Протезування військових, освітні субвенції та збільшення надходжень: яким має бути головний фінансовий документ України на наступний рік
Вже незабаром Верховна Ради України має почати розгляд головного фінансового документу країни на наступний рік. Йдеться про бюджет-2024. В неділю, 15 жовтня, профільний комітет ВР рекомендував депутатам розпочати перше читання законопроєкту.
Про це повідомив нардеп від "Слуги народу" Роман Каптєлов в своєму Telegram-каналі. Він розповів основні деталі, які відомі на цей час.
Так, народний обранець розповів, що основна редакція тексту вже готова, однак потребує суттєвих змін. Їх уряд мусить врахувати при підготовці до другого читання.
Наприклад, в разі ухвалення законопроєкту про оподаткування банків загальні доходи держбюджету слід збільшити на 9,9 мільярдів гривень. Тут йдеться про законопроект 9656-д.
Видатки на будівництво, ремонти та закупівлю майна в органах державної влади планується скоротити на 1,3 мільйрди гривень. В свою чергу, ці гроші перерозподілять на більш важливі речі: протезування для військових (574 мільйони) та освітні субвенції на понад 384 мільйони.
Трохи більше грошей, ніж цьогоріч, отримає судова система. Зокрема, на забезпечення діяльності Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії направлять додаткові 62 мільйони гривень.
От Бюро економічної безпеки (БЕБ) не дорахується аж 409 мільйонів гривень. Ці кошти спрямують на митну службу.
"Спрямувати ці кошти (планують - ред.) а закупівлю сканерів для митниці на пунктах пропусках залізничного сполучення задля посилення боротьби з корупцією і уникненням несплати митних зборів та платежів", - пише Каптєлов.
Зростуть видатки також на Нацслужбу здоров'я України (НСЗУ). Зазначається, що її працівники "впроваджують медичну реформу". Втім, сума невелика: лише 5 мільйонів гривень.
Серед окремих видатків - 376 мільйонів гривень, які підуть на утилізацію ракетного палива задля уникнення екологічної катастрофи. Додатково також мають виділити 100 мільйонів на наукові дослідження НАН.
"Також комітет рекомендує надати уряду доручення опрацювати 61 додаткове питання, як наслідок матимемо додаткову можливість збільшити дохідну частину державного бюджету і ще раз ретельно проаналізувати видатки державного бюджету на 2024 рік, скоротивши непріоритетні і додавши кошти на заходи, які матимуть обґрунтовану потребу у наступному році", - резюмує Каптєлов.
Ухвалення українського бюджету зазвичай завжди було тим ще "цирком на дроті". Задовго до всіх буремних подій, у мирні та умовно мирні часи, "бюджетна ніч" була однією з основних "пригод" Верховної Ради за весь рік. Прийняття основного фінансового документу країни проходило важко, довго, з надвеликою кількістю правок тощо. Все тому, що кожна з груп впливу мала свої інтереси, цілі та задачі, намагаючись урвати й собі шматочок з загального грошового "пирога".
Втім, війна внесла свої корективи. І наразі депутати приймають бюджет дуже швидко й організовано. Дивного в цьому нічого нема, адже наразі бюджетний процес має бути дуже оперативним.
По-перше, цього вимагають наші західні союзники. По-друге, фактично половина бюджету - це і є ті самі гроші наших партнерів. Основні витрати України йдуть на війну з агресором та на силовий апарат, а все інше (переважно соціальні сфери) беруть на себе донори нашої країни. Тому варто очікувати, що й цього року, скоріше за все, усі правки будуть оперативно розглянуті депутатами, а бюджет приймуть швидко та раніше строку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.