Рада може втратити ще 100 депутатів - якщо прогульників почнуть звільняти за Кодексом законів про працю

Інформатор порахував, скільки депутатів не виконують закони про працю, які самі ж і ухвалили.

нардепи, ВР, праця, звільнення
На початок 2024 року у ВР працював 401 нардеп

Журналісти сайту Bihus.info порахували, хто з народних обранців найбільше пропускає засідання парламенту. З'ясувалося, що серед чинних депутатів є злісні прогульники, які не відвідують Верховну Раду понад два роки поспіль - ще з 2022 року. Крім цього Інформатор з’ясував скільки нардепів можна звільнити за відсутність на робочому місці під час аналізу голосувань. 

Абсолютне лідерство за кількістю прогулів засідань Верховної Ради належить нардепу від "Довіри" Сергію Шахову. Депутат не відвідує засідання ВР ще з 2022 року. Торік Україна оголосила його у розшук через те, що він не задекларував свої статки. Шахов приховав майна аж на 88 млн грн.

 

На другому місці - Степан Івахів. Народний обранець контролює величезну групу компаній, що відповідальні за низку АЗС в Україні. На питання, чому він не відвідує Раду, останній відповів, що така «робота йому не по душі». Івахів не ходить у ВР з кінця літа 2023 року. При цьому він обіймає посаду заступника голови комітету з питань екологічної політики. Івахів вже був депутатом VII та VIII скликань.

Також прогулює засідання парламенту нардеп від депутатської групи "За майбутнє" Ігор Палиця. Він пояснив свої прогули у Раді тим, що не хоче бачити і працювати поряд із депутатами від "ОПЗЖ".

Колега Палиці – нардеп Ярослав Дубневич зник після того, як йому оголосили про підозру та почали розшукувати. Дубневич не приходить на засідання ВР, але при цьому залишається депутатом.

Народного депутата-прогульника Олександра Ковальова застукали під час війни в Іспанії. Офіційна причина його перебування за межами України - хвороба сина. Ковальов, як з'ясували журналісти, не з'явився на 70% засідань ВР. Утім сам нардеп повідомив, що він відновив свою роботу.

Не відвідує Раду і Федір Христенко, який перебуває за кордоном. Це нардеп від "ОПЗЖ" за війну не відвідав жодного засідання ВР.

Скільки прогулів потрібно для звільнення

Як пояснив адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов, статтею 40 Кодексу законів про працю визначено, що трудовий договір, а також строковий трудовий договір можуть бути розірвані роботодавцем у випадках прогулу.

В тому числі у разі відсутності працівника на роботі понад три години впродовж робочого дня. Важлива умова, що звільняти можуть, якщо не знайдеться поважних причин для відсутності.

«У постанові Верховного Суду у справі № 522/17702/21 від 06 лютого 2023 року суд звертає на те, що: «прогулом визнається відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і понад три години безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин», - пояснив адвокат.

Загалом Кодекс законів про працю дозволяє роботодавцю звільнити свого працівника як за один прогул, так і у разі, коли прогули мають тривалий характер.

«Вичерпного переліку поважних причин відсутності на роботі у трудовому законодавстві України не визначено, тому оцінка робиться у кожному конкретному випадку», - заявив Євген Воробйов.

Скільки нардепів можна звільнити за прогули

На працевлаштованих українців розповсюджується Кодекс законів про працю, за яким у роботодавця виникає право звільнити працівника, якщо його без поважних причин не було на роботі впродовж 3 годин. Якби цей принцип розповсюджувався й на народних депутатів, то в Україні нікому було б ухвалювати закони.

За основу дослідження Інформатор взяв сигнальні голосування народних депутатів 20 та 21 березня 2024 року та голосування 11, 23, 24 та 25 квітня цього року. Це свого роду «перекличка», коли нардепи перевіряють як працюють їх картки. За один день може бути декілька таких голосувань, тому, ймовірно, що відсутність депутата на місці пояснюється не прогульництвом.

За нашими підрахунками за 6 днів роботи парламентська система зафіксувала, що нардепи були відсутні на робочому місці 524 рази. Тільки за 25 квітня під час сигнального голосування були відсутні 100 обранців. Саме їм, як звичайним українцям, загрожувало б звільнення.

