Політтехнологію, через яку Санду ризикує втратити свою посаду, можуть застосувати в Україні, місцем розколу стане ставлення до мирних переговорів
На виборах у Молдові як по нотах розіграли російську політтехнологію, завдяки чому майже половина громадян країни висловилася проти вступу до ЄС, а Майя Санду, не маючи реальних конкурентів, не здобула перемоги у першому турі. Тепер, у другому турі, вона взагалі може програти. Ту саму технологію тепер спробують використати в Україні, причому може навіть без будь-яких виборів.
У Молдові політтехнологили "тригерили" виборців образом Маї Санду. Ось, як пояснює цей спосіб впливу на виборців політичний експерт Борис Тизенгаузен:
“Людина може бути культурною, міркувати про кіно та літературу, але як тільки говориш “Крим” чи “Донбас”, у нього очі стають скляними і він репетує: “Навіщо ви 8 років бомбили Донбас?”. Як тільки ти розумієш, що для тебе є такі тригерні теми і ти без аргументів готовий кидатися за них на людину, отже, є канал впливу на тебе. З іншого боку, для кожного українця зараз є тригерна тема — війна Росії проти України.”.
У Молдові таких тригерів вистачає – це найбідніша країна в Європі. Її громадяни незадоволені економічною ситуацією. Тож всі проблеми країни списувалися на Санду:
Через це діюча голова держави накопичила великий антирейтинг – і хоча у неї не було реальних опонентів, виборці були схильні голосувати проти неї - за будь кого. У проросійського кандидата Олександра Стояногло, з яким вийшла у другий тур Санду, через це з’явилися шанси перемогти. Про це Інформатору напередодні казав нардеп від “Слуги народу”, член групи з міжпарламентських зв’язків із Молдовою Євгеній Брагар:
“Розклади по виборах у Молдові поки сприяють перемозі Стояногло. Інші кандидати [у першому турі] – умовно проросійські. Тобто їхній електорат перейде до Стояногло”.
Перший тур виборів проходив паралельно з референдумом про вступ до ЄС. І парадокс у тому, що проти ЄС проголосувала Майже половина населення Молдови. Якщо точніше, більше половини були “проти”, лише діаспора проголосувала категорично “за”.
В Україні дуже просто розгорнути таку саму технологію. Тригером будуть мирні переговори. Вже гуляє теза щодо того, що Зеленський нібито не хоче зупиняти війну, оскільки після мирних переговорів може втратити владу. Навіть Віталій Кличко небезпечно наблизився до подібної оцінки в інтерв’ю італійській Corriere della Sera. Кличко, як мер Києва, перебуває у певному політичному протистоянні із Офісом президента.
Кличко навіть припустив, що Зеленському доведеться провести референдум, щоб дізнатися думку громадян переговорів та продовження війни.
“Чи продовжувати війну з новими смертями та руйнуваннями, чи подумати про територіальний компроміс із Путіним? І який тиск буде з боку Америки, якщо Трамп переможе? І як пояснити країні, що нам потрібно віддати шматки нашої території, які коштували життя тисячам наших героїв? Хоч до якого кроку він не вдався б, наш президент ризикує покінчити життя політичним самогубством”, – казав Кличко.
Але те, що каже Кличко є квиточками. Набагато цікавіше, які думки вкидаюють проросійські політики. В умовах умовної контрольованості інформаційного простору через телемарафон, альтернативний інфопростір в соцмережах та Youtube стає більш впливовим.
Санду з командою не помітили, як опонентів стало критично багато через вплив інфопростору, що вони не могли контролювати. Вочевидь це відбувалося досить швидко. В Україні теж незрозуміло, як швидко зростатиме кількість людей, які вважає переговори з Росією єдиним правильним рішенням щодо війни
Примітно, що проросійський політолог Кость Бондаренко вже заговорив про схожість ситуацій між Україною та Молдовою. Бондаренко, який пише нібито для української аудиторії, але цітують його виключно російські ЗМІ, застерігає, що голоса діаспори нібито дозволять Зеленському “продовжувати війну” (саме голоси молдавської діаспори дозволили Санду отримати позитвні результати). Можна припустити, що через вплив пропаганди вже не всім українцям ці заяви видаються абсурдними.
Щодо мирних переговорів треба мати на увазі:
Тож наразі мирні переговори неможливі зовсім не через політичні чинники. Саме тому з’явився План перемоги Зеленського. Він показує, як досягти переламу на фронті та почати диктувати Росії власні умови. Можливо й на переговорах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.