Росіянин та американська топ-блогерша вкрали біткоїнів на 3,6 млрд доларів

Подружня пара з Нью-Йорка визнала себе винною в змові з метою відмивання грошей, що виникла внаслідок злому і крадіжки приблизно 120 000 біткоїнів з Bitfinex

Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган
Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган

Росіянин Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган 3 серпня визнали провину в хакерській атаці на криптобіржу Bitfinex і крадіжці звідти близько 120 тис. біткоїнів, повідомляє Міністерство юстиції США. 

«Подружня пара з Нью-Йорка сьогодні визнала себе винною в змові з метою відмивання грошей, що виникла внаслідок злому і крадіжки приблизно 120 000 біткоїнів з Bitfinex, глобальної криптовалютної біржі», - йдеться у повідомленні.

Ліхтенштейн визнав себе винним у змові з метою відмивання грошей, що тягне за собою максимальне покарання у вигляді 20 років ув'язнення. Морган визнала провину за одним пунктом звинувачення у змові з метою відмивання грошей та одному пункту звинувачення у змові з метою обману США, кожне з яких передбачає максимальне покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі. 

Згідно з матеріалами справи, Ліхтенштейн отримав доступ до Bitfinex за допомогою «передових хакерських інструментів і технік» і провів понад 2 тис. транзакцій, перевівши на контрольований ним криптогаманець 119 754 біткоїни, після чого приховав сліди своїх операцій, видаливши облікові дані та інші відомості. Він застосовував різні методи відмивання коштів, у тому числі частину Ліхтенштейну обміняв на золоті монети, які його дружина потім закопала.

35-річного Іллю Ліхтенштейна і 33-річну Хізер Морган заарештували в лютому 2022 року
35-річного Іллю Ліхтенштейна і 33-річну Хізера Морган заарештували в лютому 2022 рок

35-річного Іллю Ліхтенштейна і 33-річну Хізер Морган заарештували в лютому 2022 року після конфіскації владою США близько 95 тис. вкрадених біткоїнів з контрольованих ними криптовалютних гаманців. На момент арешту повернені кошти оцінювалися приблизно у 3,6 млрд дол. З моменту їхнього арешту уряд конфіскував ще приблизно 475 млн дол., пов'язаних із зломом криптобіржі, додає Мін'юст США.

Багаті та знамениті

Хізер Морган та її чоловік Ілля «Голландець» Ліхтенштейн вели успішне життя ІТ-підприємців та лідерів думок. Ліхтенштейн інвестував у стартапи разом з такими важковаговиками, як Марк Беніофф, і заснував власну компанію за підтримки Марка Кьюбана. Морган називала себе лідером думок, публікуючи в інтернеті статті про жінок-керівниць, і навіть створила на YouTube своє альтер-его - репершу на ім'я Razzlekhan, яка розповідала про успіх і гроші.

Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган
Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган

Познайомившись років десять тому, подружжя активно намагалося закріпитися в ІТ-колах Кремнієвої долини та Нью-Йорка. Ліхтенштейн запустив низку невдалих проектів, зокрема фан-сайт Рона Пола (американський політик, колишній член палати представників від Республіканської партії) та виробника добавок для стимуляції мозкової активності, а потім заснував MixRank — маркетингову компанію з венчурним фінансуванням. У 2016 році, коли був зламаний Bitfinex, Ліхтенштейн раптово залишив MixRank. У цей період Морган стала експертом з холодних розсилок (комунікація, на яку одержувач не давав згоди), писала статті на тему і виступала на конференціях про продажі.

Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган
Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган

«Вона здавалася заповзятливою, але це ніколи не викликало підозр, — каже Тревіс Лібберт, професор економіки Каліфорнійського університету в Дейвісі, який у 2011 році найняв Морган як молодшу наукову співробітницю. — Вона була дуже впевненою, професійною дівчиною, яка шукала можливості та створювала їх». 

Люди, які були знайомі з подружжям, кажуть, що були вражені новиною про їхній арешт. У телефонному інтерв'ю з Forbes Лібберт сказав, що Морган була багатообіцяючою студенткою, яка добре зналася на Близькому Сході. За його словами, вона «заслужила місце» співавтора глави в науковій книзі, яку вони написали разом: «Уроки арабської весни: продовольча безпека та стабільність на Близькому Сході та в Північній Африці».

Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган
Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган

Після злому Bitfinex у 2016 році подружжя демонструвало у мережі розкішний спосіб життя. Морган писала у соціальних мережах про те, як вони літали на приватних літаках з Панами до Малайзії та Мексики. Того ж місяця, коли стався передбачуваний злом, Морган опублікувала в Instagram фотографію, на якій вона та Ліхтенштейн сидять на синьому атласному дивані та сміються. «Люблю потрапляти в колотнечу з цим божевільним, — написала вона. — Дякую, що завжди надихаєш мене розвиватися у бізнесі!».

Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган
Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган

У серпні 2019 року Морган виступила з лекцією під назвою «Як досягати будь-яких цілей за допомогою соціальної інженерії» перед групою слухачів у Нью-Йорку. Коли її запитали із зали, де слід зупинитися, користуючись соціальною інженерією, Морган відповіла: «Я щиро вірю, що іноді ціль виправдовує кошти. У мене немає поганих чи злих цілей. Я не намагаюся когось обікрасти чи комусь нашкодити тим чи іншим чином». 

Відмивання грошей

У двадцятисторінкових письмових свідченнях Крістофера Янчевськи, спеціального агента Податкової служби США, Морган і Ліхтенштейн звинувачуються в тому, що вони переводили вкрадені біткоїни "за допомогою тисяч транзакцій більш ніж на десяток рахунків" від свого імені та від імені своїх компаній. Як сказано у свідченнях, однією з таких компаній була SalesFolk, копірайтингова фірма Морган. 

До краху плану привів обліковий запис у хмарі, яким користувався Ліхтенштейн. Влада розшифрувала файл, який містив список із 2000 віртуальних рахунків, а також секретні ключі до них. За даними Міністерства юстиції США, майже всі ці адреси пов'язані з пограбуванням Bitfinex. Представники міністерства повідомили також, що криптовалюта перекладалася через організації Морган.

Як раніше повідомляв Інформатор, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку завершила розробку законопроєкту про оподаткування криптоактивів і оновила текст закону "Про віртуальні активи". Тепер, у разі оновлення закону 2021 року "Про віртуальні активи" та ухвалення змін до Податкового кодексу, держава зможе оподатковувати операції з криптовалютами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube