Різкість Франції та Польщі, емоційність Грузії і реверанси Путіну від Туреччини: про що говорили світові лідери на саміті миру

Читать на русском

Світові лідери виступили з промовами на підтримку України на Глобальному саміті миру у Швейцарії

Читать на русском
Учасники Глобального саміту миру у Швейцарії
Учасники Глобального саміту миру у Швейцарії, 15 червня 2024 рік. Фото: Getty Images

Світові лідери виступили з промовами на підтримку України на Глобальному саміті миру у Швейцарії

У перший день Глобального саміту миру, який розпочався у суботу, 15 червня, у Швейцарії, низка лідерів і представників держав вже виступила з промовами. Переважна більшість висловила беззаперечну підтримку Україні й засудила дії Росії. Однак не обійшлося без закликів до компромісу і пошуку "проблисків надії" щодо дій Москви.

Зокрема, глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн висловилась проти заморожування російсько-української війни. Вона вважає, що це не є рішенням і кроком до миру.

"Це рецепт для майбутніх агресивних війн. Ми повинні підтримати всеосяжний, справедливий і сталий мир для України. Мир, який відновить суверенітет України та її територіальну цілісність", - сказала вона.

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що тривалою агресією проти України Росія не демонструє реального інтересу до миру.

"Неприйнятні вимоги путіна мають на меті легітимізувати вторгнення та підірвати мирні зусилля, в той час як росія переозброюється та готується до тривалої війни", - пояснив він.

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак наголосив, що президент РФ Володимир Путін аж ніяк не зацікавлений у справедливому мирі. Він нагадав, що представник Росії в ООН нещодавно сказав, що єдиною темою зустрічі щодо України має бути "капітуляція режиму в Києві" - і це те, чого насправді добивається Кремль.

"Цього ніколи не станеться, тому що агресія не переможе", - сказав Сунак.

Прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович зауважив, що мир може бути різним. Він закликав держави не допустити, щоб Росія уклала його на своїх умовах - бо такий мир означатиме загрозу для всього континенту у майбутньому.

"Хорватія за той мир, де жертви не повинні капітулювати та залишати агресору свою власну територію", - наголосив він.

З ним солідарний прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес. Він вважає, що росіянам не можна віддавати українські землі, бо війна не завершиться.

"Якщо допустити анексію, на цьому все не зупиниться. Нам треба вибудувати консенсус із залученням всіх учасників, включно з РФ, щоб Україна отримала той мир, на який заслуговує, – сказав іспанський прем'єр. 

Дуже емоційною була промова президентки Грузії Саломе Зурабішвілі. Вона, як ніхто інший, розуміє трагедію українців, адже її країна також пройшла через пекло російської "визвольної спецоперації".

"До Бучі була Абхазія. А до війни в Україні була війна проти Грузії. Україна бореться за безпеку усієї Європи й навіть більше, – сказала вона.

Не менш емоційним був президент Польщі Анджей Дуда, чиїй країні Кремль постійно погрожує то ядерним спопелінням, то нацьковує через Білорусь мігрантів. Окрім очільника Кремля, Дуда звинуватив у війні й самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, назвавши його "лялькою Путіна".

"Тільки Росія винна за війну. Але це не означає, що Росія діє сама. Я тепер звертаюсь до ролі, яку лялька Путіна Лукашенко відіграв у цій війні. Він не лише дозволив армії РФ напасти на Україну з території Білорусі, але й ініціював низку гібридних атак проти Польщі та Балтійських держав. Атак, які тривають понад 3 роки", - сказав президент Польщі.

Канцлер Австрії Карл Нехаммер звернувся до країн Азії та Африки з тим, щоб були більш розбірливими у виборі друзів. Європі потрібна допомога - і вона розраховує на виважені дії держав цих континентів.

"Якнайбільше держав мають чинити тиск на Москву, щоб вона погодилася на реальний мирний процес. Захід не може цього зробити наодинці", – наголосив австрійський політик.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні зауважила, що пропозиції Володимира Путіна щодо проведення "мирних переговорів" і нібито готовності до них, які він озвучив за день до саміту, більше схожі на пропаганду, ніж на реальні кроки. Вона закликала представників інших держав не вірити очільнику Кремля.

"Мені це більше нагадує пропагандистський хід, ніж справжній. Якщо пропозиція Путіна в стилі "ми готові до мирних переговорів, якщо Україна визнає вторгнення і здасть свої окуповані території", то це не виглядає особливо ефективною пропозицією. Це звучить більше як наратив, який хоче створити контрінформацію щодо того, на кому насправді лежить відповідальність за цей конфлікт", - сказала вона.

Дуже яскравою (як і, зрештою, він сам) була промова президента Аргентини Хав'єра Мілея. Російські пропагандисти повиривали з контексту його фрази й рознесли по своїх ресурсах, що нібито він "закликав миритись сусідів, Україну і Росію", щоб вільно торгувати. Насправді Мілей висловив зовсім іншу думку - не може бути добросусідства і вільної торгівлі там, де свистять кулі. 

"Немає економічного процвітання, якщо немає вільної торгівлі, і немає вільної торгівлі, якщо немає миру. Вільна торгівля є природно мирною, тому що куди приходить торгівля, туди не потрапляють кулі. Ми відкидаємо війну для вирішення конфліктів між народами",  - зазначив він.

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що світ потребує сталого миру, а не капітуляції України. Він режим РФ імперіалістичним та ревізіоністським.

"Ми прагнемо побудови сталого миру, але такий мир не може бути капітуляцією України. Саме тому передумовою є допомога Україні у протистоянні цій агресії, адже є один агресор і його жертва", - зазначив Макрон.

Водночас міністр іноземних справ Туреччини Хакан Фідан зробив певний політичний реверанс у бік Росії.  Він вважає, що висунуті Путіним нові мирні пропозиції є "проблиском надії", а сама конференція щодо України в Швейцарії була б результативнішою за участю російських представників. 

"Росія нещодавно висунула нові умови. Незалежно від їхнього змісту, вони є важливим кроком і проблиском надії для початку", - заявив Фідан.

Не стали винятком представники Саудівської Аравії. Міністр закордонних справ Файсал бін аль-Сауд не знайшов нічого кращого, як передати "найкращі побажання обом сторонам". Він пояснив, що його країна "має добрі стосунки з обома сторонами" та закликав Україну та Росію до серйозних переговорів і компромісів. 

"Це вимагатиме важких компромісів - як частини дорожньої карти, яка призведе до миру. І треба наголосити, що будь-який серйозний процес вимагатиме представництва Росії. Ми сподіваємося, що цей саміт відображає цілі", - заявив Файсал.

Очікування від саміту

Нагадаємо, у своїй промові президент України Володимир Зеленський закликав учасників мирної конференції  "не вигадувати велосипед" і дійти згоди щодо припинення війни згідно з міжнародним правом, зокрема статуту ООН. Ядерна і продовольча безпека, обмін полоненими, повернення викрадених українських дітей додому - це ті надважливі завдання, які ставить перед собою перший, установчий саміт. 

Зеленський пояснив хоче об'єднати довкола України весь світ, який уміє діяти правильно. Мета - зробити так, щоб вже на другому саміті поставити крапку у війні. Його можна буде провести, якщо партнери України донесуть до Кремля думку, що він мусить забрати свої війська з чужої держави. На умовах Москви мир неможливий. 

Нагадаємо, комюніке саміту миру, ймовірно, підпишуть не всі учасники. ЇЇ текст все ще редагують, шукаючи найбільш прийнятний для всіх варіант. На заході присутні представники 101 держави та міжнародних організацій.   

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.