Рада ухвалила закон про Сили безпілотних систем

Рішення підтримали 294 депутати

безпилотники, верховна рада, емблема сил
Рада підтримала в цілому включення до окремих родів сил ЗСУ — Сили безпілотних систем

Верховна Рада 3 вересня підтримала в другому читанні й в цілому законопроєкт №11507. Він передбачає включення до окремих родів сил ЗСУ нової структури - Сил безпілотних систем. Рішення підтримали 294 депутати.

Про це повідомив у Telegram нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк. Сили безпілотних систем - це перший у світі рід військ, що використовує у своїй бойовій роботі повітряні, морські надводні / підводні, наземні безпілотні та роботизовані системи.

Довга історія створення Сил безпілотних систем

Сили безпілотних систем - наочний приклад, як повільно працює державна машина і як довго реалізуються рішення в умовах війни, коли насправді немає часу зовсім. Президент України Володимир Зеленський часто нарікає на те, що, наприклад, з моменту оголошення партнерами про якусь військову допомогу до моменту її отримання Україною минає багато часу. Але ж тут те саме!

6 лютого 2024 року Зеленський підписав указ про створення Сил безпілотних систем. Він відзначив, що це рішення актуальне, адже дрони довели ефективність у боях на землі, у небі та в морі. Напевно, багато хто подумав, що раз оголошено – значить, у нас уже є ці Сили. Але ж ні.

Уряд підтримав ініціативу Зеленського 7 травня, за три місяці. Тільки 10 червня в Україні вперше призначили командувача Сил безпілотних систем Збройних сил, нового роду військ, який було створено у лютому 2024 року. Командувачем СБС ЗСУ став 40-річний полковник Вадим Сухаревський, заступник головнокомандувача ЗСУ та професійний військовий.

25 червня Зеленський знов підписав указ щодо нового роду військ. Цього разу він увів в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України від 25 червня 2024 року "Про створення у структурі Збройних Сил України сил безпілотних систем як окремого роду сил.

І ось тільки зараз рішення щодо СБС ухвалила Рада. Минуло сім місяців! І незрозуміло: це вже фінал бюрократичної історії з Силами безпілотних систем, чи є ще якісь етапи цього квесту. А у серпні до цього марафону додався ще й скандал із призначенням начальника штабу.

Скандал з Гладким

Минулого тижня, а саме 30 серпня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський призначив Романа Гладкого на посаду начальника штабу безпілотних систем. Народна депутатка Мар’яна Безугла заявила, що військовий має погану репутацію у суспільстві та серед колег. Також на призначення Романа Гладкого відреагував активіст Сергій Стерненко, він заявив, що таке кадрове рішення – спроба саботувати запуск Сил безпілотних систем.

За даними аналітиків DeepState, командувач Сил безпілотних систем Вадим Сухаревський нібито був проти цього призначення, тож наразі всередині "порушена робота, яка створює певні перешкоди".

42-річний Гладкий із 1997-го до 2003 року командував кораблями "Луцьк" і "Кіровоград", з 2004-го до 2013-го – "Костянтином Ольшанським". У 2015–2016 роках очолював управління надводними та підводними силами командування ВМС України. У липні 2016 року його призначили начальником штабу – першим заступником командувача ВМС України.

18 квітня 2018 року його усунули з посади через неналежне виконання службових обов'язків. Одеське видання "Думська" з посиланням на джерела в Міноборони раніше інформувало, що Гладкого запідозрили у фінансових порушеннях. Також нібито перевіряли інформацію про російське громадянство його дружини.

Пресслужба ВМС України у Facebook уточнила, що Гладкий був "зарахований у розпорядження Міноборони України для визначення подальшого службового становища". Згідно з повідомленням, окрім виявлених недоліків у службовій діяльності Гладкого, встановлюють "інші фактори, що могли призвести до зазначеної ситуації".

У червні 2024 року ЗМІ повідомляли, що ФСБ збиралася завербувати Гладкого. Також відомо, що дружина Романа Гладкова має громадянство Росії, а його донька раніше виступала на змаганнях під російським прапором.

Аналітичний проєкт DeepState написав 30 серпня 2024 року, що Гладкий – підозрюваний у держзраді, шпигунстві та корупції, а його дружина нібито має російське громадянство, дочка – представляла РФ на спортивних змаганнях.

У Facebook ЗСУ, коментуючи призначення Гладкого, запевнили, що він офіцер з багаторічним досвідом та пройшов усі перевірки СБУ.

СБУ справді не мала зауважень щодо призначення Гладкого. Але Сирський на засіданні Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки запропонував провести додаткові перевірки щодо нього. Про це повідомив секретар оборонного парламентського комітету Роман Костенко у коментарі для "Української правди".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube