Після кількох місяців переважно піхотних атак російська армія відновлює масштабне використання бронетехніки. Аналітики ISW фіксують зміну тактики окупантів – замість виключно піхоти знову задіюють танки, БМП та навіть мотоцикли
Після тривалого періоду переважного використання піхоти в атаках російські війська знову масово залучають бронетехніку до бойових дій. Експерти ISW повідомляють про збільшення атак із застосуванням танків, БМП та цивільної техніки вздовж усієї лінії фронту. Водночас українські захисники тримають оборону та завдають ворогу значних втрат.
Такі тенденції зафіксували аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) у звіті, оприлюдненому 15 квітня. За оцінками ISW, упродовж останніх місяців російські сили дедалі частіше застосовують броньовану техніку вздовж усієї лінії фронту, хоча ще восени 2024 року та взимку 2025 року вона здебільшого використовувалась у ролі мобільної вогневої підтримки. Основний тягар штурмів тоді лягав на невеликі піхотні групи. Втім, приклади останніх днів свідчать про зміну підходу.
Підполковник Дмитро Запорожець, представник луганського угруповання ЗСУ, повідомив, що 12 квітня українські військові відбили масштабну механізовану атаку противника у районі Ступочок і Кліщіївки, неподалік Часового Яру. Ворожа рота задіяла щонайменше 13 одиниць бронетехніки, цивільні автівки та мотоцикли.
На Новопавлівському напрямку українська бригада опублікувала відео, на якому зафіксовано наступ росіян за участі понад 20 бойових машин, зокрема десятка БМП і кількох танків. За словами військових, штурм почався з хвилі мотоциклістів, що мали прорватися до передових позицій ЗСУ перед підходом бронетехніки. Ще один механізований штурм відбувся біля населеного пункту Вільне Поле – там українські бійці знищили два танки та 12 бойових машин піхоти ворога.
14 квітня Нацгвардія України оприлюднила кадри ще одного наступу, ймовірно, на Запорізькому напрямку: росіяни залучили три танки, 18 БМП, БТРи типу МТ-ЛБ та 41 мотоцикл. Атака завершилася провалом – кілька одиниць ворожої техніки було знищено.
ISW зазначає, що з кінця 2024 року росіяни почали компенсувати нестачу бронетехніки, задіюючи мотоцикли, цивільні автівки й навіть всюдиходи (АТВ) для підтримки піхотних штурмів. Це пов'язують із втратами техніки влітку та восени й страхом їх подальшого зростання.
Утім, нинішня активізація бронетехніки може свідчити або про зменшення таких побоювань у військово-політичного керівництва РФ, або про бажання отримати тактичні переваги до ймовірного припинення вогню. Раніше ISW наголошував, що оборонно-промисловий сектор РФ не здатен виробляти бронетехніку та артилерію в темпах, достатніх для відновлення втрат. Через це, ймовірно, російська армія частіше вдається до використання підручних транспортних засобів у наступальних операціях.
Останніми днями українські сили неодноразово звітували про успішне стримування російських штурмів. Зокрема, в районі Вовчанська підрозділи ОСУВ "Хортиця" знищили ворожу бронегрупу. На Покровському напрямку противника зупинили завдяки влучному застосуванню Javelin, а в Харківській області під час ще одного штурму було спалено техніку окупантів. Також партизани спалили вантажівку, яка власне і була облаштована засобом РЕБ Лорандит на Херсонщині.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.