Реформа обміну валюти від Нацбанку: що зміниться і як вплине на українців

Обмінники, які зіграли на курсі валют під час війни, «підставили підніжку» Нацбанку, який намагається утримати курс гривні. Регулятор зробив висновки і життя валютчиків чекає на зміни

Реформа обміну валюти від Нацбанку: що зміниться і як вплине на українців

11 серпня на сайті Верховної Ради був зареєстрований законопроєкт №7655 щодо збільшення податків для обмінників. Мова йде про обов'язковий щомісячний платіж, який мають сплачувати всі обмінники незалежно від їх прибутковості.

Як повідомив голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, це відповідь обмінникам на те, що вони скористалися панікою та безпідставно підняли вартість готівкової валюти під час війни, чим «зробили нерви» Нацбанку.

«Обмін валют завжди вважався одним із найбільш прибуткових бізнесів особливо у кризові часи, пов‘язані з об’єктивним або штучним коливанням курсу гривні. Зараз, під час війни в Україні,  працює близько 4 тис. пунктів обміну, - написав у своєму телеграм-каналі Гетманцев. - Але чи знаєте ви скільки податку на прибуток сплачено обмінниками за 2021 рік? Аж 7 млн грн або, іншими словами, надходження до бюджету з одного пункту обміну становили — близько 1700 грн на рік. 1700 НА РІК».

За його словами, значна частина грошей в обмінниках пройшла повз армію, пенсіонерів та переселенців у кишені власників обмінників.

Перший попереджуючий «контрольний постріл» від Нацбанку був, коли обмінникам заборонили виводити курси валют на табло.

«Коли банки збільшили пропозицію готівкової валюти, небанківські фінустанови наввипередки почали підвищувати курс попри відносну стабілізацію попиту і пропозиції. Це точно неринкова поведінка, а скоріше штучне розхитування ситуації. Хочеться, щоб всі розуміли, що війна – це не час для спекуляцій, тим паче, коли це шкодить звичайним громадянам», - прокоментувала заборону вивішувати курси валют перша заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова в інтерв’ю сайту «Главком».

Перевірки Нацбанку засвідчили, що в ряді випадків курси, які відображаються на вивісках, не співпадали з курсами, за якими реально обмінювали готівкову валюту.

«А це вже точно не про прозорість і чесне інформування споживачів», - заявила Катерина Рожкова.

Те, що власники обмінників не збідніли за останні роки підтверджують цифри. У 2018 році обсяг операцій склав у доларовому еквіваленті 5 762 млн доларів. У 2019 році -  19 890 млн доларів. Такий же розподіл зберігався протягом 2020-2022 років. Це вказує на те, що українці купляли долари та євро найчастіше в обмінниках, ніж у відділеннях банків.

Що зміниться:

Згідно із законопроєктом, власники обмінників повинні будуть щомісяця сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток за кожний пункт обміну валют. Сума буде фіксованою – 19 тис. 500 грн (трикратний розмір мінімальної заробітної плати на 1 січня – ред.). Авансовий внесок буде невід’ємною частиною податку на прибуток. А сплачені аванси зменшуватимуть податок, розрахований за результатами року.

Якщо власники обмінників не сплатять всі податки, то їх чекає штраф, який розрахують у відсотках від суми заборгованості (ст. 124 Податкового кодексу).

За оцінками Гетманцева, якщо законопроєкт підтримають і його підпише президент, то надходження то державного бюджету складуть близько мільярда гривень по року. Це дійсно так: якщо обмінників зареєстровано 4 тисячі, а бюджет з кожного з них отримуватиме суму в розмірі 3 мінімальних зарплати, тобто 19500 грн, то щомісяця надходження складуть: 19500Х4000=78 млн грн. В рік ця сума має бути 936 млн грн.

Але реформа обміну валют може цим не закінчитися. За інформацією сайту «Обозреватель», у Нацбанку дійсно увірвався терпець і обмінники чекає інші нововедення:

  • обмежать курс. Курс в обмінниках часто спекулятивний і корелюється лише спроможністю українців купити валюту;
  • заборонять рекламу. Йдеться взагалі про будь-яку рекламу: у мережі, на вулицях. Завдання – зробити так, щоб українці згадували про обмінники лише в той момент, коли їм справді потрібно купити долари;
  • посилять контроль. Після письмового попередження пропонують забирати ліцензію на роботу обмінника. А українцям запропонують активно скаржитись на всіх порушників. Цей процес вже йде: нещодавно регулятор анулював ліцензії чотирьох фінансових компаній, які мають понад 600 валютних обмінників.


Ця новина неабияк сполохала готівковий ринок обміну валют і «підприємці» попередили про те, що після цього обмін перейде на чорний ринок, а вартість готівкової валюти зросте. Чи дійсно це станеться і як це впине на курс валют – покаже час.

Ірина Логуш

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube