Чеський президент навів приклад країн Балтії, які перебували під окупацією СРСР протягом десятків років
Президент Чехії Петр Павел, заявив, що настав час українцям та їхнім союзникам зіткнутися з реальністю. Він вважає, що найбільш ймовірним результатом війни стане тимчасова окупація частини українських територій Росією. Однак ця "тимчасовість", на думку чеського лідера, може тривати роками.
Павел зазначив, що ані Україна, ані Росія не зможуть досягти своїх максималістських цілей. Для України це означає повернення всіх територій, включно з Кримом, який Москва захопила у 2014 році. Для Росії це вимога формальної передачі їй територій, зокрема чотирьох регіонів, які російські війська контролюють лише частково. Про це 23 вересня пише The New York Times.
"(Якщо) говорити про поразку України чи Росії - цього просто не станеться.Тому кінець буде десь посередині", — сказав Павел минулого тижня у своєму офісі в Празькому замку.
Павел зазначив, що є "кілька прикладів" територій, які тимчасово контролювалися Москвою. Він не уточнив, але східноєвропейські експерти часто наводять приклад окупації Радянським Союзом Естонії, Латвії та Литви, з чим може зіткнутися Україна, якщо не відновить довоєнні кордони. Балтійські країни перебували під окупацією пів століття, але зрештою відновили свою незалежність після краху СРСР в 1991 році.
Павел відкинув як "нісенітницю" наполегливі заклики таких популістських лідерів, як угорський премʼєр Віктор Орбан, критика військової допомоги, що Україна повинна швидко укласти мир і припинити витрачати ресурси, які краще спрямувати на внутрішні потреби Європи. Але, за словами Павела, українцям потрібно бути "реалістичними щодо підтримки, яку вони можуть отримати" від урядів, які зазнають тиску, щоб скоротити допомогу у боротьбі з Росією.
На початку вересня президент України Володимир Зеленський під час засідання контактної групи у форматі "Рамштайн" закликав західних партнерів вжити заходів, щоб припинити російську агресію вже цієї осені.
Водночас за словами керівника ГУР Кирила Буданова, влітку 2025 року у російських економіці та суспільстві вистрілять одразу кілька проблем, наслідки яких важко прогнозувати. Поки втома від бойових дій не стала критичною, РФ хоче "у своєму розумінні" здобути якусь "перемогу" в Україні та завершити війну.
Тим часом Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс в інтерв'ю заявив, що не вірить у завершення війни в Україні цього або наступного року. За його словами, ситуація на полі бою залишається надзвичайно складною, і хоча Захід має надавати Україні більше військової допомоги, важливо не завищувати очікування.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.