Повністю заборонити російську в школах неможливо, бо Україну не приймуть до ЄС — голова освітнього комітету ВР

Новим законопроєктом передбачається, що російську мову зможуть використовувати як в освітньому процесі, так і на перервах на території навчальних закладів, зокрема шкіл

Повністю заборонити російську в школах неможливо, бо Україну не приймуть до ЄС
Сергій Бабак, школа

Заборона російської мови у навчальних закладах, зокрема й на перервах, суперечить євроінтеграційному курсу України. Відтак, повністю заборони російську мову у школах на ВНЗ неможливо, бо без неї Україну не приймуть до ЄС. Новий законопроєкт про освіту, над яким зараз активно працюють, передбачає використання в освітньому процесі мови нацменшин, зокрема й російської.

Про те, що цілком заборонити російську мову в українському освітньому процесі неможливо, повідомив голова освітнього комітету Верховної Ради Сергій Бабак в інтерв'ю "Українським Новинам".

За його словами, зараз готують зміни до законодавства, за якими в освітньому процесі дозволять мову нацменшин поряд з українською. Зважаючи на європейські прагнення України, рекомендації Венеціанської комісії та вимоги держав-членів ЄС, освітнє законодавство не може прямо забороняти використання мов корінних народів чи національних меншин, зокрема російської, у навчальному процесі або навіть під час перерв у школах. Такий підхід міг би бути визнаним дискримінаційним, що загрожує Україні ускладненнями євроінтеграційного процесу.

"Основними відмінностями нового проєкту Закону "Про внесення змін до деяких законів щодо використання мови в освітньому процесі" (реєстр. № 13072) від попереднього проєкту Закону "Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо забезпечення створення українськомовного освітнього середовища в закладах освіти" (реєстр. № 12086) є те, що новим законопроєктом уточнюється право на використання поряд з державною мовою мови відповідної національної меншини у закладах освіти, де є класи (групи) з навчанням мовами національних меншин, які є офіційними мовами Європейського Союзу, як в освітньому процесі, так і під час інших форм взаємодії здобувачів освіти у приміщеннях і на території суб'єкта освітньої діяльності", - повідомив Бабак.

Новий законопроєкт також передбачає, що особи, які здобувають чи вже здобули повну загальну середню освіту іншою мовою, матимуть право отримувати завдання ЗНО у перекладі відповідною мовою. Це, однак, не стосується завдань із предметів мовного компонента та історії України.

Зі свого боку, спостерігається помітна динаміка у суспільстві: дедалі більше батьків відмовляються від навчання їхніх дітей російській мові. У звіті Уповноваженого із захисту державної мови за 2023 рік зазначено, що кількість школярів, які вивчали російську як окремий предмет, у 2023/2024 навчальному році зменшилася вп’ятеро — до 768 учнів. Лише три заклади загальної середньої освіти продовжують викладання російської мови як окремого предмета.

Дерусифікація освітнього процесу відбувається природно, без змін у нормативно-правовій базі чи адміністративного тиску. Цей процес є прямою реакцією українського суспільства на воєнні злочини та геноцид, скоєний Російською Федерацією проти України.

Що цьому передувало?

Нардепка Наталія Піпа, яка є секретарем комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, ініціювала новий законопроєкт, що має на меті укріпити українськомовне середовище у навчальних закладах, зокрема у школах. Цей законопроєкт передбачає заборону використання російської мови під час перерв та на території шкіл. Піпа підкреслила, що цей крок сприятиме зміцненню української мови серед учнів і вчителів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube