РФ висунула нові умови для виведення своїх військ з Запорізької АЕС

Читать на русском

За даними росЗМІ, Кремль розраховує в обмін повноцінно відновити поставки газу і нафти через Україну в Європу

Читать на русском
РФ висунула нові умови для виведення своїх військ з Запорізької АЕС
Запорізька АЕС

За даними росЗМІ, Кремль розраховує в обмін повноцінно відновити поставки газу і нафти через Україну в Європу

Росія продовжує використовувати найбільшу з чотирьох в Україні та найпотужнішу в Європі АЕС, яку захопила ще на початку війни, в якості предмету торгу. Тепер виведення своїх військ з Запорізької АЕС вона хоче обміняти на гарантії безперебійного транзиту газу і нафти українською територією. І хоча повністю залишати окуповану частину Запорізької області рф не збирається, готова на черговий “жест доброї волі” у вигляді передачі атомної станції Києву або МАГАТЕ. 

 Ніколи не кажи “ніколи”?

 Про такі наміри керівництва рф повідомило російське видання «Медуза», посилаючись на джерела, що наближені до кремля. Раніше російська влада публічно відкидала можливість виведення військ із Запорізької АЕС. Ба більше, 5 жовтня президент рф владімір путін підписав указ про перехід атомної станції у власність росії та створення федерального унітарного підприємства “Запорізька АЕС”. А декілька днів тому  путінський прессекретар дмітрій пєсков, відповідаючи на запитання тієї ж “Медузи”, відкинув можливість будь-яких “угод” по ЗАЕС.

 Зараз, стверджують співрозмовники видання, у Кремлі та уряді “є готовність до угоди”. “Качати і продавати (нафту і газ – ред.) дуже важливо для російського бюджету”, – говорять вони. До того ж, з’явилися повідомлення, які вказують на те, що передумови звільнення ЗАЕС дійсно існують. Наприклад, росія почала відводити окремі підрозділи своїх військ із тимчасово окупованої ними території у Запорізькій області та готує до евакуації колаборантів.

 Чому росія “дозріла” до такої угоди

Варто відзначити, що через Україну проходить південна гілка нафтопроводу “Дружба”. По ньому російська нафта поставляється в Угорщину, Словаччину, Чехію і Польщу. Приблизно третина всіх поставок нафти в Європу припадає саме на “Дружбу”. На початку червня ЄС погодив часткове нафтове ембарго проти росії, яке охопить морські поставки нафти з початку 2023 року. Німеччина та Польща, які отримують російську нафту північною гілкою “Дружби”, планують відмовитись від неї до кінця цього року.  

Для постачання російської нафти в ЄС з 2023 року залишається тільки українська частина «Дружби». Угорщина та Словаччина наполягали на цьому винятку при узгодженні нафтового ембарго, з початком дії якого – 5 грудня 2022 року – “Дружба”  має стати головним шляхом поставок російської нафти в ЄС.

Що стосується транзиту блакитного палива, то з ним теж все не так, як хотілося б росіянам. Після того, як російський “Газпром” припинив поставки газу в Європу газопроводом “Північний потік-1”, Україна перетворилася на головне джерело російського газу до країн ЄС: через її територію тепер проходить єдиний трубопровід, який іде безпосередньо в Європу. З початку року обсяг поставок газу з росії у Європу впав на 50%. Ціни на газ в європейських країнах перевищили $2200 за тисячу кубів.

 Хто допоміг росії “дозріти”?

 Спонукати кремль до виведення військ з Запорізької АЕС може санкційна політика, від якої дуже сильнопотерпає “Росатом”. Таку думку в інтерв’ю Інформатору висловив військовий експерт Роман Світан. За його словами, що зараз йде політичний, фінансовий та економічний тиск на “Росатом”, який намагається збудувати шість атомних енергоблоків – два в Угорщині та чотири в Туреччині. І саме прем'єр-міністр Угорщини Орбан та президент Туреччини Ердоган підштовхують путіна до того, щоб росіяни пішли з ЗАЕС.  

“Зрештою, якщо росія нічого не буде робити в цьому напрямку, “Росатом” потрапить під ще суворіші санкції, і це загрожуватиме припиненню майже всієї його економічної діяльності, – говорить експрет, - Однак цього не хоче не лише “Росатом” та кремлівське керівництво, а й керівництво Угорщини і Туреччини. Тому Орбан і Ердоган тиснуть на Путіна, щоб він вивів війська із ЗАЕС”.

Свій вихід зі станції росіяни намагаються “продати” якомога дорожче, і гарантії безперебійного транзиту енергоресурсів – це доволі висока ціна за нього. “Причому, крім перекидання газу та нафти до Європи, сюди може бути включений також транзит аміаку та дизелю”, – вважає Роман Світан. Путін, за його словами, хоче ці всі чотири проєкти “запхнути” в одну справу та ще раз продати, гарантувавши вихід окупантів з ЗАЕС.

“Думаю, МАГАТЕ дотисне росіян, незалежно від того, чи проведуть вони цю ідею з гарантіями для транзиту, тому окупанти будуть змушені вийти із Запорізької АЕС до нового року”, – прогнозує Світан.

Окупанти з ЗАЕС підуть, але не в цьому році  

Однак військовий аналітик Олександр Коваленко вважає, що умови для контрнаступу українських захисників в Запорізькій області поки не сформовані. Тому говорити про втечу росіян з ЗАЕС та Енергодара рано, хоча вона й невідворотня. Становище угруповання російських військ на півдні України стає все гірше, і військово-політичне керівництво рф готує черговий наратив для виправдання їхньої втечі, говорить експерт.

“Ось уже як дев’ять місяців російському споживачеві інформаційного фаст-фуду регулярно згодовують різного роду виправдання своїх поразок. Передислокація і перегрупування, жест доброї волі, непрості рішення... Все це було. А тепер буде – передача ЗАЕС під патронат МАГАТЕ? Ще один виправдувальний наратив. Але, йдучи з ЗАЕС російські окупаційні війська, повинні будуть піти і з Енергодара. Тобто на північно-західному узбережжі тимчасово окупованої території Запорізької області утворюється операційна зона, через яку вільно зможуть діяти ЗСУ. Чи підуть на це окупанти, даючи ЗСУ можливість розширити на лівому березі плацдарм? Тільки за однієї умови. За умови, що на той час росіяни втратять контроль над Василівкою, Орлянським, Дніпрудним і в цілому трасою Р-37. А, можливо, це виключно під час контрнаступу ЗСУ”, – пояснює Коваленко.

Експерт прогнозує, що умови для контрнаступу в Запорізькій області будуть сформовані не раніше першого кварталу 2023 року.

Раніше Інформатор публікував думки експертів щодо того, чи готують росіяни відступ з Запорізької АЕС та Енергодару. Думку аналітиків Інституту вивчення війни (ISW) про те, чого добивається росія, обстрілюючи Запорізьку АЕС, можна прочитати тут.

Ольга Чорна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.