Російська атака 28 листопада спричинила обговорення довкола роботи ППО. Попри офіційні дані про 90% збитих ракет, військові аналітики та популярні медіа ставлять під сумнів ефективність систем захисту й вимагають кадрових змін у командуванні
Збройні сили РФ у четвер, 28 листопада, здійснили черговий масований обстріл України. Мішенню була енергетика, повідомив президент Володимир Зеленський.
Загалом ворог випустив близько 100 ударних дронів та понад 90 ракет різних типів. У кількох областях зафіксовано удари ракетами типу "Калібр" із касетними боєприпасами — саме по цивільній інфраструктурі.
У Міненерго зазначили, що це вже 11 за цей рік масована атака по енергетиці України. На цей раз вона була націлена на об’єкти критичної інфраструктури. За офіційними даними, Повітряні сили України збили 90% крилатих ракет, однак ця статистика спричинила гучний скандал в інформаційному просторі.
Інформатор розбирався, що не так з офіційними даними, чи справді в них може бути маніпуляція і чи дійсно після скандалу керівництву Повітряних Сил може загрожувати звільнення.
Один із найвпливовіших українських телеграм-каналів, "Миколаївський Ваньок", який має понад 2,6 млн читачів, звинуватив командування Повітряних сил у маніпуляції цифрами. На думку авторів каналу, реальні наслідки обстрілів, включаючи екстрені відключення електроенергії у багатьох регіонах, спростовують "офіційну" статистику щодо збиття.
"Сьогодні не буде публікації цифр на нашому каналі. Не можу дозволити собі поширювати п@здьож окремих командувачів про збиття, коли результат видно всім", – заявив адміністратор каналу.
Справді, Росія спрямувала атаку на енергетичну інфраструктуру країни. І таки було зафіксовано 12 влучань в об’єкти паливно-енергетичного сектору, що спричинило масові аварійні відключення. Без електроенергії залишилися мільйони людей у Київській, Львівській, Одеській та інших областях.
"На Львівщині понад пів мільйона абонентів залишилися без світла, на Волині – понад 215 тисяч", – повідомила місцева влада.
Повітряні сили, однак, наголошують, що збиття 90% крилатих ракет є значним успіхом, враховуючи складність протидії сучасним російським засобам повітряного нападу росіян.
Експерти відзначили, що кількість засобів повітряного нападу РФ під час масованих атак перевищує можливості української ППО. Ворог використовує сучасні методи, включаючи теплові й радіолокаційні пастки, а також засоби радіоелектронної боротьби, які суттєво ускладнюють роботу застарілих радянських ЗРК.
При цьому 28 листопада російська армія запустила по Україні 85 крилатих ракет, з яких 57 були типу Х-101 авіаційного базування, а ще 28 - морські "Калібри" 3М14. Останнім часом ці ракети часто оснащуються касетними бойовими частинами, що створює серйозні проблеми для української протиповітряної оборони.
Як пояснив військово-політичний оглядач Олександр Коваленко, класичні радянські системи ППО, які переважно використовує Україна, розраховані на збиття ракет через підрив поблизу цілі, що створює осколкову хмару. Такий підхід працює добре для ракет з унітарною бойовою частиною. Але для касетних боєприпасів цей метод менш ефективний: навіть якщо ракета буде збита, суббоєприпаси все одно розсипаються.
"Навіть російські С-400 мають серйозні проблеми з перехопленням касетних ATACMS, бо вони розраховані на створення осколкового поля, а не точкового перехоплення" — зазначає Коваленко.
На противагу цьому західні системи, такі як Patriot, орієнтуються на ураження ракети за траєкторією її польоту, з безпосереднім ураженням бойової частини. Коваленко підкреслив, що більшість систем ППО малого та середнього радіуса дії, які ефективно перехоплювали ракети Х-101 і 3М14 з 2022 року, є радянського типу. Однак із касетними бойовими частинами їхня ефективність значно знижується.
"Україні потрібні більше сучасних систем ППО, адже Росія адаптується, і ми можемо відповісти лише за допомогою підтримки наших партнерів" - резюмував оглядач.
Деякі експерти зазначили, що ситуація з підрахунками кількості збитих ворожих цілей могла виникнути через специфіку обліку. Тобто не всі ракети, які зникають із радарів через втручання РЕБ або пошкодження, фактично можуть вважатися збитими. І це може призводити до завищення статистики. При цьому сьогодняшній обстріл Росією в черговий раз продемонстрував, що західних систем ППО все ще недостатньо для надійного прикриття критичної інфраструктури. Кожна атака демонструє, наскільки ми залежні від постачання сучасного озброєння. У період масованих ударів засобів прикриття просто не вистачає.
