Путін зараз переобирається на пʼятий термін у досить нестабільних умовах - постійних атаках дронів на росію та прориву кордону повстанцями. Всі ці події підсилюють вірогідність зміщення очільника Кремля
У пʼятницю, 15 березня, в росії почались президентські вибори, які триватимуть три дні. Ні в кого не викликає сумнівів, що на них переможе диктатор володимир путін, для якого це буде вже пʼятий термін. Воєнний злочинець планує сидіти у Кремлі щонайменше до 2030 року, однак корективи в це можуть внести події, повʼязані з війною проти України та незадоволення путінських еліт втратою звичного їм розкішного життя.
Розмови про вірогідність змови проти путіна з метою його усунення тривають вже давно. Водночас зараз, коли по рф масово бʼють українські безпілотники, а російські повстанці ведуть бої у прикордонних Курській та Бєлгородській областях, це питання набуло більшої актуальності. Інформатор намагався розібратись, чи можливий зараз новий заколот проти російського лідера.
Як розповів у коментарі Інформатору воєнний експерт та колишній співробітник СБУ Іван Ступак, останні гучні події у рф безумовно підсилюють шанси на виникнення змови проти путіна. Однак наш співрозмовник зауважує, що цей процес не є швидким.
"Питання в тому, хто може на себе взяти таку відповідальність. Хтось перший має почати перемовини з іншою стороною. Наприклад, приходить Віктор Золотов, начальник Росгвардії. Він розуміє, що власними силами він не впорається - йому (для усунення путіна) потрібна підтримка Сергія Шойгу (міністр оборони росії). А як до Шойгу підійти? Як почати цю розмову? Майбутні учасники можливої змови певний час боятимуться, що їх можуть підставити провокативними розмовами про усунення путіна. Це тривалий процес побудови довіри між співучасниками", - заявив експерт.
Також Ступак зазначив, що контррозвідка ФСБ та Федеральна служба охорони рф має слідкувати за всіма представниками путінської еліти, щоб унеможливити можливий заколот. А фігурантам змови своєю чергою знадобиться заручитися підтримкою не тільки силового блоку, а й політичного. Як приклад експрацівник СБУ наводить голову Ради Федерації рф Валентину Матвієнко та спікера Держдуми Вʼячеслава Володіна. Вони потрібні змовникам, щоб ухвалити всі необхідні для зміщення путіна рішення.
Ще один елемент, який може повпливати на зміну влади в росії - великі бізнесмени, які також незадоволені утисками, повʼязаними з західними санкціями, введеними після початку повномасштабного вторгнення. Приводів для незадоволення їм вистачає і без цього - під час масованих атак дронів постраждала низка підприємств. Наприклад, "Лукойл", чий нафтовий завод був уражений у Нижньогородській області. Ці атаки сприяють величезним збиткам на мільярди доларів.
"Якщо їм не компенсують втрати, які вони понесли внаслідок атак України на обʼєкти рф, вони образяться, мовляв, "чому держава нас не захищає?". А держава їм каже, що підприємці самі мають закуповувати засоби радіоелектронної боротьби та ППО", - додав Ступак.
Крім цього експерт зазначає, що всі ті, хто зараз при владі в Кремлі, сидять там вже 20+ років. І ці люди звикли жити "на широку ногу" - витрачати шалені кошти, проводити вікенди в Європі тощо. Однак через вторгнення путіна в Україну посадовці були позбавлені таких привілеїв.
"Час йде, вони молодші не стають, вони хочуть витрачати гроші прямо зараз і відчувати кайф. Є вірогідність, що і цей фактор повпливає на так званий "палацовий переворот", - додає наш співрозмовник.
Ступак прогнозує, що пришвидшити переворот у Кремлі здатна обіцянка з боку Заходу, що всі, хто "здадуть" путіна, не будуть притягнені до кримінальної відповідальності. У такому випадку їм дозволять залишити капітал, який вони заробили протягом періоду правління диктатора.
"Це схоже на гру в "Дженгу". Просто уявіть, що на вершині цієї піраміди стоїть путін. Якщо поступово висмикувати ці палички - генерал ФСБ, військовий генерал - давати їм можливість залишити рф, то рано чи пізно вся ця конструкція завалиться. Якщо пообіцяти їм: "Ви залишите все собі, ніхто вас не чіпатиме, але дайте можливість вбити путіна", - додав експерт.
В якийсь момент незадоволення з боку еліт вплине на здатність путіна триматися за владу, погоджується російський політтехнолог Аббас Галлямов. За його словами, для цього важливо позбавити путіна підтримки з боку звичайних росіян. На думку експерта, саме цей фактор сприятиме зміні влади.
"Те, що підносить путіна на недосяжну висоту над усіма іншими елітами, це саме наявність мандата від народу. Ні в кого з них (потенційних змовників) цього мандата немає. У нього мало що силовики, на його боці ще й російський народ. Ось, що паралізує російські еліти", - заявив Галлямов в інтервʼю журналісту Євгену Кисельову.
Політтехнолог додав, що саме тому необхідно переконати еліти, що тотальної підтримки путіна у народі немає. І це завдання має виконати так звана російська опозиція. Це вже допоможе розвʼязати елітам руки відношенню до диктатора.
Раніше Інформатор у матеріалі "Гра у вибори: в росії готуються призначити путіна вождем пожиттєво" розбирався, яким є реальний рейтинг диктатором та в яких умовах відбуватиметься голосування 15-17 березня.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.