Українка наполягала, що ці гроші мали піти волонтерам
На початку квітня 2022 року мешканець москви через кіпрський банк перерахував на рахунок у ПриватБанку 8 тисяч євро. Це була «фінансова допомога жертвам війни». В Україні ці гроші заблокували, тому що намагання приховати російське походження коштів не пройшло непоміченим.
Нагадаємо, що у перший день повномасштабного вторгнення рф в Україну НБУ заборонив банкам будь-які операції з російськими чи білоруськими рублями та порадив не мати справ з громадянами та компаніями з цих держав.
Не дивлячись на це громадянин рф, мешканець москви, у квітні 2022 року переказав через Банк Кіпру спочатку 5 тисяч євро, а потім ще 3 тисячі євро на рахунок у ПриватБанку. На перший погляд, євро – це не російські чи білоруські рублі, а Кіпр – це не москва. Проте у SWIFT-переказі були дані про відправника, які «розкрили всі карти». Виявилося, що гроші переказав громадянин рф, який зареєстрований там підприємцем.
Тому ПриватБанк не мав права зараховувати гроші та тримав їх на спеціальному рахунку банку для санкційних платежів. Поки діють обмеження НБУ ці кошти неможливо ні отримати, ні повернути.
Проте українка, яка очікувала на фінансову допомогу, поскаржилася до ПриватБанку та попросила будь-що зарахувати кошти на її картку. Але цього не сталося, тому що банк не хотів через це псувати відносини з регулятором. Тоді жінка звернулася до суду.
Власниця рахунку у ПриватБанку просила зарахувати їй 8 тисяч євро та заплатити 45,11 євро як штраф за тяганину. Також вона хотіла отримати понад 600 тис. грн компенсації за те, що банк затримав переказ.
Жінка наполягала, що ці гроші мали передати волонтерам, які б їх використали для допомоги «жертвам російсько-української війни». Однак банк перекази заблокував, тому що виконував постанову НБУ. До того ж клієнтка поскаржилася, що страждає від чуток, що ці гроші нібито забрала собі.
На це у ПриватБанку відповіли, що ще до звернення жінки до суду власник грошей забажав їх повернути. Тобто банк вже нічого не був винен жінці, тому що переказувати не було що. Через це адвокати фінустанови вважали, що суперечка вичерпана та виплачувати компенсацію немає підстав.
Вивчивши всі докази суддя визнав, що НБУ публічно попереджав про те, що гроші від росіян чи білорусів токсичні та заборонені для переказів під час війни. До того ж якщо жінці не подобалися ці правила, то вона могла піти до суду та спробувати їх скасувати. Але вона цього не зробила. Замість цього переказ від росіянина приховали, вибравши Банк Кіпру та валюту євро.
Тому на початку лютого 2023 року суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Віктор Братасюк ухвалив, що жінка грошей не отримає. На момент підготовки матеріалу це рішення ще не оскаржили.
ПриватБанк розпочинає виплати фінансової допомоги від чеської гуманітарної організації «Людина в біді». Програма багатоцільової грошової допомоги охоплює вимушено переміщених осіб з зони бойових дій, осіб, які втратили або у яких пошкоджено житло, осіб, які проживають поблизу лінії фронту та осіб, які надають прихисток для ВПО.
Сума допомоги складає 2220 грн на одну особу і надаватиметься одним траншем протягом трьох місяців до липня 2023 року. Виплата допомоги буде здійснюватися на банківську картку, що зареєстрована в Мінсоцполітики через платіжну систему PrivatMoney.
Якщо немає зареєстрованої банківської картки або не вірно вказано реквізити, клієнт отримує смс повідомлення з контрольним номером переказу PrivatMoney. Допомогу через платіжну систему PrivatMoney з контрольним номером можна отримати в Приват 24, ТСО, банкоматі у відділенні ПриватБанку чи за телефоном 3700 – на картку ПриватБанку.
За відповідями на питання щодо програми можна звернутися на гарячу лінію організації «Людина в біді» 0 800 210 174 або написати на електронну пошту hotline.ukr@peopleinneed.net.
Інформатор розповідав, як чоловік забирав кримські вклади з ПриватБанку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.