Кіберполіція встановила організаторів небезпечного молодіжного руху Рьодан в Україні та закрила понад 50 Telegram-каналів, які вербували підлітків
Кіберполіція спрацювала на випередження, розкривши організаторів Рьодан в Україні. Активність цього небезпечного молодіжного руху йде на спад.
Про це заявив під час брифінгу Ярослав Шанько, заступник начальника Управління ювенальної превенції Національної поліції.
Він розповів, що наприкінці лютого Національна поліція помітила в інтернеті активність нового молодіжного руху. Назву він отримав від відомого аніме-фільму, але нічого спільного з анімацією не мав. У Telegram-каналах підлітки об'єднувались у певні групи, а адміністратори закликали їх до масових бійок.
"Вперше про Рьодан почули 22 лютого, коли сталась бійка в росії, тому ми зрозуміли, звідки це все походить, - сказав Ярослав Шанько. - Перевірка показала, що штучний розвиток такої субкультури — це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та використати дітей для дестабілізації внутрішньої ситуації України. Ми побачили, що дуже оперативно були несподівано створені тематичні Telegram-спільноти “ЧВК Рьодан”, яких не було ще тиждень тому. Всі фото, що ілюструють рух “ЧВК Рьодан” - не з України. Розповсюджені тексти із закликами та ті тексти, що розповсюджувались постфактум у російських ЗМІ, були ідентичними. А всі публікації в російських ЗМІ посилались на одне джерело.".
Поліція відреагувала оперативно, поліцейські завжди були там, де мав статися конфлікт. Жодної запланованої "рьоданівцями" бійки в Україні не відбулося. Але на початок березня в Україні зафіксували вже 41 зібрання молоді в різних регіонах. Це Київ, Харків, Одеса, Львів та інші великі й малі міста.
"Ми провели понад 40 заходів у 17 регіонах, закрили 50 Telegram- каналів. До управлінь та відділів поліції запросили 1000 осіб, більшість з яких були неповнолітніми. Ми пояснювали дітям, хто і як ними маніпулює. І для них це було відкриттям", - розповів поліцейський.
Цікавість - природна риса дитини та підлітка, а російські спецслужби добре продумали модель, яка б привабила дитину до цієї злочинної "субкультури". За допомогою адміністраторів Telegram-каналів вони створили гарні картинки й запрошували дітей до так званих "заходів". А ідеєю цього руху обрали відоме аніме, а це дітям близьке. Хоча більшість учасників груп зізналися, що й не бачили його.
"Модератори зіграли "на хайпі", знаючи, що на підлітків такий метод діє. Під час розмов з поліцією 90% дітей пояснювали, що вони були учасниками цих груп через банальну цікавіть", - зазначив Шанько .
За його словами, зараз ювенальна поліція проводить велику роботу у школах та ліцеях, розповідаючи дітям і педагогам правду про Рьодан. Але в родині теж повинні реагувати на незвичну поведінку дитини та знати, де і з ким вона перебуває.
"Батькам варто звернути увагу на те, щоб донести дитині всю інформацію про цей рух і роз'яснити, що його заснували вороги. Будьте уважними, приділяйте своїй дитині увагу, цікавтеся її життям. Субкультури завжди були і будуть, але не всі з них безпечні", - підсумував Ярослав Шанько.
Раніше Інформатор у своєму розслідувані писав, що відомо про "ПВК Рьодан" та бійки підлітків.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.