Reuters оприлюднило проєкт підсумкової декларації Глобального саміту миру: яке слово зникло з документа

Читать на русском

Документ містить вимогу повернути Україні повний контроль над Запорізькою АЕС

Читать на русском
Reuters оприлюднило проєкт підсумкової декларації Глобального саміту миру
Глобальний саміт миру

Документ містить вимогу повернути Україні повний контроль над Запорізькою АЕС

Учасники Глобального саміту миру, який відбувається у Швейцарії протягом 15-16 червня, за підсумками своєї роботи ухвалять підсумкову декларацію. Журналісти отримали її проєкт, і серед ключових вимог документа зазначається повернення Україні контролю над Запорізькою АЕС, свобода судноплавства для забезпечення глобальної продовольчої безпеки, повага до територіальної цілісності України та факт, що саме Росія спричиняє великі людські страждання та руйнацію.

Як повідомили у виданні Reuters,  з документа зникло слово "агресія", його замінили на слово "війна". Серед ключових положень велику увагу приділено використанню ядерних установок та енергії.

За проєктом їх використання має бути екологічним та безпечним. Учасники вимагають переходу ЗАЕС під контроль України та ретельного нагляду МАГАТЕ. Використання ядерної зброї засуджується у проєкті документа.

Декларація також окремим положенням визначає свободу судноплавства. Вона є запорукою глобальної продовольчої безпеки, що передбачає доступність і роботу портів у Чорному та Азовському морях. Напади на кораблі з продовольством є неприпустимими. 

Серед важливих пунктів також присутня вимога провести обмін військовополоненими та повернути всіх дітей, яких незаконно депортували з України до РФ.  

Підсумкова частина декларації містить норму, що усі члени саміту мають активніше спілкуватися задля досягнення миру.

Глобальний саміт миру: що відомо

Світові лідери зібралися на швейцарському гірському курорті над озером Люцерн у суботу, 15 червня, щоб спробувати заручитися підтримкою для мирних пропозицій України на першому дні дводенного міжнародного саміту. У заході беруть участь понад 90 країн, а український президент Володимир Зеленський передбачив, що на цьому заході світ стане свідком "творення історії". Однак очікування значного прогресу є доволі низькими, оскільки ключові гравці, зокрема Китай, відсутні. Росію не запросили.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що лідери G7 не обговорювали пропозиції Володимира Путіна щодо миру в Україні, оскільки всі знали, що вони не були "серйозними". Шольц сказав, що пропозиції російського президента — щоб Україна відмовилася від чотирьох областей, на які Росія претендує, припинила бойові дії та відмовилася від прагнення до членства в НАТО — були спрямовані лише на відволікання уваги від конференції. Країни, включаючи Туреччину, Саудівську Аравію та Кенію, зазначили, що відсутність Росії є перешкодою. Кремль у суботу заявив, що Захід відреагував неконструктивно на пропозиції Путіна щодо нової архітектури безпеки та мирних переговорів з Україною.

Віцепрезидент США Камала Гарріс, яка відвідала саміт замість президента США Джо Байдена, оголосила про надання понад $1,5 млрд допомоги Україні. До цих $1,5 млрд входить $500 млн нового фінансування на енергетичну допомогу та переадресування $324 млн раніше оголошених коштів на аварійний ремонт енергетичної інфраструктури та інші потреби в Україні. Вона також оголосила про надання понад $379 млн гуманітарної допомоги від державного департаменту США та Агентства США з міжнародного розвитку для допомоги біженцям та іншим людям, постраждалим від війни.

Прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні заявила, що ЄС не буде безпосередньо брати участь у кредиті на $50 млрд для України, погодженому лідерами G7. На пресконференції, що закривала саміт G7, вона надала нові подробиці про кредит на $50 млрд для України, який буде профінансовано за рахунок відсотків, накопичених від заморожених російських державних активів у розмірі $230 млрд, заявивши, що гроші будуть надані США, Канадою, Великобританією та, ймовірно, Японією. "На даний момент європейські країни не залучені", – сказала вона.

Президент Фінляндії Александер Стубб у суботу, 15 червня, сказав, що конференція потребує подальших дій якомога швидше.

"Тому що мир це ... завжди процес. У нас 1300 кілометрів кордону з Росією ... Росія вторглася у Фінляндію під час Другої світової війни, ми втратили 10% нашої території, включаючи землю, де народилися мої дідусі й бабусі та мій батько", – сказав він понад 50 лідерам. 

Комюніке саміту миру, ймовірно, підпишуть не всі учасники. ЇЇ текст все ще редагують, шукаючи найбільш прийнятний для всіх варіант. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.