"Ворог не полишає спроб занурити Україну в морок. Росія веде свою геноцидну війну. Війну на знищення українського народу. Тобто плани Путіна не змінилися. У нього не так багато козирів у рукаві щодо ескалації і щодо продовження війни. І він буде бити далі по енергетичній інфраструктурі. Тому потреба в наданні систем ППО для України як була, так і залишається. У нас все ще недостатньо систем, ракет-перехоплювачів. Потрібно більше, щоби закривати якомога більше об'єктів на території України", - зазначив Мусієнко.
Військовий оглядач Денис Попович в ефірі "Ми Україна" також розповів, що атака Росії очевидно була спрямована на енергетику в західних областях. Ворог спрямував таким чином свої ракети, що більшість "Калібрів" і Х-101 летіли якраз на західні регіони.
"Ворог знає про нашу енергетичну систему. Десь уразили якусь енергетичну генерацію, якусь розподільчу станцію, якісь трансформатори, а через те, що в нас енергетична система єдина, доводиться перекидати енергію туди, де є нестача. А внаслідок попередніх ударів є проблеми загалом з генерацією і можливістю маневрувати цією енергетикою. Тому будь-який удар по будь-якій станції і одиниці потужності впливає загалом на всю систему", - проаналізував наслідки сьогодняшньої атаки Попович.
Деякі експерти звертають увагу на запровадження більш тривалих відключень після масованого обстрілу РФ, що також може вказувати на те, що наслідки атаки є більш руйнівними, ніж про це офіційно звітують.
"Повертаємося до графіків відключення електроенергії. Але вони будуть просто більш тривалими. Наскільки відомо, що до нових ударів сьогоднішніх в залежності від регіону йшлося про 3-4 години відключень на добу. Зараз їх буде приблизно до 6-8 годин і більше, в залежності від регіонів, які постраждпли більше. Наприклад, Житомирська область, Вінницька область...", - зазначив експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в ефірі Новини Live.
Експерт з енергетики додав, що скоріше за все, Росія здійснює певний свій план з подальшого розхитування енергосистеми об'єктів на західній Україні. Проектну потужність цих об'єктів навіть після попередніх ударів не повністю вдалося відновити.
"Скоріше за все, мова йде про підстанції, бо там також були пошкоджені газові об'єкти. І це вже "Нафтогаз України" підтведив, що як і в квітні-травні удари наносяться по системі закачування і підйому газу з підземних сховищ", - зазначив він.
Скандал навколо звітів Повітряних сил може мати політичні наслідки, зокрема призвести до кадрових змін у військовому командуванні (наразі командувачем Повітряних сил є генерал-лейтенант Анатолій Кривоножко, якого призначили після звільнення Миколи Олещука і скандалу з загибеллю пілота-аса Олексія Меся та втратою F-16 - ред.). Однак, важливо зберігати довіру до офіційних структур та уникати інформаційної дискредитації в умовах війни.
Так, окремі джерела, включаючи "Миколаївський Ванек", ставлять офіційну статистику (про збиття 75 ракет з 91) під сумнів. Адміністратор каналу навіть вимагає звільнення окремих командирів Повітряного командування через недостовірні звіти.
"Якщо після сьогоднішнього дня не полетять голови командирів, які тримаються за свої @бані посади, то я не знаю, що ще має статися", – пише канал.
Втім, журналіст Василь Пехньо наголошує на важливості конструктивної критики. Він закликав до розсудливості, наголошуючи, що ця ситуація є відображенням ширших суспільних проблем.
"Ймовірно, Миколаївський Ваньок має рацію щодо не зовсім правдивих цифр щодо збиття повітряних цілей. І так, у ПС у нас все ще є совок по доповідях наверх неправдивих, вочевидь зведень. Як і загалом у всій армії це є. Як і загалом у суспільстві це є," - зазначає журналіст.
Пехньо звертає увагу на те, що критика генералів та командувачів Повітряних сил часто має узагальнений характер. "Мовляв, усі уроди, а генерали на посадах командувачів — й узагалі" — іронізує він. Проте, журналіст закликає конкретизувати претензії, а також враховувати реальний стан справ із забезпеченням ППО в різних регіонах.
"Питання — чи відомо тим, хто пише про готовність/неготовність до обстрілу про той запас зенітних ракет, який є у розпорядженні зенітників на заході країни? Чи відомо про наявність там сучасних ЗРК?" - додає Пехньо, закликаючи до критичного аналізу.
Окремо він нагадує, що Повітряні сили зазнали значних кадрових втрат через мобілізацію військових до піхоти, що також могло вплинути на ефективність їхньої роботи:
"Чи не з Повітряних Сил і підрозділів МВГ (мобільна вогнева група - ред.) забирали людей в піхоту, бо на державному рівні була просрана мобілізація?"
Підсумовуючи, Пехньо закликає не піддаватися масовій критиці, а зважено оцінювати ситуацію, пам’ятаючи про складнощі, з якими стикаються Повітряні сили:
"Чомусь, коли 2 тижні тому пані Наталя з МВГ збила ракету, то всі їй співали дифірамби. А сьогодні — всі готові на палю насадити. Включно із пані Наталею".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.