Замордували за хіджабу: Іран захлинається в протестах, є жертви

Читать на русском

Кількість загиблих іранських демонстрантів через свавілля поліції моралі становить щонайменше 5-ро осіб.

Читать на русском
Замордували за хіджабу: Іран захлинається в протестах, є жертви

Кількість загиблих іранських демонстрантів через свавілля поліції моралі становить щонайменше 5-ро осіб.

13 вересня, на вулицях Тегерану 22-річну Махсу Аміні затримала "поліція моралі". Дівчину звинуватили в неналежному носінні хіджаби, а за кілька днів вона померла. Й хоч іранський президент Ібрагім Райсі наказав розпочати розслідування смерті дівчини, місцеві вирішили взяти правосуддя в свої руки. Після цього на вулицях Ірану розпочалися протести. В результаті яких, станом на вечір 20 вересня, стало відомо про смерть щонайменше п'ятьох людей. 

Кількість жертв повідомляє видання Al Jazirah із посиланням на слова губернатора північно-західної провінції Ірану Курдистан Есмаїла Зарей Куші.

Місцева поліція стверджує, що смерть Махси Аміні викликав серцевий напад. Державні ЗМІ публікували звіти, в яких стверджували, що до арешту дівчина мала вдосталь хвороб. Проте, родина загиблої впевнена, що до затримання у їхньої доньки не було проблем зі здоров'ям. Журналісти The Guardian знайшли свідків, які стверджують, що насправді ж причиною смерті Аміні, може бути побиття у фургоні для затриманих. Серце жінки зупинилося у госпіталь, куди її нібито доставили вже з травмами голови. 

Похорон відбувся в  рідному місті Махси - провінції Курдистан . Під час процесії дехто вигукував антиурядові гасла на кшталт "смерть диктатору", маючи на увазі Верховного лідера Ірану Алі Хаменеї. Скинути диктатора в країні хочуть вже давно. Востаннє, коли люди виходили на мітинг-повалення Хаменеї лише за офіційними підрахунками жертвами протестів стали більш як 2 тисячі людей. Людей чавили танками, серед загиблих були й діти. Тоді, в 2019 році, спостерігачі назвали листопадні протести найбільш кровопролитними з 1979 року.

Але навіть така статистика, не зупинила волевиявлення людей. Місцеві громадські організації закликали до загального страйку. Соціальні мережі сколихнули відео протестувальників, які зривають плакати авторитарного лідера Ірану, палять хіджаби та ріжуть волосся. Студенти заполонили вулиці Тегерану з плакатами "Жінки, життя, свобода" та "Я не хочу померти".

До акції приєдналася іранська акторка Анахіта Хемматі. 

Хіджаб, який став обов’язковим для жінок в Ірані після революції в країні 1979 року, вважається червоною лінією для теократичних правителів Ірану. Відповідно до ісламського закону шаріату жінки зобовʼязані покривати волосся та носити довгий вільний одяг, щоб приховати свою фігуру. Порушив дрескод - штраф, арешт чи інший вид покарання від поліції моралі. 

За кілька днів протестів, відомо про щонайменше 5-х загиблих та більше десятка постраждалих та заарештованих людей. Аби розігнати демонстрантів застосовують сльозогінний газ та водомети. А в курдському регіоні Ірану навіть відкрили вогонь по людях, повідомляє Reuters.

Масові протести в столиці Ірану Тегерані 20 вересня 2022 року, фото: Getty Images
Протести в Тегерані 20 вересня 2022 року, фото: Getty Images

 

Смерть Махси Аміні стала головною темою обговорення в іранських шпальтах. До уряду Ірану звернувся навіть Держсекретар США Ентоні Блінкен, з проханням припинити системне переслідування жінок і дозволити мирні протести. Але навіть після публікування, перегляду камер з відеостеження зі слідчого ізолятора, де нібито дівчині стало зле без очевидних на то причин та попри заяву  бригадного генерала Рахімі, який заявив що не вірить у неналежну поведінку поліціянтів – кровопролитні протести в Ірані все ще тривають.

@setix_n We just want to be free and safe in our country🇮🇷 #Mahsa_amini#Mahsaamini#مهسا_امینی♬ original sound - em🤍
Нагадаємо, лідер ісламської революції в Ірані Алі Хаменеї став одним з небагатьох диктаторів світу, який публічно підтримав РФ у геноциді проти українського народу. А нині, росіяни використовують безпілотники з Ірану у війні проти України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.