Борт забезпечував можливість керувати бойовими діями за допомогою звʼязку, який було складно придушити засобами РЕБ.
Під час заколоту ПВК "Вагнер" 23-24 червня у Воронезькій області бойовики збили російський літак Іл-22М (або Іл-22М-11), який ще називають літаючим командним пунктом управління. Борт не несе з собою зброю, але здатен забезпечувати звʼязок з військами під час операцій.
Інформатор розібрався, що представляв собою знищений Іл-22М.
Іл-22М експерти називають найціннішим з втрачених під час заколоту "Вагнера" апаратів рф, адже цей літак є повітряним командним пунктом, з якого можна керувати військами під час бойових дій. При цьому його складно вразити оперативно-тактичними ракетами, адже борт під час своєї роботи постійно знаходиться у повітрі.
Зокрема відомо, що Іл-22М здатен встановлювати канали звʼязку з військами, які будуть стійкі до впливу засобів радіоелектронної боротьби. Борт здатен забезпечувати звʼязок з бойовими частинами на землі та з фронтовою авіацією, що летить на низькій висоті.
При цьому можна допустити, що цей борт використовувався росіянами під час повномасштабного вторгнення у якості антени для ретрансляції радіосигналу і повʼязував наземний пункт керування з військами - принаймні, за даними ЗМІ, таку інформацію поширюють проросійські телеграм-канали.
Загалом збитий Іл-22М, побудований на базі Іл-18Д, має такі характеристики:
Іл-22 був створений у 1970-х роках на базі цивільного авіалайнера Іл-18, який масово вироблявся в рф. Під час переобладнання з літаків видалили пасажирський салон та встановили спеціальну апаратуру з робочими місцями для командного складу.
За даними Military Balance 2022, на початку повномасштабної війни з Україною в росії було 12 літаків Іл-22М та 10 Іл-22 (старішої модифікації).
До модернізації борт RA-75917, який і був збитий "вагнерівцями" наприкінці червня, був випущений як Іл-18Д і служив у 1960-х роках як персональний літак короля Афганістану Мухаммеда Захіра-Шаха, а після перевороту - президента Мухаммеда Дауда. Згодом літак повернули після оренди в СРСР, де він і був переобладнаний у командний пункт.
Після розпаду Радянського Союзу частину літаків отримали Казахстан, Білорусь, Молдова і Україна. В Україні Іл-22М порізали на брухт. Більшість бортів залишилося на території рф. На початку повномасштабного вторгнення, за даними авіаексперта Андрія Харука, рф намагалася глушити українське ППО цими літаками, однак виявилося, що такий крок не був ефективним.
"Один з Іл-22М-119 квітня 2022 р. ледь не став жертвою української ППО. Необачно увійшовши в зону ураження на висоті 7600 м, він отримав понад 200 пробоїн від близьких вибухів двох ракет ЗРК «Бук». Відбулась розгерметизація кабіни, але екіпаж зумів дотягнути до аеродрому в Ростові-на-Дону. Сам факт ушкодження цієї машини козломорді визнали лише в лютому цього року", - пише Харук.
П’ять Іл-22М-11 планувалось модернізувати упродовж 2019-2021 рр, однак невідомо, наскільки повно були реалізовані росіянами ці плани. Нова апаратура, встановлена на літаках, мала б забезпечити швидкісний захищений обмін інформацією в режимі реального часу. Група бойового управління на борту такого ПКП могла б здійснювати керівництво міжвидовим угрупованням військ, додав експерт.
Аналітик відзначив, що втрата росіянами Іл-22М-11 у Воронезькій області 24 червня не призведе до руйнування системи управління військами, однак позначиться на ефективності роботи цієї системи в екстремальних умовах.
Російські джерела розходяться в тому, скільки військовослужбовців було ліквідовано внаслідок падіння літака: називаються цифри від восьми до десяти людей. Водночас телеграм-канал ВЧК-ОГПУ наводить такий список загиблих:
Заколот ПВК "Вагнер" 23–24 червня призвів до втрат у російській військовій авіації. Судячи з відкритих джерел, було збито три вертольоти радіоелектронної боротьби Мі-8МТПР, два ударні — Ка-52 та Мі-35, один військово-транспортний Мі-8, а також літак Іл-22М — "повітряний захищений пункт управління". Це призвело до загибелі щонайменше 13 російських пілотів і військовослужбовців.
У свою чергу ЗМІ з посиланням на західну розвідку писали, що російські спецслужби або військові могли заздалегідь знати про заколот ватажка ПВК "Вагнера" Євгена Пригожина в рф. Також вони могли хотіти, щоб він увінчався успіхом, писали журналісти.
У британській розвідці вважають, що втрата російськими військами десантного літака Іл-22М під час зіткнення з ПВК "Вагнер" 24 червня підірве здатність рф командувати своїми силами під час інтенсивних операцій, а також завдасть шкоди моральному духу в російських Повітряно-космічних військ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.