Просилися до України: Інформатор спілкувався із суджанцями з інтернату до того, як його знищила російська авіація

Удар по школі-інтернату в Суджі був завданий коригованою авіабомбою, хоча російські військові знали, що в будівлі знаходяться лише мирні жителі

Наслідки удару РФ по інтернату в Суджі
Військова комендатура ЗСУ проводить рятувальну операцію

Ввечері 1 лютого російська армія завдала удару коригованою авіабомбою (КАБ) по школі-інтернату в Суджі Курської області. У момент атаки в будівлі знаходилися 95 осіб – переважно люди похилого віку та лежачі хворі, які не змогли евакуюватися. З-під уламків чути крики про допомогу.

Про черговий воєнний злочин Росії повідомили у Генеральному штабі ЗСУ, опублікувавши відео руйнувань. Інформацію також підтвердив речник військової комендатури Суджі Олексій Дмитрашківський.

"З-під завалів чути стогони та крики людей. Силами військової комендатури зараз ведуться пошуково-рятувальні роботи. Російська армія свідомо атакувала місце, де перебували виключно цивільні – місцеві жителі, жінки, діти та люди похилого віку", – зазначив він.

Генштаб підкреслює, що російська сторона знала, що в інтернаті не було військових. Це був прицільний удар по мирному населенню. Причому, своєму ж власному.

Покинуті задовго до удару 

Серед тих, хто опинився під завалами – місцеві жителі, які залишилися без житла та евакуаційних можливостей. Для них інтернат став єдиним прихистком, який облаштувала українська військова комендатура. У жовтні 2024-го року Інформатор встиг побувати в цій школі-інтернаті за декілька місяців до атаки. Ми розповідали про жалюгідні умови, в яких змушені були виживати мешканці Суджі.

Вже тоді було зрозуміло – ці люди нікому не потрібні. Путін залишив їх напризволяще.

На той час в інтернаті проживали приблизно 300 осіб – переважно літні люди, які не могли самостійно вибратися із зони бойових дій. Для них у будівлі облаштували примітивні палати з радянськими залізними ліжками, старими тумбочками та обдертими стінами.Щоби забезпечити цих людей найнеобхіднішим, українська військова комендатура організувала притулок:

  • регулярні медичні огляди – сюди приїжджали лікарі з Сум
  • гуманітарна допомога – хліб, крупи, цукор, вода
  • опалення – у жовтні завезли буржуйки, щоби мешканці змогли пережити зиму

Журналіст Інформатора зустріла там Марину Каширцеву – молоду жінку з Харкова. Вона допомагала доглядати за старенькими, хоча й сама була змушена тікати від війни. Тоді було очевидно: російська влада нічого не робила для порятунку цих людей. Вони залишилися напризволяще, поки українські військові намагалися забезпечити їх мінімальним захистом.

Також важливим є той момент, що в інтернаті, по якому Росія завдала авіаудару, перебували місцеві жителі, які чекали на евакуацію в Україну. Ця евакуація вже тривала кілька тижнів: людей поступово вивозили, хоча спочатку цього не робили через побоювання, що Україну звинуватять у "депортації" населення. Згодом процес ускладнився постійними обстрілами, але українські військові продовжували рятувати людей.

І ось – російська авіація свідомо вдарила по будівлі, де залишалося близько 100 осіб. Очевидно, що це було зроблено для того, щоб ці люди не змогли залишити російську територію. Це вже не просто військовий злочин – це цілеспрямоване масове вбивство власних громадян, які хотіли втекти від путінського режиму.

Знищення власних мирних жителів

Російська армія щодня тероризує українські міста ракетними та дроновими ударами, а тепер вона почала цілеспрямовано вбивати і власних громадян, заявили у Генштабі ЗСУ. Російські військові прекрасно знали, що в цій будівлі немає жодних військових об’єктів – лише мирні жителі. І все одно завдали удару.

Цей злочин – черговий доказ того, що Кремль не зацікавлений у порятунку своїх громадян. Вони йому просто не потрібні. Чи потрібні виключно як засіб пропаганди, щоб вигадувати байки про удар з боку України.

Так, російська пропаганда вже намагається перекласти відповідальність за цей авіаудар на Україну. Одразу після атаки російські пропагандисти запустили нову брехню: нібито саме українські військові вдарили по інтернату, де знаходилися цивільні. Як завжди, ці заяви не підкріплені жодними доказами, а лише вигаданими історіями, що розганяються через державні росЗМІ.

Пропагандисти РФ поширюють фейкові свідчення російських чиновників і "експертів", намагаючись створити картину про нібито "злочини українських карателів". Наприклад, видання цитує в.о. начальника Курського бюро судово-медичної експертизи Тетяну Балєєвських:

"Зізнаюся, було складно дослідити ці трупи насамперед психологічно. Тому що ми розуміємо механізм утворення пошкоджень, ми розуміємо, які біль та страждання зазнавали ці люди", - 

При цьому навіть міжнародні організації, які традиційно уникають різких оцінок, не підтримали кремлівську версію подій. Представник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік заявив:

"Організація Об'єднаних Націй не сприймає вбивство мирних громадян. Ми дуже послідовно висловлювалися проти загибелі та вбивств будь-якого цивільного населення, незалежно від того, чи перебувають вони в Росії чи в Україні".

А французьке інформаційне агентство AFP сухо констатувало:

"Росія стверджує, що українські солдати вбили майже два десятки мирних жителів у Курській області. Агентство AFP не змогло оперативно перевірити ці твердження".

Очевидно, що це чергова інформаційна спецоперація, яка має на меті приховати той факт, що російська армія свідомо б'є по власних громадянах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube