Про що Путін сьогодні говорив з Ердоганом?

Про що Путін сьогодні говорив з Ердоганом?

Читать на русском

Cпільну прес-конференцію Путіна та Ердогана скасували

Читать на русском
Про що Путін сьогодні говорив з Ердоганом?

Cпільну прес-конференцію Путіна та Ердогана скасували

Президент рф Володимир Путін зустрівся із Президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом у Сочі. В складі російської делегації прибув також голова Чечні Рамзан Кадиров. Переговори Ердогана і Путіна віч-на-віч відбулися о 15:00, після цього почалися переговори у складі делегацій.

Про що домовилися? 

Очікується, що головними темами переговорів будуть припинення війни Росії та України та перспектива турецького наступу в Сирії. Ось що каже з цього приводу відомий російський політолог Андрій Піонтковський:

«Путін хоче, щоб Ердоган продовжив динаміку зернової угоди і перетворив її у повне перемир’я та припинення вогню. Ердоган запросить величезну ціну», каже Піонтковський.

Фото: France24
Фото: France24

Чого хоче Ердоган? 

Президент Туреччини збирається провести військову операцію в Сирії. Хоче розпочати там наступ на сирійських курдів. Але Росія зараз контролює повітряний простір Сирії – тому Туреччині треба спочатку домовитися з РФ. І всі можливості для цього з’явилися, вважає Піонтковський. Адже Путін зараз критично потребує укладення перемир’я в Україні, тому що в нього, за словами політолога «критичне становище і він хапається за соломинку». І тому російський лідер і просить сприяння у Ердогана. Той взамін, вимагатиме не лише поступок у Сирії, а ще й в Вірменії  

«Він буде вимагати повну свободу рук у Вірменії і повну свободу рук у Сирії. Де він давно хоче покінчити зі своїм старим ворогом Асадом і повернути місто Алеппо. Зруйнований російською авіацією. Ось такі умови він поставить, і Путин перебуває у такій безнадійній ситуації, що він їх виконає. Ось такій міг прогноз», каже Андрій Піонтковський.

Але яке б сприяння не обіцяв Ердоган щодо припинення вогню в Україні, це зовсім не означає, що на це погодиться Київ, вважає Піонтковський.

Путін проситиме допомогти з обходом санкцій

Путін також проситиме турецьку сторону допомогти обходити санкції Заходу. Про це повідомляє видання «The Washington Post» із посиланням на перехоплення української розвідки. Згідно з ними, Росія попросила Туреччину дозволити їй купувати частки в турецьких нафтопереробних заводах, нафтових терміналах і резервуарах – це може дозволити Москві приховати походження нафти після набуття чинності нафтовим ембарго ЄС.  Росія також вимагає, щоб кілька державних турецьких банків відкрили кореспондентські рахунки для найбільших російських банків. І щоб російським промисловим виробникам було дозволено працювати поза меж вільних економічних зон у Туреччині. Однак, як відзначає The Washington Post, підтверджень того, що Анкара готова прийняти пропозиції Москви, не має.

Ердоган в ролі "миротворця"

Путін та Ердоган зустрічається вже вдруге за останні кілька тижнів. У липні вони вели переговори в Ірані. Обговорювали у тому числі й зерновий коридор для України. Аналітики вважають, що і зараз однією з головних тем буде експорт зерна з України. Експерт-міжнародник Богдан Ференс розповів «Інформатору», що Ердоган використовує переговори з Путіним в тому числі і для створення власного іміджу лідера-миротворця, хоче подати сигнал США та іншим країнам, що він може ефективно домовлятися з ким завгодно, навіть з Путіним.

«Президент Туреччини хотів би виглядати для світового співтовариства миротворцем, поередником, який може показувати певний результат», - каже Ференс.

Тому для Ердогана важливо, щоб підписані раніше за його сприяння угоди щодо зернових коридорів в Україні не зірвалися. Росія, яка взяла на себе зобов’язання не заважати вивезення зерна через Одеський порт – підписала цей договір 22 липня. А наступного ж дня атакувала цей порт своїми ракетами «Калібр».

Фото: Reuters
Фото: Reuters

Українське МЗС тоді заявляло, що це «плювок у лице» Президента Туреччини. Чи справді це так сприйняв сам Ердоган – невідомо. Тоді  публічно він лише досить м’яко сказав «Ми не хотіли, щоб це відбулося». Однак це точно погіршило відносини з Путіним.

«Я впевнений, що турки абсолютно не довіряють росіянам, як і росіяни не довіряють туркам. Ердоган ще раз переконався, на скільки ненадійні буд-які домовленості з Росією», - каже Богдан Ференс.

Чи отримає Росія "Байрактари"?  

А Росія ще намагається отримати від Туреччини безпілотними "Байрактар". Однак Ердоган навряд чи тут піде назустріч Путіну.

«Це дуже чутлива тема, я не думаю, що для турків зараз у цій ситуації вигідно щось робити для Росії в рамках безпілотників «Байрактар». Я сумніваюся. Турки та Росія – це не партнери у військово-промисловому комплексі. У них навіть історично було багато воєн. Та й зараз вони у цьому плані опоненти», - каже Ференс.

Цікаво, що спільну прес-конференцію Путіна та Ердогана скасували. Нібито через щільний графік турецького лідера.

Максим Урлапов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.