Республіканці хочуть контролювати допомогу Україні. Це добре чи погано?

Одним із головних зобов’язань, яке взяли перед виборцями конгресмени-республіканці на минулих виборах було збільшення контролю над постачання допомоги Україні.

Республіканці хочуть контролювати допомогу Україні. Це добре чи погано?
Підтримка України — національний інтерес Сполучених Штатів

Це не означає припинення допомоги. Зробивши те, чого хоче виборець, конгресмени, ймовірно, й надалі підтримуватимуть нас, адже у цьому полягає також і національний інтерес США. Є двопартійний консенсус щодо того, що Китай становить небезпеку, і дедалі більше республіканців пов’язує перемогу росії в цій війні з потенційною агресією Пекіна.

Хочуть більше контролю

Конгресмен-республіканець Майк Роджерс, якого обрали головою Комітету Палати представників у справах збройних сил спільно з конгресменом Майклом Макколом, головою Комітету Палати представників у закордонних справах, опублікували заяву в якій закликають посилити нагляд за наданням допомоги США Україні. Про це повідомляють на сайті комітетів Конгресу. Водночас вони закликали союзників підтримати Україну, постачаючи озброєння.

Конгресмени Роджерс та Маккол закликають збільшити контроль над наданням допомоги Україні
Конгресмени Роджерс та Маккол закликають збільшити контроль над наданням допомоги Україні

«Безпекова, економічна та гуманітарна допомога США мають вирішальне значення для України у їхній борються за збереження своєї незалежності. Однак Конгрес не може зменшити контроль, ми бути певні того, що допомога США витрачається прозоро, ефективно та сприяє інтересам національної безпеки США. Нещодавно оприлюднений Спільний стратегічний план нагляду Генеральних інспекторів є бажаною подією. Ми з нетерпінням чекаємо почути від них їхні висновки та рекомендації щодо того, як посилити нагляд за цими фондами та як своєчасно поповнюваити запаси в США».

Україна має сильну двопартійну підтримку в Сполучених Штатах. Це дало можливість залучити за минулий рік 48 мільярдів доларів підтримки. На цей рік США обіцяють виділити ще 44 мільярди доларів. Водночас частина ультраправих республіканців на минулих виборах проводила агресивну виборчу кампанію, у якій закликала взагалі припинити допомагати Україні, а натомість зосередитися на внутрішніх проблемах США. Половина виборців партії їх підтримує.

Рекордно довге голосування за спікера показало, який валив можуть мати ізоляціоністи
Рекордно довге голосування за спікера показало, який валив можуть мати ізоляціоністи

Найбільшими супротивниками надання допомоги Україні є ультраправі трампісти, на кшталт Марджері Тейлор Ґрін, Чіпа Роя та інших. Нинішній спікер Конгресу Кевін Маккарті під впливом цих настроїв заявляв, що якщо республіканці здобудуть більшість, Україна не отримає «чистий бланк». Пізніше він пояснив, що підтримує Україну, але потрібно встановити більший контроль над наданням допомоги.

Після того, як Маккарті врешті було обрано спікером, стало зрозуміло, що роль ультраправих може бути значною. А все ж, це мало позначиться на виділення допомоги нашій країні. Зрозуміло, що заклики припинити допомогу, як і зменшити оборонний бюджет, які ставила перед обранням Маккарті група 20, зустрінуть двопартійний опір. І не лише тому, що республіканці-голови комітетів, відповідальних за національну безпеку, гарантовано відмовляться  скоротити витрати на оборону, але й через розуміння того, що назріває глобальне протистояння з Китаєм.

Є розуміння ситуації

Маккензі Іґлен, старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва, стверджує, що контроль над наданням допомоги посилиться. Але і республіканці, і демократи розуміють, що підтримка України — частина національного інтересу США. Конгресмен-республіканець Майк Галлахер, голова створеного нещодавно Спеціального комітету з питань Китаю заявляв, що допомога Україні — це інвестиція в безпеку Сполучених Штатів. Адже війна під прискіпливим оком Пекіну, який вивчає можливість нападу на Тайвань.

Голова Спеціального комітету з питань Китаю Майк Галлахер вважає, що підтримка України — національний інтерес США
Голова Спеціального комітету з питань Китаю Майк Галлахер заявляє, що підтримка України — національний інтерес США

«Зрештою, я вважаю, що це розумна інвестиція в національну безпеку США… Якби сили стримування зазнали більшої поразки в Україні, або якби ми дозволили росії повністю захопити Україну, я думаю, це дало б Сі Цзіньпіну зелене світло, щоб зробити крок щодо Тайваню і тоді ми опинимося в дійсно серйозній та небезпечній ситуації, якої ми не бачили із часів Другої світової війни»,– сказав Галлахер.

Запровадження більшого контролю може зменшити швидкість надходження допомоги. У цьому питанні на Адміністрацію Байдена чекають виклики. Водночас це може навпаки сприяти поглибленню двопартійної співпраці в питанні України: республіканці зможуть продемонструвати виборцям, що контролюють, аби їхні податки не витрачалися надаремне і взагалі зняти питання недовіри з порядку денного.

Але виконавча влада США повинна буде тісніше співпрацювати з Конгресом і більше комунікувати з громадськістю щодо цього. З початку війни Білий дім провів лише три брифінги Конгресу щодо війни в Україні, говорить Маккензі Іґлен. Більша увага в роз’ясненні позиції виконавчої влади поставить конгресменів обох партій перед необхідністю збільшувати підтримку.

Але небезпека є

Джеймс Ламонд, старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики, вважає, що двопартійна підтримка України в Конгресі зберігатиметься, оскільки три чверті американців є прихильниками саме такої політики. Водночас ситуація може із часом змінитися.

У 2024 році політики партії повинні пройти через праймеріз. У результаті, якщо більшу підтримку отримають прихильники ізоляціонізму, які критикують втручання Америки в російсько-українську війну, настрої серед конгресменів зміняться.

Якщо на праймеріз виграють ізоляціоністи, ситуація може змінитися
Якщо на праймеріз виграють ізоляціоністи, ситуація може змінитися

Крім того, важливі місця в Наглядовому та Судовому комітетах отримали республіканці, які мають розслідувати ніби то корупційні звязки сина президента Хантера Байдена з Україною. Якщо це буде доведено, то безумовно негативно позначиться на виділенні допомоги. З іншого боку, успіхи України, зокрема на фронті, неминуче сприятимуть зростанню публічної підтримки в США, а значить, і втрату позиції ізоляціоністів.

Раніше ми писали про те, що США оголосили новий пакет військової допомоги Україні на 2,5 мільярди доларів. Також Інформатор писав про те, скільки часу знадобиться українським військовим аби освоїти американські Patriot.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube