Провокації та блекаути можуть призвести до збільшення попиту на пальне та зростання цін: експерт

Акциз на кожен літр моторного палива — бензину, газу, дизелю — повинен бути однаковим

Провокації та блекаути можуть призвести до збільшення попиту на пальне та зростання цін: експерт
Ситуація з пальним в Україні є контрольованою і дефіциту не передбачається - експерт

Наразі ціни на пальне в Україні повністю залежать від світових цін на нафту та курсу гривні. Крім того, настала пора для уніфікації «паливного» податку - розповів «Фактам» експерт, засновник однієї з мереж АЗС Дорел Пентелейчук.

За словами Дорела Пентелейчука, ситуація на ринку пального в майбутньому сильно залежатиме від дій окупантів, зокрема від їхніх спроб спровокувати черговий блекаут.

«Згідно з тогорічним досвідом, коли по всій країні сталися перебої з електропостачанням і населення та промисловість змушені були використовувати генератори, вартість пального зросла на 10%. Забезпечення стабільності та надійності постачання пального є ключовим завданням в умовах можливих загроз для електроенергетичної системи. Тому власники та оператори АЗС інтенсивно вивчають ситуацію, приділяючи увагу як факторам світового ринку, так і внутрішнім подіям в країні, щоб адекватно реагувати на будь-які зміни в цінах та попиті», - сказав експерт.

Він додав, що нині ситуація з пальним в Україні є контрольованою і дефіциту не передбачається. Проте є труднощі у ситуації з автогазом.

«Вони виникають через логістичні проблеми, зокрема страйки перевізників на польському кордоні. Більшість скрапленого газу до України транспортується вантажівками і через це з'являється дефіцит цього виду пального в країні», - сказав Пентелейчук.

Також він висловив думку, що настала пора для уніфікації «паливного» податку в Україні.

«Має бути справедливо, щоб акциз на кожен літр моторного палива — бензину, газу, дизелю — був однаковим. Для мене справедливість в цьому питанні — головне. Чому водій автомобіля на бензині має платити у чотири рази більше акцизу (213 євро), ніж той, хто користується газом (52 євро)? Наразі законодавцями планується підвищити акциз, але зробити його на 20% нижчим за акциз на бензин, оскільки він має меншу енергетичну цінність і вищий розхід», - розповів експерт.

Очікується, що підвищення акцизу призведе до зростання ціни на газ приблизно на 4,5 гривні за літр.

Щодо зростання цін на інші види пального, то Пентелейчук зауважив, що після повернення довоєнного оподаткування та зростання акцизів на нафтопродукти ринок трохи оговтався та стабілізувався.

«Тому про стрімке подальше підвищення цін на пальне зараз вже не йдеться, скоріш навпаки, за відсутності нових криз можемо очікувати на їхнє зниження. Тепер все залежатиме лише від світових цін на нафту, курсу гривні та геополітичних умов. Військові події та загрози, пов'язані з російською агресією, можуть продовжити створювати невизначеність та труднощі у відновленні інфраструктури, що впливає на надійність постачання пального. Можливість провокацій та блекаутів може призвести до збільшення попиту на пальне, що посилить тиск на ціни», - сказав експерт.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube