскільки окремі тези книги вони вважають безпідставним наклепом. Наприкінці липня 2021 року адвокати що представляють видавництво HarperCollins та адвокати що представляли Петра Авена та Михайла Фрідмана повідомили що сторони змогли укласти мирову угоду поза судом й що адвокати Авена/Фрідмана відкликали свої звинувачення після того, як видавництво HarperCollins погодилося внести зміни в подальші перевидання книги та перепросить за те, що не взяло коментарі цих двох росіян щодо їхніх ймовірних зв'язків із КДБ СРСР на початку їхніх кар'єр. 

Bloomberg пише, що Фрідман – один з семи олігархів "семибанкірщини" часів президентства Бориса Єльцина, яка мала реальний і великий вплив на політичні рішення кремля.

У лютому 2022 року, невдовзі після російського вторгнення на Україну, у листі, надісланому співробітникам його лондонської приватної інвестиційної компанії LetterOne, написав: «Я народився у Західній Україні та жив там до 17 років. Мої батьки — громадяни України та живуть у Львові, моєму улюбленому місті… Я глибоко прив'язаний до українського та російського народів і розглядаю нинішній конфлікт як трагедію для них обох».

24 лютого Михайло Фрідман у складі приблизно 40 найбільших російських бізнесменів брав участь у зустрічі з путіним у кремлі.

З 28 лютого 2022 року Фрідман під санкціями Європейського союзу — як особа, яка «активно підтримувала матеріально чи фінансово та отримувала вигоду від російських керівників, відповідальних за анексію Криму та дестабілізацію України». 14 березня 2022 року Фрідман потрапив у списки санкцій Австралії. 15 березня цього року санкції проти Фрідмана та інших основних акціонерів «Альфа-Груп», запроваджено також урядом Великобританії, 19 квітня — урядом Канади. 31 травня 2022 року Канада ввела санкції також проти двох дочок Фрідмана.

Через санкції кредитні картки Фрідмана у Великобританії заморожені, а на "розумні" витрати - близько 2,5 тисяч фунтів на місяць - він повинен просити дозволу. “Не знаю як жити. Насправді не знаю. Я навіть не можу запросити когось до ресторану. Я мушу їсти вдома і практично перебуваю під домашнім арештом", – сказав він кореспондентові Bloomberg.

Навіщо Фрідману українське громадянство та до чого тут НАЗК

Нацагентство з питань запобігання корупції, яке у мирний час займається перевіркою декларацій держпосадовців, після 24 лютого стало однією з головних структур, яка займається санкціями. Інше нетривіальне завдання команди очільника НАЗК Олександра Новікова, 40, – пошук активів росіян та українців, лояльних до путінського режиму, які Україна могла б конфіскувати. Зараз у цьому списку 13 000 фізичних та 3000 юридичних осіб (перелік активів можна знайти на спеціально створеному порталі). 

Як зазначив голова НАЗК Олександр Новіков, санкції буде накладено на всіх російських олігархів. Якщо вони не засудять публічно війну, путіна та не визнають територіальну цілісність України включно з Кримом і Донбасом, вони втратять усе майно в Євросоюзі. Група Єрмака – Макфола найближчим часом напрацює рамки подальших дій підсанкційних осіб і можливу процедуру виходу з-під санкцій, у тому числі шляхом передачі коштів чи активів у «фонд покаяння». Поки триває обговорення цієї ідеї. Остаточне рішення прийматиме президент України.

"Наскільки мені відомо, Михайло Фрідман консультується з українською владою стосовно того, щоб отримати українське громадянство та перереєструвати основні активи до України. Такий сценарій можливий і для інших великих російських бізнесменів українського походження, наприклад це Віктор Вексельберг, який народився у Дрогобичі, – зазначив Новіков, - Це податки, що вигідно Україні. Фінансувати знищення режиму Путіна коштом російських олігархів – мабуть, це найкраще, що може зробити Україна за таких обставин. Це вигідно і самим росіянам, адже Путін руйнує та вбиває російську економіку та росіян також”.

За словами Новікова, плани експертної групи щодо санкцій передбачають створення санкційної коаліції, до якої мають приєднатися Туреччина, Ізраїль та, за можливості, ОАЕ.

Я думаю, Ізраїль точно приєднається до цієї коаліції, враховуючи дії РФ, які часом відверто характеризують її як фашистську державу”, - відзначив голова НАЗК.

Якщо так станеться, життя громадянина Ізраїля Фрідмана стане ще складнішим. Не бажаючи повертатися до росії, він шукає способи якось позбутись санкцій і ладен вкласти чималі гроші за право жити у цивілізованому світі.

24 травня Петро Авен та Михайло Фрідман подали позови до Ради Європи до Європейського суду загальної юрисдикції з вимогою скасувати санкції. Але, здається, не дуже вірять в успішне для себе рішення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.