Посадовців ТЦК та ВЛК каратимуть за незаконну мобілізацію: до 8 років в’язниці

Комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт, який передбачає кримінальну відповідальність для посадових осіб територіальних центрів комплектування та військово-лікарських комісій за порушення порядку мобілізації

Робота комітету Верховної Ради
За незаконний призов або звільнення від служби загрожує від 3 до 8 років позбавлення волі

Комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт, який передбачає кримінальну відповідальність для посадових осіб територіальних центрів комплектування (ТЦК) та військово-лікарських комісій (ВЛК) за незаконну мобілізацію. Якщо такі дії призведуть до призову особи, яка не підлягає мобілізації, або ж до необґрунтованого звільнення з військової служби, винним загрожуватиме покарання у вигляді позбавлення волі. Йдеться про ув'язнення строком до 8 років.

Законопроєкт №12442, розглянутий 19 лютого Комітетом з питань правоохоронної діяльності, рекомендовано до ухвалення в першому читанні. Серед його ініціаторів – народні депутати Сергій Іонушас, Максим Павлюк, Олександр Бакумов, Максим Бужанський та голова Комітету з питань національної безпеки Олександр Завітневич, пише "Судово-юридична газета". За словами Максима Бужанського, документ спрямований на боротьбу з незаконними рішеннями ТЦК та ВЛК, які можуть спричинити неправомірний призов чи навпаки – звільнення осіб від військової служби.

Згідно із законопроєктом, у період воєнного стану умисне порушення правил медичного огляду військовозобов’язаних або прийняття рішень, що суперечать реальному стану здоров’я мобілізованих, каратиметься ув’язненням від 3 до 8 років. Крім того, винні особи можуть бути позбавлені права обіймати відповідні посади чи займатися певною діяльністю терміном від одного до трьох років.

Документ передбачає внесення змін до Кримінального кодексу України, доповнивши його новими статтями. Зокрема, буде введено статтю 337-1 – "Порушення порядку медичного огляду для визначення придатності до військової служби" та статтю 426-2 – "Неправомірні дії посадових осіб під час призову на військову службу".

Раніше парламентські комітети з питань національної безпеки та правоохоронної діяльності провели спільне засідання, під час якого обговорили численні зловживання представниками ТЦК, зокрема застосування насильства, незаконне перешкоджання діяльності адвокатів та створення блокпостів без належних дозволів. Законопроєкт покликаний посилити контроль та притягнути винних до відповідальності за неправомірні дії у сфері мобілізації.

ДБР розслідує сотні справ щодо зловживань у ТЦК

Державне бюро розслідувань опрацьовує близько 300 кримінальних проваджень, де фігурують працівники територіальних центрів комплектування. Розслідування тривають на різних етапах – від досудового слідства до передачі матеріалів до суду.

Один із найгучніших випадків стався в Одеському ТЦК та СП, де у листопаді минулого року викрили масштабну корупційну схему. Військкоми організували продаж відстрочок від мобілізації, використовуючи блокпости для затримання чоловіків, яким потім пропонували "вирішити питання" за хабар у щонайменше 4,5 тисячі доларів. Система діяла, поки не спробували заробити на чоловікові, який мав законне право на відстрочку через родичів, зниклих безвісти на війні.

Під час обшуку один із фігурантів вдався до крайніх заходів – витягнув пістолет і погрожував слідчим ДБР, вимагаючи залишити приміщення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube