Ситуація навколо Роботиного Запорізької області, про захоплення якого повідомляли росіяни 15 травня, складна, але місто не захоплене Росією
Заступник командира 65 окремої механізованої бригади Тарас Михальчук, відомий за позивним "Іспанець", розповів про поточну ситуацію навколо Роботиного, про захоплення якого росіяни заявляли ще 15 травня. За словами військового, Роботине нещодавно отримало статус "сірої зони". Але це не означає, що населений пункт захоплений росіянами.
В інтерв'ю "Українській правді" Михальчук не став уточнювати, з якого боку від ЗСУ знаходиться Роботине, але сказав, що "воно поряд". Незважаючи на те, що населеного пункту фактично вже немає, українські військові тримають оборону.
"...це просто пряма ділянка - на ній можна поле орати. Ми оборону тримаємо в окопах, будинків як таких уже немає. А колись тут школа була, до ста хатів, церкви не було, вона в Новопокровці (10 км на північний схід від Роботиного - ред), де зараз ворог. Таке маленьке село. Роботине не захоплене, воно в "сірій зоні", там і наші сили є, і їхні", - розказав Михальчук.
За словами "Іспанця", Роботине отримало статус "сірої зони" приблизно тиждень тому, між 13 і 17 травня. Михальчук пояснив, що це сталося через нестачу боєприпасів у ЗСУ, оскільки для проведення активних наступальних або оборонних дій необхідна артилерійська підтримка.
"Якщо немає артилерії, то чим ми обороняємося? Живою силою, людьми. Все впирається у відсутність сил і засобів. Плюс оця клоунада по телевізору - "за два тижні в Криму будемо", пропаганда ухилянства. Знаєте, ніби хтось то навмисне робить, щоб люди не йшли боронити Україну, а десь собі в глибокому тилу одяглися у вишиванку і казали "я - українець" під 100 грам. Аж серце кров'ю обливається. У нас через це немає поповнення, а люди отримують поранення, видихаються, їм просто важко, вони по два роки вже воюють. Якось так", - наголосив "Іспанець".
Він також зазначив, що брак боєприпасів на фронті є постійною проблемою. Коли ЗСУ вистрілювали 10 снарядів, російські війська могли дозволити собі 100, 150, або навіть 200. Все залежить від того, скільки мін можна випустити з 120-мм міномета в певний день.
За словами Михальчука, зараз ситуація трохи покращилася, іноді можна випустити 10 або навіть 20 мін за раз. Але, на відміну від росіян, українські військові не можуть дозволити собі витрачати 100 снарядів на один міномет щодня.
"От сьогодні нас штурмували - кожен день ідуть штурми - ми вистрелили 15. Отаке. 82-ий міномет, наприклад, це взагалі ні про що. Ним стріляти хіба по великому скупченню піхоти, але він неточний. Щоб стріляти по скупченню піхоти, треба одразу кілька мінометів - три, чотири, п'ять. А от 120-ий - кращий, точніший і ефективніший", - пояснив Тарас Михальчук.
Він також зазначив, що Сили оборони використовують на фронті європейські та американські боєприпаси. Дуже ефективними є FPV-дрони. Михальчук згадав, що якраз у червні у 2023 році розпочався наступ ЗСУ на Роботинському виступі.
Як він згадує, наступ розпочали його 65-та і 47-ма бригади. Легендарна "Магура" швидко втратила здатність наступати. Територія настільки замінована, що там копали кілометри траншей, будували оборонні споруди, ДОТи, бліндажі, "зуби дракона" - і це ще до "лінії Суровікіна". Ходити по стежках було небезпечно: крок вліво або вправо - і підрив.
"Я не думав, що тут буде наступ, думав, що буде демонстраційний відволікаючий маневр, як ми у 2022 робили (наступ на Нестерянку, село за 10 км на північний захід від Роботиного - ред.), коли був наступ на Харків і на Херсон. А ні, тут справді пішли, і це був жах!" - розповідає "Іспанець".
Він підкреслив, що кожна посадка була замінована ПТУРами (протитанковими керованими ракетами). І це було справжнім самогубством - іти в лобові атаки через мінні поля до посадок, які росіяни перетворили на укріпрайони.
"Я не розумів, як там можна було пройти! Чому? Бо в мене за плечима вже був штурм Нестерянки в серпні - вересні 2022-го року, і там до повного контакту з п'ятнадцяти бронетранспортерів М-113 у мене дійшла тільки одна машина! Решта підірвалася на мінних полях. І це не 2023, а 2022 рік", - зазначив замкомбата 65-ї бригади.
Він додав, що в таких умовах техніка не допомагає. І коли пішла "Магура", він згадує, що спостерігав за двома штурмами. Це були лобові атаки технікою. На думку Михальчука, вище керівництво не знало про масштабне замінування шляху на Роботине.
"Приходили до мене полковники, генерали, я їм усе показував, говорив, що я брехати не збираюся. Що в тій точці замість (українського – ред.) взводного опорного пункту, де має бути 30 людей, стоїть 4. Командири малювали, що в них там роти, батальйони, а цього не було взагалі", - підсумував військовий.
У лютому цього року росіянам дійсно вдалось увійти до села Роботине Запорізької області, яке було звільнене від окупантів минулоріч під час контрнаступу Сил оборони. Проте після штурму більшість загарбників була ліквідована. Водночас ворог прорвав оборону і біля Вербового. Це якраз сталося після завершення боїв за Авдіївку, коли росіяни вирішували, куди спрямувати основні сили далі.
Крім Роботиного розглядалися також Купʼянськ та Часів Яр. Нагадаємо, що за словами добровольця 41-ї окремої механізованої бригади Кирила Сазонова, більш як добу продовжуються безперервні штурми на Часів Ярі, Кліщіївку, Андріївку. Проте росіянам нічого не вдається. Сазонов нагадує, як свого часу до них приїжджав головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський і казав, що у ворога є завдання захопити місто до 9 травня. Щоб Путіну було, чим пишатися під час параду, а потім перед лідером КНР Сі Цзіньпінем. Але, як бачимо, українські захисники й досі тримають місто.
Нагадаємо, що Роботине – це важливий населений пункт, важкі бої за який тривали кілька місяців. 28 серпня 2023 року Сили оборони України звільнили з-під окупації Роботине у Запорізькій області. Наші бійці продовжили рух далі, зокрема, південно-східніше цього населеного пункту.
За словами військового експерта Олега Жданова, село Роботине Запорізької області було одним з головних рубежем оборони ворога. Завдяки його звільненню захисники просунулися до другої лінії РФ, відкривши дорогу до Токмака (який досі залишається окупованим російськими військами - ред.).
Нагадаємо, що у вересні минулого року росіяни робили оборонні укріплення Токмаку. За даними британської розвідки, росіяни визначали це місто, як стратегічно важливе та оборону якого варто посилити. Зазначається, що саме Токмак використовується окупантами в якості головного вузла для другої лінії оборони російських військових. Відтоді російські військові намагаються знову захопити Роботине.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.