У США ПВК Вагнер визнали організацією, яка викликає особливе занепокоєння: що це означає та чому їх не назвали терористами

Читать на русском

Білий дім присвоїв приватній військовій компанії «Вагнера» статус організації, «що викликає особливе занепокоєння» за злочини в Африці

Читать на русском
У США ПВК Вагнер визнали організацією, яка викликає особливе занепокоєння: що це означає та чому їх не назвали терористами
У США кажуть, що вагнерівці коять злочини на релігійному ґрунті

Білий дім присвоїв приватній військовій компанії «Вагнера» статус організації, «що викликає особливе занепокоєння» за злочини в Африці

Тепер приватна армія путіна, щодо якої в Сенаті зареєстровано законопроєкт про визнання терористами, стоїть в одному ряді із сумнозвісними «Талібаном» та «Іділ». Статус організації, «що викликає особливе занепокоєння» має юридичні наслідки, але важко уявити, що вони  зашкодять ПВК. То навіщо це було потрібно?

Що означає новий статус групи «Вагнера»

Державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен 2 грудня опублікував заяву про «Позначення свободи віросповідання». У ній він повідомив, що приватну військові компанію «Вагнер» внесли до списку «організацій, що викликає особливе занепокоєння. Такий статус Держдепартамент США надав «вагнерівцям» на підставі їхніх дій у Центральноафриканській Республіці.

Блінкен вважає, що ПВК Вагнер переслідує людей за релігійними ознаками
Блінкен вважає, що ПВК Вагнер переслідує людей за релігійними ознаками

«По всьому світу уряди та недержавні організації переслідують, погрожують, ув’язнюють і навіть вбивають людей через їхні переконання. У деяких випадках вони пригнічують свободу релігії чи переконань для використання можливостей для отримання політичної вигоди. Ці дії сіють розкол, підривають економічну безпеку та загрожують політичній стабільності та миру», — заявив Блінкен.

Не уточнюється, про які саме дії вагнерівців йдеться, але відомо, що управління верховного комісара Організації Об’єднаних Націй із прав людини та правозахисні організації неодноразово звинувачували вагнерівців у системних і грубих право порушеннях, зокрема незаконними арештами, тортурами, стратами, сексуальними злочинами та переслідуванні мирних мешканців.

Країни та організації визнають такими, що викликають особливе занепокоєння відповідно до закону США про міжнародну свободу віросповідання від 1998 року. Цей закон передбачає можливість запровадження президентом США низки обмежувальних заходів до порушників. Організації чи країні, якій присвоїли такий статус, можуть обмежити або призупинення допомогу на розвиток і безпеку, відмовити в наданні позик, обмежити видачу ліцензій на експорт будь-яких товарів або технологій. Для групи ПВК «Вангер» цей статус є скоріше символічним — він ставить її в один ряд з ісламістськими терористичними організаціями.

Хто ще входить до списку

Крім ПВК Вагнера до цього списку потрапили інші організації, сумновідомі своєю зневагою до прав людини на релігійному ґрунті. Нижче трохи про них:

  • «Аш-Шабаб» — ісламістська військова організація із Сомалі, яка є одним із крил «Аль-Каїди». Крім інших злочинів, у 2017 році вони здійснили теракт у Могадішо через який загинуло понад 500 людей, а ще 300 отримало поранення.
  • «Боко Харам» — терористична організація, яка діє на північному сході Нігерії, півночі Камеруну та Нігеру. Нападають на церкви, школи, поліцейські дільниці. Проголосивши, що західна освіта гріховна, викрадають дітей зі шкіл. Жертвами організації стало 36 тисяч осіб, а ще понад 3 мільйони змушені були покинути свої домівки.
  • «Хайят Тахрір аш-Шам», відома також як «Організація визволення Леванту» — ісламістська група в Сирії. Воюють проти диктатора Башара Асада та росіян, зокрема тих же вагнерівців, за встановлення в державі законів шаріату. «Хайят Тахрір аш-Шам» контролює більшу частину провінції Ідліб на північному заході Сирії.
  • Відділення ІГІЛ «Велика Сахара», та «Західна Африка» — ісламістські організації, які здійснювали страти людей на релігійному ґрунті. Їх звинувачують у вбивстві майже тисячі людней у Нігері та Нігерії.
  • «Джамаат Нусрат» аль-Іслам валь-Муслімін» — відділ «Аль-Каїди» в Малі. Воюють проти миротворчого контингенту ООН, намагалися захопити в заручники мешканців готелю Le Campement Kangaba, тоді загинуло п’ятеро людей.
  • «Талібан» ісламістський рух, який зародився в Афганістані. Сумновідомі чисельними акціями терору на релігійному ґрунті.
У ЦАР вагне
У ЦАР  група російські найманці переслідували людей за релігійною ознакою

 Усі перелічені організації є релігійними фундаменталістами різних напрямків ісламу, але не група «Вагнера». Ці найманці не підпадають під визначення «фундаменталісти», що, однак, не означає, що вони не здійснювали злочинів на релігійному ґрунті. У ЦАР, де триває конфлікт між мусульманами й християнами, вагнерівці вбили тисячі людей. За словами представника Державного департаменту, «вагнерівці» непропорційно націлилися на мусульманські релігійні меншини, у деяких випадках вбиваючи цивільних мусульман. Посол США в ООН підрахував, що близько 40 % зареєстрованих порушень прав людини в країні сталися руками бойовиків Вагнера.

Чому не терористи?

Ніякої «зради» нема. Рішення США про визнання ПВК «Вагнер» організацією, яка викликає особливу стурбованість не заважає визнати їх терористами. Заява держсекретаря наголошує на злочинах найманців та показує, що вони відбуваються ще й на релігійному ґрунті.

Пропозиції визнати ПВК терористичною організацією лунали раніше, хоча губилися на тлі дискусій про визнання росії державою-спонсором тероризму. Але двопартійний проєкт закону про визнання «вагнерівців» терористами, зареєстрований 1 грудня, досі чекає розгляду в Конгресі. Водночас в адміністрації Байдена заявили, що вивчають питання про визнання ПВК терористичною організацією. Дуже ймовірно, що закон таки ухвалять. Це досить просто зробити, на відміну від визнання росії державою-терористом, що незрівняно важче, адже унеможливить будь-які політичні чи економічні контакти з кремлем.

Політтехнолог Михайло Шейтельман зауважив, що рішення про визнання «вагнерівців» терористами, ймовірно, уже прийняте. Воно розв’яже руки США та союзникам для атаки їхніх позицій у всьому світі, зокрема в ЦАР, Сирії та, теоретично, в Україні. Завдяки визнанню групи «Вагнера» терористами можна ускладнити фінансування ПВК, а також унеможливити логістику надзвичайно важливу для армії. Міжнародні компанії остерігатимуться мати справу з ПВК через ризик потрапити під санкції США. Відомо, що найманці путіна не утримуються з бюджету рф, адже це протизаконно, а фінансуються коштом з «охорони» видобутку нафти, золота та діамантів в Африці та на Близькому Сході. 

Нагадуємо, що депутати Європарламенту закликають внести групу «Вагнера» до списку терористичних організацій.  Раніше ми писали, як ПВК «Вагнера» показово стратили свого бійця

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.



Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.