Самки жаб розробили низку способів відмови від спарювання
Згідно з результатами дослідження, проведеного в Берліні, самки жаб розробили ряд способів відмови від сексу. Наприклад, прикинутися мертвими, щоб уникнути численних самців, які бажають спаритися.
Про це в Берлінському музеї природничих наук повідомили дослідник Каролін Діттріх. Європейські звичайні жаби (Rana temporaria) відомі як "вибухові" особи, що розмножуються, які збираються десятками для спаровування у ставках. Зазвичай самців більше, ніж самок, а це означає, що шість або більше самців можуть одночасно змагатися, щоб сісти на самку в так званій "шлюбній кулі".
"У деяких випадках самка може бути вбита всередині цієї кулі", - розповіла Live Science Керолін Діттріх.
Але самки розробили кілька прийомів, що дозволяють уникнути спарювання, у тому числі катання та рохкання.
"Замість того, щоб бути пасивними та безпорадними, ми виявили, що самки можуть використовувати три ключові стратегії, щоб уникати самців, з якими вони не хочуть спарюватись - або тому, що вони не готові до розмноження, або тому, що не хочуть спарюватися з певним самцем", - розповіла Діттріх.
Дослідники зібрали самців і самок жаб із ставка під час сезону розмноження та розділили їх у резервуари, наповнені водою, так що в кожному резервуарі знаходились дві самки та один самець. Потім протягом години знімали цих жаб. І з 54 самок, схоплених самцем, 83% у відповідь перекинулися на спину. Команда також виявила, що 48% самок, яких осідлали самці, видавали бурчання та писк. За словами Діттріха, рохкання імітувало "крики визволення", які зазвичай видають самки жаб, щоб не дати іншим самцям сісти на них. "Але неясно, про що сигналізують вищі частоти", - додала Керолін.
Самки напружено витягали передні та задні ноги і не рухались, доки самець не відпуств їх.
"Нам здається, що самка прикидається мертвою, хоча ми не можемо довести, що це свідома поведінка", - сказала Діттріх. "Це може бути просто автоматична реакція на стрес".
Цікаво, що дрібні самки, за даними дослідження, використовували всі три стратегії частіше, ніж великі родичі, і мали більше шансів врятуватися.
За словами Діттріх, хоча експерименти дуже відрізняються від реальних сценаріїв, ці стратегії вже застосовувалися в реальних умовах. Імітація смерті як стратегія порятунку від небажаних самців була задокументована лише у кількох інших тварин, включаючи бабок, павуків та ще в одного виду земноводних - гострореберних тритонів (Pleurodeles waltl).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.