Зеленський заявив, що Росія готується до нових атак у Сумській, Харківській і Запорізькій областях
Російські війська готуються розпочати новий наступ у найближчі тижні, щоб посилити тиск на Україну та зміцнити позиції Москви на можливих переговорах про припинення вогню. Такий крок може дати правителю РФ Володимиру Путіну додаткові аргументи для затягування перемовин про припинення бойових дій на користь спроб захопити більше територій. Військові вкотре наголошують, що Росія не має наміру вести реальний діалог про завершення війни.
З настанням весняного періоду активних боїв Кремль готується до масштабного наступу на різних ділянках 1000-кілометрової лінії фронту, пише The Associated Press. Посилаючись на розвідувальні дані, президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія готується до нових атак у Сумській, Харківській і Запорізькій областях.
Росія фактично відхилила пропозицію США щодо негайного припинення бойових дій на 30 днів. Перспективи часткового перемир'я в Чорному морі опинилися під загрозою після того, як російські переговорники висунули надмірні вимоги.
Українські військові командири повідомляють, що Росія останнім часом активізувала атаки, намагаючись покращити свої тактичні позиції перед очікуваним широкомасштабним наступом.
"Їм потрібно протриматися до травня, і все," — каже український військовий аналітик Павло Нарожний, який працює із військовими та отримує від них інформацію.
На півночі російські та північнокорейські військові майже позбавили Київ важливого важеля впливу, відбивши більшу частину Курської області, де торік українські сили здійснили зухвалу операцію. Водночас бої на східному фронті в Донецькій і Запорізькій областях набирають обертів.
Деякі командири занепокоєні тим, що Росія може перекинути досвідчені підрозділи з Курської області на інші ділянки фронту.
"Це буде складно. Вони прийдуть після перемог у Курську, маючи високу бойову мотивацію," — каже командир українського батальйону на Донеччині, який побажав залишитися анонімним.
За словами військового експерта Олексія Гетьмана, Росія готується до наступальних операцій, які можуть тривати від шести до дев’яти місяців, тобто майже весь 2025 рік.
Росія заходить у переговори з перевагою. Повернувши під контроль 80% територій у Курській області, її війська активізували атаки на інших напрямках фронту.
"Кількість боєзіткнень не зменшується," — зазначає Гетьман. "Якби вони хотіли зупинити війну, їхні дії свідчили б про інше".
Росія активізувала розвідувальні операції, намагаючись виявити та знищити українські вогневі позиції, дрони й інші військові засоби, які можуть завадити її наступу.
Окремо бої посилилися в Покровську — стратегічно важливому оборонному вузлі України в Донецькій області. Його захоплення може наблизити російську армію до заявленої мети — встановлення контролю над усім регіоном.
"За останні два місяці росіяни зазнали значних втрат. Протягом десяти днів березня вони взяли паузу," — розповідає військовий речник майор Віктор Трегубов. "Але зараз вони повернулися в наступ, що означає, що просто відновили сили."
Український військовий із позивним "Італієць" повідомив, що в його секторі росіяни активно ведуть розвідку, а радіоперехоплення свідчать про накопичення військ у районі Селидового.
За даними військового блогу "Рибар", російські сили нещодавно розпочали новий наступ на захід від Оріхова у Запорізькій області. Це може дозволити їм просунутися ближче до обласного центру та змусити українські війська перекидати підкріплення, послаблюючи оборону ключових населених пунктів.
"Тактика невеликих штурмових груп приносить Росії результати на інших ділянках фронту," — визнає представник Південних оборонних сил України Владислав Волошин.
Російські аналітики висловлюють впевненість у своїй перевазі.
"Обидві сторони активно готуються до весняно-літньої кампанії," — пише російський військовий аналітик Сергій Полєтаєв. "Але є відчуття, що українські сили можуть не встигнути підготуватися належним чином. Попри втому від боїв, російська армія має реальний шанс досягти вирішального успіху протягом наступних шести-дванадцяти місяців. Це може призвести до краху української оборони."
На дипломатичному фронті перемовини між Росією та США не дали значних результатів.
Москва відмовилася від 30-денного припинення бойових дій, а її згода на часткове перемир’я у Чорному морі виявилася сумнівною через вимогу підключення російських банків до міжнародної системи SWIFT, що категорично відкинули Київ і ЄС.
На передовій українські військові скептично ставляться до переговорного процесу.
"Ніхто не вірить у ці перемовини," — каже боєць із позивним "Італієць". "Але є надія, що ситуація зміниться. Бо зараз вона явно не на нашу користь, хоча визнавати це нам не хочеться".
Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський заявив, що російський правитель Володимир Путін готує нові наступи своєї армії - зокрема на Сумську та Харківські області. І все для того, щоб тиснути на мирних переговорах. Але водночас Україна все ж підтримає пропозицію про припинення ударів по енергетичній інфрастурі.