Росія так і не досягла ключових військових цілей в Україні, її економіка стагнує, а сотні тисяч військових можуть повернути з великим невдоволенням додому, усе це разом викликає у Путіна великий острах бунтів
У західних політичних колах починають зростати тривожні побоювання щодо очікуваного миру в Україні. Там вважають, що із закінченням війни в Україні російський правитель Володимир Путін може зіштовхнутися із серйозними внутрішніми викликами у самій РФ. Особливо — з боку військових, які повертатимуться додому. Війна стала для багатьох з них стабільним джерелом доходу, а по її завершення солдати повертатимуться у депресивні економічні регіони, що лише посилюватиме їхнє невдоволення. Путін боїться бунтів військових, тому, ймовірно, не погодиться завершувати війну в Україні
Про ймовірні бунти військових у РФ пише BILD. Журналісти наголошують, що Путіну так і не вдалося досягти ключових військових цілей в Україні. Водночас російський ВПК значно зміцнився завдяки значним державним інвестиціям.
Сотні тисяч росіян отримують стабільний дохід лише завдяки війні в Україні. Для Путіна це стає складним вибором шляху до компромісу, оскільки порушує питання: яким може бути майбутнє Росії, якщо бойові дії раптом припиняться.
Економічні експерти прогнозують, що після закінчення війни і без того крихка економіка Росії зіткнеться із ще більшими труднощами.
"Якщо розглядати динаміку промислового виробництва без урахування секторів із панівною часткою військово-промислового комплексу, можна говорити про перехід до рецесії", — зазначили експерти.
Зараз у РФ спостерігається зниження рівня виробництва у багатьох секторах, починаючи з харчової промисловості, закінчуючи машинобудуванням. Виняток становить лише оборонна промисловість, яка демонструє зростання.
Економістка і ексспівробітниця Центробанку Росії Олександра Прокопенко вважає, що навіть закінчення війни Росії з Україною не вплине на військово-промисловий сектор країни. На її думку, РФ поповнюватиме втрати зброї.
"На мою думку, закінчення війни не вплине на збройову промисловість — сектор продовжуватиме отримувати зиск від державних потреб. Військові мають поповнити свої арсенали, які значно скоротилися чи навіть повністю виснажилися через війну проти України. Виробники оборонної продукції інвестували у розширення своїх потужностей, очікуючи на подальший високий попит. Маю сумнів, що такий роздутий військово-промисловий комплекс знову скоротиться", — пояснює вона.
Вона наголошує, що НАТО та ЄС обговорюють можливість збільшення своїх оборонних витрат. У таких умовах скорочення витрат на військову промисловість для Путіна було б політично неприйнятним.
Журналісти також зазначили, що ймовірною причиною нестабільності у РФ можуть стати військові, які повертатимуться з фронту. Експерт Інституту міжнародних справ та безпеки Маргарет Кляйн зазначила, що взаємодія зі солдатами стане новим викликом для Путіна. Ключовою складністю цього питання буде забезпечення матеріальних потреб цих військових.
"Ті, хто йшов на фронт добровольцями, часто заробляють набагато більше за середню заробітну плату протягом кількох років війни. Це пов'язано зі збільшенням оплати праці, але насамперед із часом дуже високими одноразовими бонусами за вербування, які можуть сягати понад 40 000 євро", — зазначає Кляйн.
На думку експертки, багато військових РФ, які відрізняються жорстокістю та душевними травмами, повернуться до регіонів з депресивною економікою та низьким рівнем життя. Якщо Росія не зможе забезпечити їм гідне майбутнє, це може призвести до зростання соціальної напруги, збільшення випадків насильства та бунтів.
Раніше представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов повідомляв, що у РФ зміниться путінський режим внаслідок бунтів населення. І це буде саме бунт, а не осмислений протест. Оскільки країна-агресорка не має громадянського суспільства.
Також екссекретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов раніше заявляв, що Захід повинен починати готуватися до розпаду Росії. Країна-агресорка ослабла і ризикує розвалитися на окремі частини.
Водночас очільник української військової розвідки Кирило Буданов в інтерв’ю польському виданню TVP Info зазначав, що Росія не зможе дозволити собі продовжувати свою агресію проти України протягом багатьох років. Згідно з висновками української розвідки, економічні ресурси РФ будуть вичерпані не пізніше 2025 року.