Режисера Сергія Параджанова офіційно реабілітували на 100-літній ювілей

Читать на русском

9 січня 2024 року виповнилося 100 років від дня народження Сергія Параджанова

Читать на русском
Сергій Параджанов, тіні забутих предків
Фільм "Тіні забутих предків", знятий у Карпатах, приніс Параджанову міжнародне визнання та численні нагороди

9 січня 2024 року виповнилося 100 років від дня народження Сергія Параджанова

Національна комісія України з реабілітації реабілітувала відомого кінорежисера Сергія Параджанова. Це сталося через 50 років після оголошення вироку. Параджанова засудила радянська влада за "український націоналізм та гомосексуалізм"​​.

Про це повідомив голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович у Facebook-сторінці. Він написав цю інформацію у вівторок, 9 січня

"Маємо дійсно історичну новину - Сергія Параджанова реабілітовано! Пів століття пройшло з часу судилища над ним, але тепер і в юридичному плані справедливість торжествує", - пише Дробович.

У грудні 2023 року на засіданні комісії, за поданням Українського інституту національної пам’яті, відбулося рішення про реабілітацію Параджанова​​. Цю ініціативу підтримав Офіс президента України і українські правозахисники​​.

9 січня 2024 року виповнилося 100 років від дня народження Сергія Параджанова, кінорежисера, сценариста, художника-постановника та візуального митця​​. Він здобув світове визнання завдяки своїм фільмам, таким як "Тіні забутих предків" та "Колір граната"​​. Параджанов завжди висловлював свою любов до України, називаючи її своєю другою батьківщиною.

Фільм "Тіні забутих предків", знятий у Карпатах, приніс Параджанову міжнародне визнання та численні нагороди​​​​​​. У 1973 році радянська влада звинуватила Параджанова у "українському націоналізмі та гомосексуалізмі" і засудила його до п'яти років у таборах суворого режиму​​. Його звільнення стало можливим завдяки міжнародному тиску, зокрема діям його сина Сурена​​.

У в’язниці Параджанов відкрив школу малюнка та написав вісім сценаріїв фільмів​​. ЮНЕСКО оголосила 2024 рік роком Сергія Параджанова, відзначаючи його 100-літній ювілей​​.

Остання реабілітація

У 2021 році Інформатор писав, що Національна комісія з реабілітації жертв політичних репресій при Українському інституті національної пам'яті у четвер, 29 квітня, 2021 року, реабілітувала жителя Волині Івана Гончарука. Ветерана Української повстанської армії розстріляли в Союзі у 1989 році.

Іван Гончарук пройшов десять років таборів як політв'язень. Через обмеження йому довелося жити на Магадані, потім на Харківщині.

"Але у 1987-му гебісти-ультрареакціонери Волинської області вирішили до "70-річчя Жовтневої революції" знайти і покарати одного з бандерівців. На коліні склепали справу на основі фейкових свідоцтв, агентури і старих епізодів, за якими Гончарук вже відсидів у таборах", - пише Кулик.

Його засудили до смертної кари і 12 липня 1989 року. Івана Гончарука розстріляли у Києві. За два роки до відновлення незалежності України. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.