Росія з 1 квітня головує в Раді безпеки ООН - чи не абсурд це?

Факт того, що країна, яка веде повноцінну війну, очолить Раду безпеки, викликав скандал

Василь Небензя
Василь Небензя, постійний представник рф в ООН, з 1 квітня очолить Раду безпеки ООН на цілий місяць

Вже від сьогодні, 1 квітня, росія на місяць очолить Раду безпеки ООН. У мирний час це було б малозначною подією, але під час війни, яку Кремль розв'язав в Україні, ситуація виглядає інакше. Україна навіть хоче добитися виключення рф з організації, хоч процедурно та політично це майже неможливо.

Що буде робити росія, очолюючи Радбез ООН?

Як пише BBC, на початку квітня з ініціативи росії Рада безпеки обговорить ситуацію з вивезенням українських дітей з окупованих територій. Від початку війни рф в Україні Рада безпеки ООН регулярно розглядає пов'язані з нею питання. А тепер росія стане його головою.

Проте у країни-голови не так вже й багато повноважень. Її представник скликає, відкриває та веде засідання, підписує прийняті документи. Росія як голова Ради безпеки не зможе впливати на її порядок денний: вона, за статутом, затверджується голосуванням. Щодо блокування невигідних для росії рішень, то вона і без статусу голови може голосувати проти або накладати вето на правах постійного члена Ради безпеки. У Статуті ООН не прописано, що країна, яка веде війну, може бути обмежена у своїх правах.

Що думає Україна про головування рф?

Сам факт того, що країна, яка веде повноцінну війну, очолить Раду безпеки, викликав скандал. У середині березня постійний представник України в ООН Сергій Кислиця та професор Єльського університету Джеффрі Зонненфельд опублікували у журналі Time статтю про майбутнє головування росії. У своєму тексті вони назвали цю подію "висміюванням міжнародної дипломатії". Вони наполягають, що рф може зловжити своїм головуванням і що вона вже робила це - останнє головування припало на лютий 2022 року, коли почалася повномасштабна війна.

Чи можна виключити рф із Ради безпеки та взагалі з ООН?

Так, у статті статуту ООН, де перераховані постійні члени Ради безпеки, росії немає. Там досі написано, що однією із п'яти країн із правом вето є Радянський Союз. Росія ж посіла його місце як правонаступник СРСР на підставі листа, який направив до ООН Борис Єльцин 1991 року.

Українські дипломати наполягають, що це було незаконно - статус росії як правонаступниці СРСР був закріплений лише у поправках до Конституції рф у 2020 році. Кислиця та Зонненфельд пишуть, що, скориставшись цим, а також оголосивши росію країною-агресором, потрібно поетапно домогтися її виключення з ООН. За це мають проголосувати щонайменше дві третини членів Генеральної асамблеї - загальних зборів ООН. Потім, якщо рф захоче, вона знову вступить до організації.

Однак професор кафедри військових досліджень лондонського Королівського коледжу Ендрю Маклеод заявив, що перед тим, як питання про виключення рф буде винесено на Генеральну асамблею, його має затвердити сама Рада безпеки. Згідно зі статтею 27 статуту ООН, держава не може брати участь у голосуванні, якщо йдеться про суперечку за її участю, але це стосується лише непостійних членів Ради безпеки. Таким чином, у росії залишається право голосу. Але навіть якщо припустити, що її не буде, своє вето на таке рішення накладе Китай.

"Китай, звичайно ж, не захоче починати дискусію про місце росії в Раді безпеки, тому що він не хотів би, щоб і його власне членство ставилося під сумнів, якщо він піде на Тайвань", - пояснює Ендрю Маклеод.

Крім того, гіпотетичний вихід росії з ООН спричинить і автоматичний вихід із підписаних договорів і конвенцій - від нерозповсюдження зброї масової поразки до протидії наркотрафіку. І навряд чи інші держави будуть цьому раді.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що ще зміниться для українців з 1 квітня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube