Путін погрожує вдарити "Орешником" по Києву, грузини вийшли на протести, а в Сирії небувале загострення війни - головне за тиждень

Головні новини України та світу за тиждень 25 листопада - 1 грудня

Орешник, Сирія, Грузія, Путін

Тиждень, що минає, відзначився жорсткими відключеннями світла по всій Україні через масовану прицільну атаку Росії по енергетичній інфраструктурі. Війна у Сирії раптово загострилась, а Ізраїль та Ліван погодились на деескалацію. Грузини вийшли на масові протести проти проросійської влади, яка скасовує курс на євроінтеграцію. 

ATACMS по Росії та зниження максимального віку для мобілізації

Зранку 25 листопада відбулася масована атака ракет та безпілотників на Курську область. Росіяни стверджували, що нібито російська ППО збила одразу сім ракет, щоправда, про те, які саме це ракети росіяни офіційно не повідомляють. Окупанти казали, що удари припали на військове летовище на Курщині, а били по цьому об'єкту нібито з далекобійних ATACMS.

Удари по військових об'єктах на Курщині
Удари по військових об'єктах на Курщині

Тим часом у Верховній Раді України пропонують зменшити граничний вік перебування на військовій службі й в запасі з 60 до 55 років. Ініціативу обґрунтовують гіршим станом здоров'я військових старшого віку та необхідністю ротації. Командири відзначають, що “армія старішає”, і старші військовослужбовці не завжди можуть ефективно виконувати певні бойові завдання. Водночас ті, хто хоче продовжити службу, зможуть це зробити за власним бажанням.

А за океаном обраний президент США Дональд Трамп ще до офіційного вступу на посаду активно готовить плацдарм для свого президентства. Серед іншого, він планує заборонити трансгендерним людям службу в армії, тобто звільнити їх. Якщо він зробить це, то в армії США може поменшати на 15 000 військовослужбовців. Звільнення відбуватиметься "за станом здоров'я", що зробить їх непридатними до військової служби. А також наказ заборонить трансгендерним людям вступати до армії - і це в той час, коли вона і так не досягає кількісних цільових показників.

Прихильників перемовин все більше, як і “Шахедів”

Російські війська в ніч на вівторок, 26 листопада, випустили по Україні рекордні 188 Шахедів. 76 дронів були збиті. Ще 95 безпілотників - локаційно втрачено, ймовірно, через активну протидію РЕБ, а 5 БПЛА полетіли у бік Білорусі. Під час атаки найбільше постраждав Тернопіль. Окупанти пошкодили електроінфраструктуру, від якої живиться місто.

Результати соцопитування ЦСМ показали, що значна більшість українців підтримує рішення розпочати переговори з Росією з метою заморозки війни. Від початку повномасштабного вторгнення цей показник вперше отримав рекордну підтримку. Водночас менше половини українців вважають, що війна має завершитись поверненням кордонів України 1991 року та відновленням територіальної цілісності.

Такі настрої вирують на фоні того, що за тиждень російські війська встановили рекорд просування у 2024 році, у листопаді загалом захоплено 600 квадратних кілометрів, що викликає занепокоєння західних аналітиків. Ворог закріпив контроль над 18% території України. Попри значні втрати, окупанти активізувалися в Донецькій області, що може створити нові загрози для українських сил.

Вибухи в Криму та мінус одна війна

У середу, 27 листопада, в тимчасово окупованому Севастополі пролунали вибухи. Росіяни заявили про комбіновану атаку з боку з України. Зокрема, що на місто запустили дрони, ракети Нептун та С-200. Під ударом опинилися аеродроми Саки та Бельбек.

Вибухи в окупованому Криму
Вибухи в окупованому Криму

Тим часом у світі може стати на одну війну менше - Ізраїль погодився на припинення вогню з Ліваном. Ізраїльський прем'єр Біньямін Нетаньягу заявив, що "Хезболла" вже не та", а Ізраїль відкинув угруповання "на десятиліття назад". При цьому він додав, що тривалість припинення вогню "залежить від того, що відбувається у Лівані". Інформатор розбирався, чи вигідне це перемир’я Україні.

Палестинське угруповання ХАМАС також заявило, що готове припинити вогонь у Секторі Гази. Однак зробить це лише після того, як таке ж рішення виконають Ізраїль та ліванська “Хезболла”. Водночас кажуть, що ізраїльтяни буцімто цьому перешкоджають.

А от добитися завершення війни в Україні на вигідних для Києва умовах новообраний президент США Дональд Трамп навряд чи зможе. Таку думку висловив ексочільник МЗС Дмитро Кулеба. Угода Трампа, швидше за все, передбачатиме територіальні поступки на користь Росії. Втім такий документ не підпише Володимир Зеленський, бо це означатиме його "політичний кінець". Щодо Путіна, то він поки взагалі не хоче завершувати війну в Україні.

Масована атака на енергетику та чергові “ядерні” погрози Путіна

Збройні сили РФ у четвер, 28 листопада, здійснили черговий масований обстріл України. Мішенню була енергетика. Загалом ворог випустив близько 100 ударних дронів та понад 90 ракет різних типів. У кількох областях зафіксовано удари ракетами типу "Калібр" із касетними боєприпасами — саме по цивільній інфраструктурі.

Наслідком атаки стали екстрені відключення світла по всій країні. Пізніше енергетики повернулися до графіків відключення, але вони стали набагато жорсткіші - до 16 годин без світла на добу. На вихідних, на щастя, ситуація трохи покращилася.

Ввечері того ж дня російський правитель вибухнув новими погрозами на адресу України. Путін заявив, що почалося серійне виробництво нової балістичної ракети “Орєшнік”, яка здатна нести ядерний заряд. За словами очільник Кремля, кілька "Орєшників" нібито вже готові до застосування, а Генштаб та Міноборони Росії "зараз підбирають цілі для поразки" цими ракетами на території України. Зокрема, пригрозив вдарити по центру Києва.

Підсумки тижня 3

Пропутінські пропагандисти підхопили погрози та радісно понесли у соцмережі вигадану дату “нищівного удару” по українській столиці. Стверджувалося, що 29 листопада Путін звернеться до мирних українців з попередженням про застосування смертоносної ракети, а вже 30 грудня нову балістику застосують, та не одну. Як бачимо, не так сталося, як гадалося.

Народ Грузії проти проросійської влади 

Прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що його країна відкладає переговори про вступ до Європейського Союзу щонайменше до 2028 року. Це рішення обурило громадян, які вважають його зрадою національних інтересів і порушенням статті 78 Конституції, яка гарантує прагнення країни до євроінтеграції. Біля центрального офісу правлячої партії "Грузинська мрія" відбувся стихійний мітинг. Також протестувальники прийшли під стіни парламенту на проспекті Руставелі.

У діях влади багато хто вбачає зближення з російським курсом. Попри протести, проросійська політика уряду продовжує набирати обертів, а громадянське суспільство залишається у пошуках ефективних методів тиску на уряд.

Протестувальники та поліція у Тбілісі. Фото Getty Images
Протестувальники та поліція у Тбілісі. Фото Getty Images

Підконтрольні правлячій проросійській партії поліцейські та спецназ здійснили силовий розгін протестів проти рішення депутатів відтермінувати вступ країни до Європейського Союзу. Вже є перші постраждалі та затримані силовиками. При цьому їх не зупинило те, що у натовпі перебувала президент країни.

А тим часом спецпредставник обраного президента США Дональда Трампа по Україні генерал Кіт Келлог оприлюднив своє бачення виходу з війни. Представлений ним план щодо "досягнення миру через силу" пропонує припинення вогню, заморожування фронту та демілітаризацію. Однак експерти застерігають, що ці кроки навряд чи гарантують тривалий мир.

У ніч на 29 листопада у Ростовській області було гучно - регіон масовано атакували дрони. Під ударом перебувала нафтобаза "Атлас" поблизу міста Каменськ-Шахтинський. Цей об'єкт є частиною ВПК РФ, що забезпечує пальним ворожу армію.

Окрім цього, українські розвідники знищили російський радіолокаційний комплекс "Зоопарк" за допомогою чотирьох FPV-дронів. Вартість ворожого комплексу оцінюється в 1 мільярд гривень. Систематичне знищення таких комплексів суттєво ускладнює роботу російської артилерії, що посилює позиції України на полі бою, наголошують у ГУР.

В України є шанс на завершення "гарячої" війни, а в Сирії конфлікт вибухає з новою силою

Володимир Зеленський  несподівано заявив, що завершити "гарячу" фазу війни в Україні можливо. Такий шанс у Києва з'явиться у випадку, якщо неокуповані території України вступлять до НАТО. За таких умов країна згодом зможе повернути дипломатичним шляхом землі, захоплені РФ.

За словами президента України, війну з Росією можна завершити вже у 2025 році, але позиція України має бути сильнішою. Необхідне посилення тиску міжнародних партнерів на Кремль, щоб не дозволити Путіну диктувати свої умови Києву.

У суботу, 30 листопада, стало відомо, що сирійські повстанці  увірвалися в Алеппо - найбільше місто Сирії, а війська Башара Асада відступили. Втручатися довелося і Москві - російські війська вперше з 2016 року завдали ударів по Алеппо та пообіцяли Сирії додаткову військову допомогу.

Сирійські повстанці з захопленою російською військовою технікою
Сирійські повстанці з захопленою російською військовою технікою

Сирійські повстанці затрофеїли російську техніку, зокрема, ЗРК "Панцирь", біля авіабази Квейріс.На кадрах у соцмережах можна побачити літаки, які росіяни передавали режиму Башара Асада, гелікоптер, боєприпаси.

У мережі поширюється відео нібито захопленої сирійськими повстанцями резиденції Асада в Алеппо. Також повідомляється про перехід під їхній контроль міжнародного цивільного аеропорту Алеппо. Сам Асад нібито лишається в країні.

В НАТО частинами не підемо

У неділю, 1 грудня, стало відомо, що КНДР могла передати Росії 100 артилерійських систем, у тому числі самохідні гаубиці М1989 і реактивні системи залпового вогню М1991. Система M1991 здатна стріляти 240-мм ракетами вагою 187 кг на відстань до 60 км. Ця система може дістати до Харкова, який розташований всього за 40 км від кордону з РФ.

У наступному році військові витрати Росії будуть підвищені до рекордного рівня - Путін затвердив бюджет РФ на 2025 рік. На армію РФ спрямує понад 145 млрд доларів.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна ніколи юридично не визнає окуповані території російськими. Він висловив сподівання, що повернення більшості тимчасово окупованих земель відбудеться завдяки дипломатії. президент зауважив, що Україна не погодиться на вступ до НАТО, якщо в Альянсі запропонують прийняти лише частину наших територій. Адже це призвело б до автоматичного визнання, що інші частини України, які б теоретично не потрапили у склад Альянсу, визнались би не українськими та перебували у постійній загрозі.

З першого грудня в Україні запрацював проєкт "Зимова єПідтримка". У його рамках громадяни можуть подавати заявки, щоб отримати 1 тисячу гривень від держави. За півдня на виплату тисячі було подано понад мільйона заявок.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube