Рада остаточно ухвалила законопроєкт про реєстр військовозобов'язаних та цифровізацію армії: подробиці

Читать на русском

Законопроєкт про впровадження електронного обліку військовозобов'язаних та цифровізацію послуг для військових ухвалили з провалом багатьох правок

Читать на русском
Законопроєкт №10062
Законопроєкт №10062 по суті є частиною мобілізаці

Законопроєкт про впровадження електронного обліку військовозобов'язаних та цифровізацію послуг для військових ухвалили з провалом багатьох правок

Верховна Рада України у вівторок, 16 січня, прийняла в цілому законопроєкт №10062 про впровадження електронного обліку військовозобов'язаних та цифровізацію послуг для військових. Сталося це після довгих та складних дискусій й провалу багатьох правок. За ухвалення документа проголосували 249 нардепів.

Як повідомила нардепка від "Європейської Солідарності" Ірина Геращенко, законопроєкт передбачає зміни до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану. Документ по суті є частиною мобілізації, яка є зараз важливою.

Зокрема, законопроєкт №10062 створює єдиний реєстр мобілізованих, який привʼязаний до єдиного реєстру виборців. Проєкт передбачає обробку зібраних особистих даних.

Законопроєкт спрощує отримання статусу учасника бойових дій. Адже ця процедура є бюрократичною і складною, потрібно збирати купу паперів, це принизливо й несправедливо.

"Нам вдалося збити поправки про внесення в реєстр боржників, адміністративні правопорушення і отримані підозри (до вироку суду), інші антиконституційні норми. Але, на жаль, з 26 наших принципових поправок враховано тільки 2, й закон до 2 читання погіршився. Зокрема, там є привʼязка реєстру військовозобовʼязаних до єдиного реєстру виборців", - заявила Геращенко.

Документ підтримали 249 депутатів. За словами нардепки, від фракції "Слуга народу" було лише 192 голоси.

Результати голосування
Результати голосування

Міністерство оборони очікувало на позитивне рішення щодо законопроєкту №10062

Зранку 16 січня міністр оборони України Рустем Умєров висловив надію на прийняття законопроєкту №10062 та додав, що ініціативу підтримує Генштаб ЗСУ. За словами Умєрова, документ сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також:

  • дасть можливість для Міноборони посилити кіберзахист та надання права розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО. Завдяки цьому буде вивільнено засоби ППО, які наразі захищають українські дата-центри - їх використовуватимуть для прикриття інших обʼєктів. Також прискориться та розшириться доступ Сил оборони до розвідданих партнерів й посилиться захист від кібератак рф;
  • удосконалить реєстр призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку тощо;
  • завдяки закону створять цифровий військово-обліковий документ (сертифікат);
  • створять реєстр військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту. Це, за словами Умєрова, дозволить забезпечити надання онлайн-послуг військовослужбовцям;
  • створять портал електронних послуг для військовослужбовців та військовозобов’язаних. Наприклад, з’явиться можливість надання статусу УБД онлайн, офлайн та автоматично при наявності необхідних даних в системі.

Проте законопроєкт №10062 схвалили не всі. Зокрема, Роман Костенко, нардеп від "Голосу" та секретар Комітету ВР з питань національної безпеки, заявив, що не можна розміщувати таємну й цілком таємну інформацію на серверах за кордоном. Тим більше системи бойового управління під час війни.

Такої ж думки Віталій Дейнега, відомий військовий волонтер, представник IT-спільноти, який донедавна був заступником міністра оборони України з цифровізації. Він застеріг, що норми законопроєкту передбачають передачу даних військових до інших країн. Дейнега вбачає у такій перспективі корупційну складову та ознаку того, що секретні дані потраплять у "хмари" за межами України. Він наголосив, що закон з цифровізації вкрай необхідний, але його варто було б доопрацювати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.