З не збагаченого урану бомби не роблять
Вже тиждень світ обговорює тему, яку запустила росія про ядерну «брудну бомбу» в Україні. Росія назвала конкретні об’єкти, де вона, начебто виготовляється. Крім того, в соціальних мережах з’явилися припущення, що саме по цих об’єктах росія може завдати удари тактичною ядерною зброєю. Що це за об’єкти та чи дійсно на них можна виготовити "брудну бомбу"? Ми спитали у експерта.
За версією росії, Україна готується "підірвати ядерну бомбу" на своїй території, щоб звинуватити РФ у використанні зброї масового ураження і налаштувати весь світ проти Москви.
Пропагандисти вигадали історію про те, що "під керівництвом західних кураторів Київ уже розпочав практичну реалізацію цього плану". Нібито завдання виготовити ту саму "брудну бомбу" отримало керівництво Східного гірничо-збагачувального комбінату, розташованого в місті Жовті Води Дніпропетровської області, і київського інституту ядерних досліджень. "РИА Новости" запевняє, буцімто робота над "брудною бомбою" перебуває на завершальній стадії.
Олена Паренюк - радіобіологиня, фахівець Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України вважає, що це дуже сумнівно.
"Ті об’єкти, які вони назвали, працюють на збідненому урані, не збагаченому. Ефективність якого для «брудної бомби» дуже сумнівна. Теоретично це зробити дуже важко. Тому що всі ядерні матеріали, які на цих об’єктах, вони підлягають дуже суворому обліку. Вони підзвітні МАГАТЕ. Ядерний реактор в Київському інституті ядерних досліджень не функціонує постійно. Він працює на збідненому урані. Із збідненого урану неможливо зробити ядерну бомбу. В Жовтих Водах - це технологія видобутку самого матеріалу, урану. Для того, щоб зробити бомбу, для того, щоб це було небезпечно, потрібно концентрувати уран. Тобто його збагачувати і робити те, що роблять далі з ядерним паливом", - пояснила фахівець.
Крім того, Олена Паренюк звернула увагу на те, що свого часу, коли Україна відмовилася від ядерної зброї, вона віддала і всі технології.
"Тут штука в тому, Україна не може зробити звичайну ядерну бомбу саме тому, що ми віддали всі технології тоді, коли ми відмовилися від ядерної зброї. «Брудну бомбу» з низькорадиоактивним ураном робити ? Це не має сенсу. Тому що радиоактивнисть там буде невелика. Фактично, якщо б Україна хотіла б зробити ядерну бомбу, ми б влізли в наш чорнобильський саркофаг, взяли би звідти забруднені речовини. Але такого не може відбутися. Всі наші ядерні матеріали знаходяться під суворим наглядом МАГАТЕ. І агенство про це звітує регулярно. І каже, що регулярно у нас проводяться огляди. На відміну, до речі, від росії. Тому що організація не має доступу до ядерних матеріалів росії згідно з конвенцією Міжнародного агентства з атомної енергії", - зауважила експерт.
25 жовтня "Держатомрегулювання» повідомило, що запросило МАГАТЕ провести верифікацію в Інституті ядерних досліджень НАН України (м. Київ) та на ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (м. Жовті Води, Дніпропетровська область). Дане запрошення МАГАТЕ надіслано Держатомрегулювання відповідно до статті 8 Додаткового протоколу до Угоди про гарантії", - йдеться у повідомленні.
ДІЯРУ наголошує, що Україна залишається відповідальною стороною за реалізацію Угоди про гарантії та Додаткового протоколу до цієї Угоди.
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі погодився надіслати експертів на мирні об’єкти в Україні, які російська федерація брехливо описує як місця розробки “брудної бомби”.
23 жовтня міністр оборони рф сергій шойгу провів телефонні переговори з міністрами оборони Франції Себастьєном Лекорню, Туреччини Хулусі Акаром і Великої Британії Беном Воллесом, під час яких "висловив стурбованість у зв'язку з нібито можливим застосуванням Україною "брудної бомби".
Раніше ми повідомляли, що Президент Володимир Зеленський відреагував на скарги міністра оборони рф сергія шойгу європейським міністрам оборони щодо нібито підготовки застосування "брудної бомби" з боку України. Він зазначив, що усі розуміють, хто є джерелом усього брудного.
Тетяна Самойлова