Пенсійний фонд може суттєво урізати пенсію: як цього уникнути

Читать на русском

У деяких випадках різниця суттєва і дорівнює кілька тисяч гривень

Читать на русском
Пенсійний фонд може суттєво урізати пенсію: як цього уникнути
Варто знати всі нюанси

У деяких випадках різниця суттєва і дорівнює кілька тисяч гривень

Українці часто задаються питанням, чому у них невеликий розмір пенсії при значному стажі роботи. Нарікають на те, що за їхніми підрахунками виплати мали бути більшими. Начебто Пенсійний фонд рахує «не правильно». На основі яких показників виходить розмір пенсії? 

Пенсія розраховується на основі певних показників. Тому Пенсійний фонд може значно урізати пенсію. 

Є три основні складові для розрахунку:

  • Середній заробіток по Україні за 3 попередні роки. З кожним роком цей показник збільшується та впливає на розмір новопризначених пенсій. Для всіх попередніх призначень цей показник індексується лише у березні кожного року. Тому навесні Пенсійний Фонд України звітує про масове підвищення пенсій. Основні маніпуляції ПФУ для зменшення розміру – при переході з одного виду пенсії на пенсію за іншим законом (наприклад, з пенсій за вислугою, держслужбовцем, військовою пенсією, перехід на пенсію за віком, а в деяких випадках з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком) повинен використовуватись середній заробіток за 3 попередні роки до переходу на нову пенсію. Але ПФУ використовує показник, який використовувався у попередній пенсії. У деяких випадках різниця суттєва і дорівнює кілька тисяч гривень.
  • Коефіцієнт стажу (чим більше, тим краще). Залежить від правильного підрахунку Пенсійним фондом стажу пенсіонера. Поширені випадки, коли ПФУ не враховує якийсь період трудової діяльності, та “забуває” повідомити про це пенсіонера. Простіше – фахівці ПФУ крадуть стаж. Іноді пенсіонери просто не знають, що ще якийсь період їхнього життя може бути віднесений до пенсійного стажу. Наприклад, догляд за непрацюючою матір’ю за дитиною до досягнення 3 років, навчання на денному відділенні, у тому числі на курсах, та інше. 
  • Коефіцієнт заробітку (чим більше, тим краще). Для розрахунку береться заробіток пенсіонера з персоніфікованого обліку з липня 2000 року. І за бажанням пенсіонера 60 місяців поспіль за будь-який період до липня (по червень включно) 2000 року. У цьому випадку пенсіонер має отримати довідку про зарплату на підприємстві (або в архівній установі) та подати її до ПФУ. Можна подавати довідку і за більший період, і просити ПФУ вибрати відповідний період 60 місяців. Якщо заробіток до липня 2000 року не впливає на збільшення коефіцієнта заробітку (що більше, то краще), ПФУ його не враховує в розрахунку. Тому не потрібно турбуватися про те, що через довідку про заробіток до 2000 року пенсія зменшиться. Тут також ПФУ може маніпулювати. Трапляються випадки, коли за певні місяці заробітку ПФУ проставляло нулі, що зменшувало коефіцієнт. Також під час розрахунку коефіцієнта заробітку проводиться автоматична оптимізація, коли з розрахунку виключаються періоди стажу до 10% загального стажу. Але і тут є випадки, коли можливо провести оптимізацію краще за автоматичну, що відповідно впливає на розмір пенсії у бік її збільшення. Наприклад, коли пенсіонер перебував у відпустці для догляду за дитиною (у період з липня 2000 року).

Раніше ми повідомляли, що законом України передбачено що жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком. Після досягнення ними 50 років. Які для оформлення такої пенсії потрібні документи й дії?

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.