Російські чиновники готують судовий позов, щоб зупинити арешт заморожених активів
Росія взялася готувати судовий позов, спрямований на унеможливлення будь-яких спроб США чи ЄС конфіскувати частину заморожених активів Центробанку. Йдеться про суму у 300 мільярдів доларів, які США можуть направити на відновлення України. Проте московські чиновники, які досліджують можливість конфіскації коштів, вважають, що такий результат є малоймовірним.
Ця інформація надійшла від агентства Bloomberg, яке посилається на джерела, ознайомлені з ситуацією. За даними агентства, наразі Банк росії активно працює над угодою з міжнародними юридичними компаніями, які будуть представляти інтереси рф в разі судового розгляду.
Російська влада також замовила експертні висновки для аналізу закордонного законодавства та прецедентів у подібних справах. За інформацією Bloomberg, це сталося в контексті підтримки адміністрацією президента США законопроєкту, що передбачає конфіскацію частини російських активів.
Банк росії відмовився коментувати свої плани. Дмітрій Пєсков, речник Кремля, заявив, що росія оскаржить будь-які дії в суді та може вжити відповідних заходів у відповідь. Співрозмовники Bloomberg в москві вважають, що розгляд подібної справи у суді можуть ускладнити будь-які спроби переказу коштів в Україну, навіть якщо росія не зможе повернути контроль над ними. При цьому політичні розбіжності у США та Європейському Союзі дійсно затримують допомогу уряду у Києві на суму понад 110 мільярдів доларів.
Чиновники рф підкреслюють, що західні країни мають обмежені шанси на успіх у суді та відсутні законні підстави для конфіскації активів, зокрема на підставі нового законодавства, прийнятого після заморожування активів. За словами партнера BGP Litigation у москві, який спеціалізується на комплаєнс-праві та санкційному праві Сергія Гландіна, можливість звернення до суду з боку росії залежить від обставин вжитих дій та наявності двосторонньої угоди про захист інвестицій. За його словами, можливі шляхи для росії можуть включати Міжнародний суд у Гаазі або Окружний суд США щодо південного округу Нью-Йорка та Суд ЄС у Люксембурзі, сказав він. Спроба заволодіти активами призведе до численних юридичних суперечок у суді "протягом багатьох років", сказав Гландін, попередивши у відповідь про "війну конфіскації".
Після початку повномасштабної війни в Україні, країни Заходу заморозили приблизно половину золотовалютних резервів банку рф, що становить близько 300 мільярдів доларів. Більшість цих коштів розташована в Європі. З 2022 року влада Євросоюзу та США обговорює можливість використання цих активів.
У грудні Financial Times повідомила, що США розпочали термінові переговори з союзниками для розробки стратегії використання заморожених російських активів на допомогу Києву до другої річниці російського вторгнення в Україну. В січні агентство Bloomberg повідомило, що Рада національної безпеки США "в принципі" підтримала законопроект, що дозволяє конфіскацію частини заморожених російських активів з метою відновлення України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.