За нашими даними 25 квітня найбільше прогульників було у найбільшої фракції «Слуга народу» - 44 депутати:

  1. Беленюк Ж.В.
  2. Боблях А.Р.
  3. Дунда О.А.
  4. Забуранна Л.В.
  5. Кінзбурська В.О.
  6. Ковальов А.В.
  7. Козак В.В.
  8. Колісник А.С.
  9. Копанчук О.Є.
  10. Короленко-Усова В.Ю.
  11. Красов О.І.
  12. Маріковський О.В.
  13. Маслов Д.В.
  14. Медяник В.А.
  15. Микиша Д.С.
  16. Мошенець О.В.
  17. Нагорняк С.В.
  18. Овчинникова Ю.Ю.
  19. Пивоваров Є.П.
  20. Соломчук Д.В.
  21. Тарасов О.С.
  22. Тістик Р.Я.
  23. Фріс І.П.
  24. Шпак Л.О.
  25. Яцик Ю.Г.
  26. Бардіна М.О.
  27. Божик В.І.
  28. Володіна Д.А.
  29. Герасименко І.Л.
  30. Дмитрієва О.О.
  31. Кравчук Є.М.
  32. Кунаєв А.Ю.
  33. Ляшенко А.О.
  34. Марчук І.П.
  35. Мезенцева М.С.
  36. Одарченко А.М.
  37. Підласа Р.А.
  38. Пушкаренко А.М.
  39. Рубльов В.В.
  40. Савченко О.С.
  41. Саламаха О.І.
  42. Третьякова Г.М.
  43. Фролов П.В.
  44. Ясько Є.О.

На другому місці БЮТ. В лавах партії Тимошенко не було на робочому місці 11 нардепів:

  1. Дубіль В.О.
  2. Кириленко І.Г.
  3. Лабунська А.В.
  4. Ніколаєнко А.І.
  5. Соболєв С.В.
  6. Волинець М.Я.
  7. Євтушок С.М.
  8. Кожем’якін А.А.
  9. Пузійчук А.В.
  10. Соколов М.В.
  11. Шкрум А.І.

На третій сходинці – «Голос» з 10 прогульниками:

  1. Бобровська С.А.
  2. Васильченко Г.І.
  3. Осадчук А.П.
  4. Хлапук М.М.
  5. Шараськін А.А.
  6. Василенко Л.В.
  7. Макаров О.А.
  8. Піпа Н.Р.
  9. Рудик К.О.
  10. Совсун І.Р.

Інші «призери» розподілили місця так:

  • позафракційні – 8 нардепів-прогульників (Довгий О.С., Лерос Г.Б., Савчук О.В., Тищенко М.М., Яценко А.В., Дубінський О.А., Разумков Д.О., Христенко Ф.В.)
  • групи «Довіра» та «За майбутнє» - по 7 нардепів-прогульників (Вацак Г.А., Петьовка В.В., Шахов С.В., Бабенко М.В., Кулініч О.І., Лунченко В.В., Поляк В.М., Івахів С.П., Лабазюк С.П., Рудик С.Я., Торохтій Б.Г., Юрчишин П.В., Дубневич Я.В., Палиця І.П.);
  • партія «Європейська солідарність» - 6 нардепів-прогульників (Джемілєв М., Іонова М.М., Сюмар В.П., Гончаренко О.О., Федина С.Р., Чийгоз А.З.);
  • група «Відновлення України» - 4 нардепи-прогульники (Ісаєнко Д.В., Гунько А.Г., Кісільов І.П., Столар В.М.);
  • група «Платформа за життя та мир» - 3 нардепи-прогульники (Пономарьов О.С., Суркіс Г.М., Шуфрич Н.І.).

Нардепи Шуфрич та Дубинський, яких звинувачують у держзраді, прогулюють засідання парламенту з поважних причин – вони у СІЗО. Відомо, що Нестора Шуфрича залишили під вартою до середини травня цього року. З такої ж причини немає у парламенті й Олександра Дубинського.

Не приходить на засідання Верховної Ради нардеп В’ячеслав Медяник. Відомо, що він забажав скласти повноваження за станом здоров’я та написав заяву ще у лютому 2024 року. Проте її ще не затвердив парламент.

Серед нардепів-прогульників, чиї імена добре знають українці, за результатами нашого дослідження – це Григорій Суркіс, Олесь Довгий, Вадим Столар та Микола Тищенко.

Верховна Рада на грані «дефолту»

Депутатів, які працюють в українському Парламенті залишилось 401. Це найнижчий показник в історії Верховної ради України. Про це заявив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук в інтерв’ю для агенції Інтерфакс-Україна. 

"Ми не будемо фантазувати. Виходячи з реальних цифр, сьогодні найбільш малочисельний склад парламенту, який був за всю історію України: 401 народний депутат перебуває в стінах Верховної Ради України", - розповів голова ВРУ.

За словами Стефанчука, відповідно до законодавства, довибори в Україні не будуть проводитись час воєнного стану.

Інформатор писав, що нардепам у 2024 році підняли зарплати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube