Осколки російської ракети упали на Молдову: як це вплине на протести проти Санду та її стосунки з Україною

Читать на русском

Уряд Молдови опинився у важкій ситуації

Читать на русском
Осколки російської ракети упали на Молдову: як це вплине на протести проти Санду та її стосунки з Україною
Ракета впала у північній частині країни

Уряд Молдови опинився у важкій ситуації

31 жовтня на території Молдови впала російська ракета, яку збила українська зенітна установка.  Буквально тиждень тому в цій країні відбувалися масштабні проросійські мітинги, метою яких було повалення прозахідного уряду, очолюваний Санду. Інформатор попросив експертів спрогнозувати, як тепер буде розгортатись сценарій. 

За даними міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова, ракета впала у північній частині країни, в селі Неславчі. Воно розташоване недалеко від кордону. Постраждалих немає, лише вибиті вікна в декількох будинках. Також пресслужба міністерства повідомляє, що вранці 31 жовтня БПЛА вдарив по дамбі Днєстровськ -1 на терторії України. В цьому вони посилаються на українську владу. Дамба розташована на відстані 10 км від кордону. Руйнувань дамби не було, проте є ураження електротрансформаторів. В Неславчі вже прибула група документалістів для фіксації злочину. На кордоні з Україною Молдова тимчасово закрила прикордонні пункти.

Подія зайвий ра засвідчила – агресія рф може вийти за межі України і напряму торкнутись інші країни. На неї вже відреагував речник українського МЗС: 

"Україна постійно про це говорить: Російська Федерація веде війну не лише проти України, але і проти Європи. Ракетні атаки, які РФ запускає по українських містах з боку Чорного моря, Білорусі, Росії або Каспію, несуть пряму загрозу безпеці сусідніх країн. Саме тому критично важливо, аби Україна якнайшвидше отримала сучасні засоби протиракетної та протиповітряної оборони. Ці системи рятуватимуть життя людей та захищатимуть критичну інфраструктуру", - написав у Facebook Олег Ніколенко. 

Антиурядові мітинги Молдови 

Ще з вересня в Молдові не вщухають мітинги. Проголошена мета протестів - повалити уряд Санду, яка має прозахідну орієнтацію, через нездатність втримати ціну на газ. За словами очільника Центру політичних студій Ярослава Божко, Молдова газово залежна від росії. Зрозуміло, чому ціни на енергоносії такі високі. Опитувані експерти впевнені - мітинги проросійські, хоч і публічно організатори про це і не кажуть. Спікери посилаються на статтю The Washington Post, а її автори, своєю чергою, - на дані української розвідки. В статті йдеться про те, що за протестами в Молдові стоять російські спецслужби. Тим паче один із закликів мітингувальників – покращити стосунки з рф. 

Політолог Олексій Буряченко також переконаний в тому, що росія вже відправила в Молдову своїх політтехнологів і за мільйони доларів сприятиме дестабілізації ситуації в опалювальний сезон. Окрім того, за словами фахівця, у Молдови є регіони, де і у населення зберігаються проросійські настрої. Як приклад навів Придністров'я або Гагаузія, де досі не заборонені “колорадські” стрічки

Що зміниться після падіння ракети в Молдові?

Ярослав Божко почав з оборонного потенціалу Молдови. Вона відчуває себе незахищено, а чисельність збройних сил порівняно невелика, в якихось аспектах навіть поступається незаконним збройним формуванням Придністров’я. Тому в Молдові піднімуть питання безпеки і захисту повітряного простору. Якісь кроки щодо сепаратистів з’являються, але згодом зникають. 

"І в цьому сенсі нам не варто очікувати, що молдавський уряд чи політикум буде тиснути на Україну або висувати претензії тому, що Молдова прекрасно розуміє, що це не з української війни історія. У Молдови немає якихось важелів впливу на Київ. Окрім того, між урядом Санду і нинішньою владою України склалися досить лояльні відносини", – сказав спеціаліст. 

Що стосується більш радикальних кроків, то Ярослав нагадав про ситуацію всередині країни і сказав, що буде добре, якщо Молдова зробить хоч якусь заяву, не кажучи вже про звинувачення в бік росії. 

"Зараз влада Молдови знаходиться в ситуації, де вона позбавлена можливості робити максимально різкі кроки. Зараз влада Молдови затиснута внутрішньо-політичним конфліктом і проблемами з цими партнерствами". 

В свою чергу Олексій Буряченко вважає, що більш рішучі дії молдавську уряду та самої Санду – неминучі. Він звернув увагу на затримання під час протестів і залучення поліції та сил міністерства оборони Молдови. Впевнений – колаборанти та зрадники будуть покарані. 

"Тобто ми вже бачимо і по діям, по публічним заявам молдавської влади, що вони максимально намагаються протистояти елементам російської дестабілізації", - сказав Олексій Буряченко. 

Раніше ми писали про те, що загрожує російському агенту за намагання вбити очільника Міноборони Резнікова та голови розвідки Буданова. Також читайте про те, як збираються озброюватись фіни на кордоні з росією

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.