"Не війною, але примусом". Розсекречені документи про плани росії взяти під контроль Білорусь до 2030 року

План стосовно захоплення Білорусі розписаний Кремлем на 17 сторінках

"Не війною, але примусом". Розсекречені документи про плани росії взяти під контроль Білорусь до 2030 року
Напевно самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко на таке не розраховував

Журналісти отримали доступ до внутрішнього документа російської влади під назвою "Стратегічні цілі рф на білоруському напрямку". У ньому йдеться про план Кремля взяти під повний контроль політику, економіку та військовий потенціал Білорусі до 2030 року. Його розробка велася ще у 2021 році. 

Про це пише центр "Досьє". У документі лише 17 сторінок, на яких викладено політичні, оборонні, торгові та соціальні цілі російської влади в Білорусі. Вони поділені на короткострокові (до 2022 року), середньострокові (до 2025 року) та далеко строкові (2030 рік).

Так, до 2030 року російська влада розраховувала адаптувати законодавство Білорусі під російське, взяти під контроль зовнішню політику республіки та керувати їй на користь рф, збільшити військову присутність на території країни, підпорядкувати собі інформаційний простір республіки, нарощуючи кількість російських ЗМІ, домогтися верховенства російської мови над білоруською, а також запровадити спрощену процедуру видачі російських паспортів громадянам Білорусі "для створення прошарку росіян, зацікавлених в інтеграції". Крім цього, влада росії розраховувала поширювати свій вплив через науку та освіту Білорусі. Для цього планувалося відкрити пункти здачі ЄДЕ на території країни, а також створити кілька центрів науки та культури у Могильові, Гродно та Вітебську.

Реалізувати свої плани російська влада збиралася, зокрема, через договір про Союзну державу, підписану керівництвом росії та Білорусі ще у 1999 році. Переговори щодо нього затяглися на два десятки років. У 2019 році було оголошено, що країнам вдалося узгодити 28 союзних програм щодо економічних питань на кшталт гармонізації грошово-кредитної політики та податкового законодавства.

У розробці плану брали участь Генштаб збройних сил рф, співробітники ГРУ, СЗР, ФСБ та відділ адміністрації президента – управління президента з прикордонного співробітництва, яке очолює Олексій Філатов. Він представляв інтереси Кремля в Південній Осетії та Абхазії, а також займався гуманітарною та політичною взаємодією з самопроголошеними "днр" і "лнр".  Журналісти показали документ експертам, які підтвердили, що він виглядає правдоподібно і його слід розглядати серйозно. Зокрема, таку думку висловив посол США в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) Майкл Карпентер. 

"Цілі росії щодо Білорусі ті самі, що й щодо України, тільки у випадку з Білоруссю росія спирається на примус, а не на війну", - заявив Карпентер.

Що цьому передувало 

Наприкінці січня речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко заявив, що росія перекинула на територію Білорусі нові військові підрозділи, повернувши на територію рф ті війська, які вже пройшли спільні навчання з білоруськими збройними силами. Він наголосив, що ситуація по кордону з Білоруссю залишається повністю контрольованою. За його словами, російські військові переважно знаходяться на полігонах, які надала в користування рф Білорусь. Загалом там перебуває близько 9 тисяч військовослужбовців країни-агресорки.

Нагадаємо, у Білорусі знайшли і засудили чоловіків, що влаштовували диверсії. Крім того, Лукашенко закликав Білорусь використати «переваги диктатури».

Також Інформатор писав, що у Білорусь на навчання звезли "зеків" Вагнера.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube