Нове у законодавстві: як підтвердити стаж для пенсії за допомогою свідків

Потрібні показання не менше двох свідків

Нове у законодавстві: як підтвердити стаж для пенсії за допомогою свідків

Кабінет Міністрів ухвалив зміни до постанови, якою свого часу був прописаний порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій. Це стосується випадків відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Серед змін – можливість підтверджувати стаж показаннями свідків.

Що змінилося?

27 вересня Кабінет Міністрів Постановою №1058* ухвалив зміни до іншої постанови, якою свого часу був прописаний Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Що ж саме змінилося в оновленому Порядку?

В попередньому Порядку йшлося просто про «воєнні дії», там не конкретизувалося, про які саме війни мова. Отже, якоюсь мірою, оновлений порядок, навпаки, трохи ускладнив процес підтвердження стажу людям, які постраждали від війни. Однак нові нюанси в ньому прописано більш ретельно, ніж раніше. Тепер чітко зрозуміло, які саме люди з-поміж постраждалих і як саме зможуть скористатися своїм правом на відновлення стажу.

Як опитують свідків

Саме у зазначеному вище Порядку №18-1 описано приклад того, як відбувається опитування свідків. Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник або довірена особа подає трудову книжку (в якій є неточні записи) і зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі і мають документи про свою роботу в ті часи. Додатково можна подавати й інші документи, які хоча б побічно підтверджують стаж.

Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, територіальний орган ПФУ запрошує та опитує свідка. Якщо, наприклад, свідок проживає в іншій області України, ніж та, в якій перебуває заявник, територіальний орган ПФУ робить запит до того управління, в районі якого мешкає свідок.

Запрошення свідку надсилається протягом трьох робочих днів з дня звернення заявника до свого ПФУ (або з дня одержання відповідного запиту від іншого управління ПФУ).

Якщо свідок проживає на тимчасово окупованій території, запрошення для його опитування здійснюється заявником. В такому разі опитування проводиться тим управлінням ПФУ, який обирає свідок.

Результати опитування свідка оформляються актом встановленого зразка. Цей акт і завірені відповідним управлінням ПФУ копії документів про підтвердження стажу протягом трьох робочих днів з дня опитування надсилаються до того управління ПФУ, яке робило запит.

Якщо свідок за межами України

Свідок, який проживає за межами України, надсилає заяву, в якій зазначається інформація про спільний період роботи на одному підприємстві із заявником, легалізовану органами Міністерства закордонних справ України (у разі якщо інше не передбачено міжнародними договорами, в яких бере участь Україна) або дипломатичним представництвом, або консульською установою України в державі проживання свідка. До заяви свідок додає завірені копії документів про свою роботу за час, щодо якого він підтверджує роботу заявника. Акти опитування свідків і копії документів про їх роботу за час, щодо якого вони підтверджують роботу заявника, додаються до заяви про підтвердження стажу.

Якщо працювали на Донбасі або в Криму

Для тих, у кого в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи до 2004 року на підприємствах або в установах, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і в Криму, стаж роботи, який дає право на пенсію, також можна підтвердити свідками. Це передбачено постановою правління ПФУ №18-1 від 10 листопада 2006 року (зі змінами від 12.11.2020 р.), якою затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії. Відповідні зміни було внесено у постанову 12 листопада 2020 року.

Раніше ми повідомляли, що згідно роз’яснення від Міністерства соціальної політики, для призначення пенсії онлайн необхідно подати онлайн заяву на призначення пенсії. Потім застрахованій особі достатньо буде лише один раз відвідати відділення ПФУ для отримання свого пенсійного посвідчення. 

Тетяна Самойлова

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube